Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Με χαρακτήρα Πρωταθλητή!

Με τα τέρματα των Σισέ (45′) και Ελ Αραμπί (85′ επν.) ο Ολυμπιακός λύγισε τον πολύ ανταγωνιστικό Άρη στον Ναό και μπήκε με το δεξί τον μίνι μαραθώνιο των πλέι – οφ. Στον δρόμο προς το 47ο πρωτάθλημα.

Το πρώτο πολύ σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του 47ου πρωταθλήματος της ιστορίας του πέτυχε ο Ολυμπιακός επικρατώντας δύσκολα του μαχητικού Άρη με 2-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» στην πρεμιέρα των πλέι – οφ.
Οι «ερυθρόλευκοι» που είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης έφτασε στο επιθυμητό αποτέλεσμα σκοράροντας στα τελειώματα των δύο ημιχρόνων. Αρχικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Παπέ Αμπού Σισέ να εκμεταλλεύεται εκτέλεση κόρνερ του Καβάλιο και στο 85’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιουσέφ Ελ Αραμπί και ενώ ο Μαροκινός είχε αστοχήσει σε ένα ακόμη πέναλτι στο 39’.

Σχήμα με φουλ επιθετικές διαθέσεις παρέταξε ο Πέδρο Μαρτίνς επιδιώκοντας ένα γρήγορο γκολ.
Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Βατσλίκ, ενώ στην αμυντική τετράδα των Πρωταθλητών νέο πρόσωπο ήταν ο Κώστας Μανωλάς, ο οποίος στο κέντρο είχε παρτενέρ τον Σισέ. Με τους Λαλά και Ρέαμπτσιουκ στα δύο άκρα. Οι Γιαν Εμβιλά και Ανδρέας Μπουχαλάκης συγκροτούσαν το δίδυμο των ανασταλτικών μέσων με τον Καρβάλιο να παίρνει ξανά την ευκαιρία του από τον συμπατριώτη του τεχνικό και να αναλαμβάνει ρόλο οργανωτή. Οι Μασούρας και Ροντρίγκες ήταν οι δύο ακραίοι που διεμβόλιζαν από τις πτέρυγες, με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί στη αιχμή του δόρατος.
Από την πλευρά του ο τεχνικός του Άρη Μπούργος παρέταξε την ομάδα του με πολυπρόσωπο κέντρο και με ξεκάθαρη επιδίωξη να ελέγξει τον ρυθμό.
Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Κουέστα, ενώ την αμυντική τετράδα απάρτιζαν από δεξιά προς τα αριστερά οι Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα.
Οι Σάσα και Ματίγια ήταν οι δύο αμυντικοί μέσοι με τους Εντιαγέ, Ττούρμπε και Μπρούνο Γκάμα να έχουν οργανωτικό ρόλο και τον Καμαρά στην κορυφή της επίθεσης.

Mετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο 20λεπτο, όπου δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση, ο Άρης απείλησε για πρώτη φορά με το σουτ του Καμαρά να φεύγει άουτ.
Προϊόντος του χρόνου ο Ολυμπιακός έγινε πολύ πιο απειλητικός, με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να βρίσκουν καλύτερα πατήματα και να δημιουργούν κινδύνους για την εστία του Κουέστα.
Στο 24’ χάθηκε σπουδαία ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους» όταν έπειτα από εξαιρετική κάθετη του δραστήριου Καρβάλιο η μπάλα έφτασε στον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να μην καταφέρνει να «νικήσει» τον Κουέστα.
Στο 28 χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Ιτούρμπε βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Βατσλίκ με υπερένταση κράτησε το «μηδέν».

Χαμένο πέναλτι με τον Ελ Αραμπί, κακώς δεν δόθηκε επανάληψη
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες και στο 37’ κέρδισε πέναλτι όταν ο Γκανέα κλώτσησε εντός των ορίων της περιοχής τον Ροντρίγκες και ο Μανούχος με τη βοήθεια του VAR καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί ανέλαβε την εκτέλεσή του όμως ο Κουέστα απομάκρυνε. Βέβαια, βάσει κανονισμών έπρεπε να δοθεί επανάληψη .
Κι αυτό διότι ο γκολκίπερ του Άρη τη στιγμή της εκτέλεσης του πέναλτι δεν πατούσε κανένα από τα δύο πόδια του στη γραμμή πριν εκτελέσει το πέναλτι ο Ελ Αραμπί. Αλλά ούτε ο Μανούχος, ούτε ο επόπτης Δημητριάδης, ούτε οι Καραντώνης και Τριανταφύλλου στο VAR δεν το πήραν χαμπάρι!!

Ο Σισέ άνοιξε το σκορ όπως … στον πρώτο γύρο!
Το γκολ που αναζητούσε εσπευσμένα ο Ολυμπιακός πριν την λήξη του πρώτου μέρους, το βρήκε από τον Παπέ Αμπού Σισέ. Όπως στο αντίστοιχο φετινό παιχνίδι του πρώτου γύρου, έτσι και τώρα ο Σενεγαλέζος διεθνής στόπερ αποδεικνύεται ο άνθρωπος που βγάζει τον Θρύλο από την δύσκολη θέση και τον βάζει σε ρόλο οδηγού. Συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Καρβάλιο, ο Σισέ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά «νίκησε» τον Κουέστα ανοίγοντας το σκορ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Αξίζει να τονιστεί ότι αυτό είναι αισίως το πέμπτο γκολ για τον υψηλόσωμο κεντρικό αμυντικό του Ολυμπιακού στη φετινή Super League.

Φουριόζος μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός και στο 47’ είχε δοκάρι με κεφαλιά του Εμβιλά και μετά μεγάλη χαμένη φάση με σουτ του Γάλλου με τον Σισέ να φωνάζει πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή πριν αποκρούσει ο Κουέστα…
Στο 50’ αρχικά δόθηκε αυστηρό πέναλτι υπέρ του Άρη σε πέσιμο του Καμαρά και ο ρέφερι Μανούχος έκανε VAR check για τη φάση, παίρνοντας πίσω την απόφασή του και σωστά κιτρίνισε τον Γάλλο φορ του Άρη για θέατρο.

Ισοφάριση Άρη με Εντιαγιέ, τριπλή αλλαγή Μαρτίνς και 4-4-2
Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 63’ κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση όταν ο Εντιαγιέ βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε ψύχραιμα για το 1-1.
Ο Μαρτίνς βλέποντας τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει ζητήματα στην μετάβαση και ειδικά από τη στιγμή όπου άλλαξαν οι ισορροπίες αμέσως μετά την ισοφάριση των φιλοξενούμενων προχώρησε τριπλή αλλαγή.
Με τους Βαλμπουενά. Μαντί Καμαρά και Τικίνιο να παίρνουν τις θέσεις των Καρβάλιο, Μπουχαλάκη και Ροντρίγκες αντίστοιχα και αλλάζοντας τον σχηματισμό σε 4-4-2.
Ο Ολυμπιακός έγινε ακόμη πιο απειλητικός ψάχνοντας το γκολ, που θα του χάριζε την νίκη και στο 72’ έχασε τρομερή ευκαιρία όταν το σουτ του Αγκιμπού Καμαρά υποχρέωσε τον Κουέστα σε δύσκολη επέμβαση με τα πόδια. Στο 77’ ο Εμβιλά προσπάθησε να απειλήσει όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 82’ ο Μαντί Καμαρά έκανε το σουτ για να αποκρούσει σε κόρνερ ο Κουέστα.

Λυτρωτής ο Ελ Αραμπί με νέο πέναλτι
Στο 83’ Ο Ολυμπιακός κέρδισε νέο πέναλτι με τον Σισέ, για μαρκάρισμα του Φαμπιάνο.
Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί που κλήθηκε για δεύτερη φορά στην αποψινή αναμέτρηση να εκτελέσει πέναλτι, αυτή τη φορά αποδείχθηκε πολύ πιο ψύχραιμος και έγραψε το 2-1 για τον Ολυμπιακό!

Διαιτήτευσε ο Μανούχος (Αργολίδας). Κίτρινες είδαν οι Μπουχαλάκης, Μανωλάς, Λαλά – Κουέστα, Καμαρά, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Σάσα, Εντιαγιέ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (81’ Βρουσάι), Σισέ, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (64’ Μ. Καμαρά), Καρβάλιο (64’ Βαλμπουενά), Ροντρίγκες (64’ Τικίνιο), Μασούρας (46’ Α. Καμαρά), Ελ Αραμπί.

ΑΡΗΣ (Μπούργος):  Κουέστα, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα (76’ λ.τρ. Λούμορ), Σάσα, Ματίγια, Ιτούρμπε (69’ Χαϊροβιτς), Εντιαγέ, Γκάμα (69’Πάλμα), Καμαρά.