Η… χαρά του στοιχήματος – Γίναμε Αγγλία

Εντυπωσιακό ματς στο γήπεδο της Τούμπας. Με συναρπαστική εξέλιξη. Ένα ματς που σίγουρα θα μείνει στην ιστορία. Η… χαρά του στοιχήματος – Γίναμε Αγγλία.

Δεν είναι συνηθισμένο στην Ελλάδα ένα ματς από 0-1, να γίνει 4-1 και μετά 4-4. Μόνο στο Νησί αυτά! Κάτι, όμως, που συνέβη την Κυριακή το μεσημέρι στη Θεσσαλονίκη. Στην αναμέτρηση ανάμεσα στους ισόβαθμους ΠΑΟΚ και Βόλο. Η ομάδα της Μαγνησίας προηγήθηκε στο 14′. Αιφνιδιάζοντας τους «ασπρόμαυρους» τόσο νωρίς.

Ο «Μπάλλος» πέρασε από την περιοχή της Θεσσαλονίκης, αλλά μετά ο δικέφαλος του Βορρά έκανε ένα πολύ καλό 20λεπτο ή πιο σωστά 18λεπτο. Διότι από το 24′ ως και το 42′, μια από τις δύο ομάδες της κορυφής της βαθμολογίας πέτυχε 4 γκολ (24′, 30′ 32′ και 42′), ενώ την ίδια στιγμή η άλλη δέχθηκε τέσσερα. Ξαναλέμε… Μέσα σε 18 λεπτά. Μόνο στα γήπεδα της Αγγλίας τα βλέπουμε αυτά, όχι αλλού!

Εν συνεχεία, ο Βόλος «απάντησε». Δύο δικά του γκολ μέσα σε 8 λεπτά (54′ και 62′), το σκορ 4-3 και το ενδιαφέρον στο κατακόρυφο. Ο ΠΑΟΚ έχασε πέναλτι και ο Βόλος στο τέλος πέτυχε ένα ακόμα γκολ για το τελικό 4-4. Αν για την ιστορία κάποιος έβαζε τα χρήματά του στο «Χ» με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου θα ήταν πλούσιος τώρα.

Το σίγουρο είναι ένα. Το ελληνικό πρωτάθλημα έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Το ματς στην Τούμπα ήταν η… χαρά του στοιχήματος – Γίναμε Αγγλία. Με οκτώ γκολ, τέτοια συναρπαστικά εξέλιξη, μόνο στο Νησί τέτοια πράγματα. Πλέον τα βλέπουμε και στο ελληνικό πρωτάθλημα. Έχει το… ενδιαφέρον του και αυτό! Βεβαίως, ελπίζουμε να το ξαναδούμε αυτό και στην πορεία. Όχι μόνο σε ματς. Τώρα, το γεγονός ότι έγινε μεταξύ ΠΑΟΚ και Βόλου, αυτό μόνο τυχαίο μπορεί να θεωρηθεί αυτό…