Δεν έφτανε ο ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ Γουέμπερ

Ένας Γουέμπερ δυστυχώς δεν φέρνει την άνοιξη ,ούτε την πρόκριση και ο Ολυμπιακός γνώρισε οδυνηρή ήττα από τη Ζαλγκίρις με 68-72 που τον φέρνει καταφατσα με τον αποκλεισμό ..Συγκλονιστικός ο Αμερικανός που έκανε τα πάντα σε σκορ (26 πόντοι) και δημιουργία με τον Μιλουτινοφ (18 ποντοι)να τον ακολουθεί σε απόδοση κυρίως στο πρώτο μέρος.Αυτικτονησαν οι Πειραιώτες που στην τρίτη περίοδο κέρδιζαν και με 12 ποντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι με τους Μιλουτινοφ , Παπανικολάου να σκοράρουν για το 6-2. Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να χτυπήσουν κοντά στο Καλάθι με τον Γουάιτ για το 7-6,αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε ενέργεια από τον Μπριαντε Γουέμπερ που με 7 πόντους οδηγούσε τους Πειραιώτες βγάζοντας τεράστια ενέργεια για το 15-8.
Οι Λιθουανοί όμως με υπομονή στο παιχνίδι τους, παίζοντας με υπομονή και κοντά στο καλάθι με σερί 4-8 μείωσαν στο 18-16 της πρώτης περιόδου.
Η δεύτερη περίοδος ήταν κακή στο ξεκίνημα της για τον Ολυμπιακό..Ο Γκος ήταν εκτός αγώνα αγωνιστικά και η Ζάλγκιρις με δύο τρίποντα των Μιλακνις και Βεστερμαν ξέφυγαν με +6(18-24).
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε και αυτός να χτυπήσει με τον Μιλουτινοφ αλλά οι βοήθειες στην άμυνα και η διαιτησία που άφηνε το σκληρό παιχνίδι των Λιθουανών κρατούσαν το προβάδισμα για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους.
Η ομάδα του Μπλατ έψαχνε ξέσπασμα και το βρήκε και σε άμυνα συνολικά και επιθετικά από τον Γουέμπερ που “ξύπνησε” το Σεφ και με πέντε ποντους του Αμερικανού συν δύο καλάθια των Γκος και Πρίντεζη πέρασε μπροστά με 29-28.
Για να έρθουν 7 αναπάντητοι,από τη Ζαλγκίρις πόντοι του Μιλουτινοφ για το 36-28 ,με τον Σέρβο να θυμίζει Νβαer
Το πρώτο μέρος έληξε με 38-34 χάρις σε δύο βολές σε νεκρό χρόνο του Γκριγκονις.
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε εξαιρετικά.Πολυ καλή άμυνα, με βοηθειες και ενέργεια στην επίθεση από τον εξαιρετικό Γουέμπερ έφερε τη διαφορά στο +9 (48-39) και εν συνεχεία στο +12.

Η Ζάλγκιρις βρήκε τρόπο να αντιδράσει εκμεταλλευόμενη κακές επιλογές του Ολυμπιακού και με ένα σερί 0-9 επέστρεψε στο ματς με τρίποντο του Μιλακνις για το 52-48 στο τέλος της 3ης περιόδου.
Ο ίδιος παίκτης ,που το παρελθόν έχει δείξει ότι αν βρει ευκαιρία σε σκοτώνει από τα 6,75 ισοφάρισε ,ενώ ο Γουολτερς έβαλε μπροστά τη Ζάλγκιρις για το 0-14 σερί.
Και εκεί που όλα έμοιαζαν μαύρα στην επίθεση ο Μπριαντε Γουέμπερ με τέσσερις ποντους έκανε το 55-55 αλλα ο Γουάιτ με τρίποντο έκανε το 55-58 για να απαντήσει ο Γουέμπερ και εν συνεχεία ο Ντέιβις να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά στους τρεις(57-60 ) σχεδόν πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος.
Δεν είναι υπερβολή να πει κανείς ότι ο Γουέμπερ τραβούσε τον Ολυμπιακό σε άμυνα και επίθεση και ο λόγος που ο Ολυμπιακός ξαναμπητ σε θέση οδηγού για το 63-62..Το παιχνίδι πήγαινε για χιτσκοκικο φινάλε..Ο Τόμπσον έκανε το 65-66 ο Πρίντεζης αστόχησε και ο Βεστερμαν με σουτ.. προσευχή εκανε το 65-68 1’15 πριν το τέλος.Ο Μιλουτινοφ με μια στις δύο βολές έκανε το 66-68 οι Λιθουανοί αστόχησαν με τον Βεστερμαν όπως και ο Ολυμπιακός με τον Γουέμπερ ,ο Γκριγκονις με δύο βολές έκανε το 66-70 για να απαντήσει ο Ολυμπιακός με καλάθι του Μιλουτινοφ 5,1 για το τέλος ..Οι Λιθουανοί αποδείχτηκαν εύστοχοι στις βολές με τον Γκριγκονις για το 68-72 που σήμανε και τον αποκλεισμό του Ολυμπιακού από τη συνέχεια της Ευρωλίγκα εκτός απροόπτου.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-34, 51-48, 68-72

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουέμπερ 26 (2), Γουίλιαμς-Γκος 8, Τουπάν, Μιλουτίνοφ 18 (12ριμπ.), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης, ΛεΝτέι 3.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 13, Τόμπσον 6, Γουόλτερς 7, Γουόλκαπ 2, Βέστερμαν 11 (3), Μιλάκνις 9 (3), Γουάιτ 14 (2), Γκριγκόνις 10, Καβαλιάουσκας, Ουλάνοβας