Εμείς Χασάν, αυτοί… πονάν!

Ένας… βροντερός Θρύλος επέβαλε τον νόμο του στο γήπεδο Καραϊσκάκη, διαλύοντας κυριολεκτικά τον ΟΦΗ με το ευρύ 5-1, σε ένα άκρως αποτελεσματικό βράδυ. Σε δαιμονιώδη ημέρα ο Αχμέντ Χασάν που πέτυχε χατ τρικ, ενώ Μασούρας και Φορτούνης πέτυχαν τα άλλα δύο, “τιμωρώντας” τους Κρητικούς για εκείνο το 1-0 υπέρ τους στον πρώτο γύρο, και μάλιστα τους “βύθισαν” για καλά στην πρότελευταία θέση. Κανόνια… υποβιβασμού για τον ΟΦΗ, επιστροφή στην κανονικότητα για τον Ολυμπιακό που θέλει να συνεχίσει έτσι. Άτυχοι Τοροσίδης – Καμαρά εγκατέλειψαν από το πρώτο ημίχρονο τραυματίες.

Το παιχνίδι:

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με μερικές αλλαγές ύστερα και από το ματς στο Κίεβο, παρατάσσοντας τους Σα, Τοροσίδη, Μεριά, Μιράντα και Κούτρη στην άμυνα, την ώρα που Γκιλιέρμε και Καμαρά απάρτισαν τα κεντρικά χαφ. Μασούρας και Ποντένσε έφευγαν από τα πλάγια, ο Φορτούνης δεκάρι και ο Χασάν μοναδικός προωθημένος.

Που σε… πονεί και που σε σφάζει!!!

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα καταπληκτικό ημίχρονο, πετυχαίνοντας τρία υπέροχα γκολ, προϊόντα εκπληκτικής συνεργασίας. Το χορό των τερμάτων άνοιξε στο 16′ ο Γιώργος Μασούρας, όταν μετά από σέντρα του Ποντένσε από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Στρέζο για το 1-0 του Ολυμπιακού. Ο Μπράουν έχασε τον εξτρέμ των Πειραιωτών και εκείνος δεν το συγχώρησε.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ο Ολυμπιακός στο 36 βρήκε και δεύερο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Χασάν. Ήταν μία φάση που ο Μεγιάδο θέλησε να δώσει στον Νέιρα, έγινε το κλέψιμο, οι Φορτούνης και Χασάν συνεργάστηκαν άψογα, ο Αιγύπτιος ήταν ο τελικός αποδέκτης από πάσα του Τρικαλινού, πλάσαρε και έκανε το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι άρχισαν να χτίζουν εκείνες τις διαστάσεις θριάμβου που φάνηκε ξεκάθαρα πως θέλησαν να δώσουν στην νίκη τους. Συγκεκριμένα στο 40′, ο Χασάν πάσαρε στον Ποντένσε, εκείνος έκανε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, ο αμαρκάριστος Φορτούνης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, νίκησε τον Στρέζο και έκανε το 3-0 για τον Ολυμπιακό, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Αποτέλειωσε την δουλειά

Με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, ο… Φαραώ του Θρύλου ξαναχτύπησε! Στο 46′ ο Αχμέντ Χασάν έκανε το 4-0 εκμεταλλευόμενος μία πολύ ωραία σέντρα του Τσιμίκα. Απλά χρειάστηκε να κάνει σωστά την προβολή και την έκανε, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ο ΟΦΗ θέλησε να “τρομάξει”, αν μπορεί να το πει κανείς αυτό τον Ολυμπιακό πετυχαίνοντας ένα γκολ στο 57′ με σουτ του Ναμπί, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Χασάν, με το προσωπικό του χατ-τρικ αποτελείωσε τον ΟΦΗ, που πλάσαρε πολύ ωραία έξω από την περιοχή μετά από λάθος του Στρέζου για να γράψει το τελικό 5-1 και να δώσει οριστικά τις διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του.

Αυτή η νίκη έφερε τον Ολυμπιακό στο -7 από τον ΠΑΟΚ, ενώ τα βλέμματα στρέφονται στον αγώνα κυπέλλου απέναντι στην Λαμία την Πέμπτη.

Οι ενδεκάδες:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τοροσίδη, Μεριά, Μιράντα, Κούτρη, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Μασούρας, Ποντένσε, Φορτούνη, Χασάν

ΟΦΗ: Στρέζος, Μπράουν, Παπάζογλου, Μιχόγεβιτς, Κοροβέσης, Σακόρ, Μεγιάδο, Ναμπί, Βαζ, Φερέιρα, Νέιρα