ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

«Χρυσοί» Παπαθανασίου και Νούτσος

Σπουδαία επανεμφάνιση από τους Αιμίλιο Παπαθανασίου και Στέλιο Νούτσο στο πρωτάθλημα Ιταλίας της κατηγορίας Star. Μιας και οι πρωταθλητές του τμήματος ιστιοπλοΐας του Ολυμπιακού πήραν την πρώτη θέση στη διοργάνωση στο Βιαρέτζιο. «Χρυσοί» Παπαθανασίου και Νούτσος.

Πρώτη θέση για Παπαθανασίου και Νούτσο

Οι πρωταθλητές ιστιοπλόοι του Ολυμπιακού πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο πρωτάθλημα Ιταλίας, της κατηγορίας Star. Έτσι κατάφεραν και πήραν το χρυσό μετάλλιο. Επιπλέον, έδειξαν σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος. Πιο συγκεκριμένα, του μεγάλου αγώνα που θα διεξαχθεί σε 10 ημέρες, στο Σκαρλίνο.

Στο μεγάλο αγώνα του πρωταθλήματος στην Ιταλία, οι ιστιοπλόοι του Θρύλου ήταν σταθεροί από την αρχή έως το φινάλε. Ειδικότερα, πήραν την πρώτη θέση σε τρεις ιστιοδρομίες. Μιας και στις άλλες τρεις τερμάτισαν στη 2η, την 5η και την 9η θέση. Κατά συνέπεια βγήκαν νικητές κόντρα σε όλα τα μεγάλα ονόματα της κλάσης. Ειδικά ανάμεσα σε 27 σκάφη από οκτώ χώρες. Δηλαδή τις Ιταλία, ΗΠΑ, Ελλάδα, Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία, Αυστρία και Βραζιλία. «Χρυσοί» Παπαθανασίου και Νούτσος.