Χειρουργείο απ’τα λίγα και 2-2

To μήνυμα είχε δοθεί μετά τον 3ο τελικό. Κλάμα για τη διαιτησία -σποτάκια και άλλες ομορφιές, όπως το “η εμείς ή κανείς” του μεγαλομέτοχου της ΚΑΕ Παναθηναϊκού. Και τελικά  αυτό ελήφθη.  Ο νόμος του ΟΑΚΑ, όπως κάποιοι είχαν προαναγγείλει, ίσχυσε, οι “ψηλοί του Ολυμπιακού είχαν χρεωθεί από νωρίς με φάουλ χωρίς να μπορούν να παίξουν άμυνα και ο Παναθηναϊκός άνετα έκανε το 2-2 επικρατώντας του Πρωταθλητή  Ελλάδας με 71-58.

To παιχνίδι ξεκίνησε με ένα πραγματικό σκάκι από τους δύο προπονητές . Από τη μία πλευρά, ο Σφαιρόπουλος ξεκίνησε με τον Μπίρτς στο 5, και ο Πασκουάλ με τον Γκίστ, αλλά έχοντας και πάλι κατά νου την άμυνα με αλλαγές .

Βέβαια, οι διαιτητές είχαν φροντίσει- από πολύ νωρίς – να φορτώσουν με φάουλ τους ψηλούς του Ολυμπιακού με πρώτο τον Μιλουτίνοφ και εν συνεχεία τους Γιάνγκ και Πρίντεζη ,με τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο να έχει εκτελέσει, ούτε λίγο,ούτε πολύ 10 βολές.

Eίναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο οι «Πράσινοι» κέρδιζαν 15-11 με 10 στις 10 βολές. Με τον Παναθηναϊκό να έχει 1/7 τρίποντα,ενώ ο Ολυμπιακός 3/9 δίποντα.

Με τους Πειραιώτες να μην μπορούν να παίξουν άμυνα  και να βγάζουν λογικό εκνευρισμό  έχοντας πολλά λάθη , μείωσαν σε 21-20 με τρίποντο του Γκριν ,αλλά με τον Καλάθη  να καθοδηγεί την επιθετική  προσπάθεια του  Παναθηναϊκού,  η διαφορά όλο και μεγάλωνε  με αποκορύφωμα το +11 (39-28) που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η 3η περίοδος ήταν  ένα πραγματικό μαρτύριο για τον Ολυμπιακό που συμπλήρωσε με το τέλος αυτού 20 λάθη, ενώ σκόραρε μόνο από τις εμπνεύσεις του Γκριν ,την ίδια ώρα που η άμυνα του έμοιαζε χαμένη  απέναντι στον Παναθηναϊκό  που έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο  με το 59-39 να δίνει πρόωρο τέλος στο ματς.

Στην 4η περίοδο, Σπανούλης και Πρίντεζης έμειναν στον πάγκο, ο Ολυμπιακός απειλούσε μόνο με τον Γκριν  και οι «Πράσινοι» παίζοντας ένα απόλυτα συντηρητικό παιχνίδι κρατούσε την υπέρ του διαφορά , με το τελικό 71-58  να στέλνει τις δύο ομάδες στον 5ο τελικό ,για πρώτη φορά μετά το 2014.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τζέιμς 13, Φελντέιν, Γκιστ 8, Γκάμπριελ 5 (1), Σίνγκλετον 14 (2), Ρίβερς 3 (1), Φώτσης, Παππάς 2, Μπουρούσης 12, Καλάθης 14 (2).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 3, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 3 (1), Σπανούλης 3, Γκριν 20 (3), Γιανγκ 7, Τολιόπουλος, Ουότερς, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ 2, Παπανικολάου 7 (1).