REDΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Χόρεψε..Σάμπα εκ Κογκό η Νότιγχαμ και πήγε τελικό[Video]

Mετά από ένα επικό παιχνίδι ,στο πλαίσιο του δεύτερου ημιτελικού των πλέι οφ για την άνοδο στην Πρέμιερ, η Νότιγχαμ απέκλεισε τη Σέφιλντ Γιουναιντεντ στη διαδικασία των Πέναλτι και πάει στον τελικό των 200.000.000 Ευρώ απέναντι στην Χάντερσφιλντ στις 29 -5.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τη Νότιγχαμ, η οποία κατάφερε να προηγηθεί στο 19ο λεπτό με τον Μπρέναν Τζόνσον και να κάνει το 1-0 μεγαλώνοντας το προβάδισμά της ,μιας και στο πρώτο ματς είχε κερδίσει με 1-2 στο Μπράμαλ Λέιν

Στο δεύτερο μέρος,ο  Μόργκαν Γκιμπς-Γουάιτ, δύο λεπτά μετά την  έναρξη του β μέρους έκανε  το 1-1.  Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και εν τέλει βρήκαν τον τρόπο να κάνουν το 2-1 με σκόρερ τον Τζον Φλεκ στο 75′. Ένα σκορ που με την ολοκλήρωση του 90λέπτου έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση και αφου και εκεί δεν βγήκε νικητής πήγαμε στα πέναλτι.

Εκεί ο Σαμπα ήταν πρωταγωνιστής πιάνοντας τρία πέναλτι και η Νότιγχαμ πλέον τα δίνει όλα στον μεγάλο τελικό. Με τον κόσμο να μπαίνει στο Σιτι Γκράουντ και να γιορτάζει με τους παίκτες την τεράστια επιτυχία; μέχρι την  επόμενη