CAMPEONES!

Kαι τυπικά και μαθηματικά και όπως αλλιώς θέλετε ο Ολυμπιακός  είναι Πρωταθλητής Ελλάδας. Οι Πειραιώτες νίκησαν με 2-1 τον ΟΦΗ ,χωρίς να πιάσουν απόδοση ανάλογη με προηγούμενα παιχνίδια χάρις στα δυο γκολ του Αχμέτ Χασαν.  Κορυφαίος του αγώνα ο Ομάρ που μπήκε αλλαγή στο 46 και άλλαξε όλη τη ροή του ματς.

Πως ξεκίνησε:  Ο Πέδρο Μαρτίνς  ξεκίνησε με πέντε αλλαγές στην ομάδα σε ένα από τα πιο εκτεταμένα ροτέισον στην  παρουσία του στην Ελλάδα. Κίπερ ο Αλέν ,με τετράδα στην άμυνα ,Γκασπαρ,Σισέ -Μπα-Τσιμίκα.

Στην μεσαία γραμμή, Καμαρά-Καφου-Γκιλιέρμε, ενώ στα “φτερά” ήταν οι Μασούρας-Φορτούνης και φορ ο Χασάν.

Το ματς:  Το πρώτο ημίχρονο ήταν βαρετό ,αν εξαιρέσει κανείς τα  δύο γκολ που μπήκαν. Ενας Ολυμπιακός που  είχε κατοχή μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τις κατάλληλες προυποθέσεις για να διασπάσει  την άμυνα του ΟΦΗ.

Ολα αυτά μέχρι το 27. Ηταν τότε που από τον άξονα ,ο Φορτούνης άνοιξε για τον Γκασπάρ, ο Πορτογάλος έβγαλε ωραία χαμηλή σέντρα και ο Χασάν σαν τρέιλερ άνοιξε το σκορ.  Σε μία φάση που χρειάστηκαν έξι λεπτά  για να αποσαφηνιστεί απο το VAR το έγκυρο του γκολ.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει κατοχή αλλά όχι ουσία και  λίγο πριν το ημίχρονο , ο ΟΦΗ Ισοφάρισε με τον Σακορ που μέσα απο την περιοχή και διαγώνια νίκησε τον Αλέν.

Φούλ επίθεση από Μαρτίνς

Στο β ημίχρονο , ο Μαρτίνς έβγαλε Τσιμίκα και Μασούρα για Ομάρ και Βαλμπουενά, ενώ στο 57, ο Ελ Αραμπί πήρε τη θέση του Καφού,γυρίζοντας σε 4-4-2.

Η πρώτη οσμή απειλής. γιατί ο Ολυμπιακός έγινε πιο δημιουργικός από τα άκρα,  ήρθε στο 59 από στημένη μπαλιά ,με κόρνερ από δεξιά και την κεφαλιά του Μπα που έφυγε άουτ. Οι Πειραιώτες ανέβαζαν την πίεση, ήταν καλύτερα ισορροπημένοι, κάνοντας και κάποιες ευκαιρίες; αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Με τον ΟΦΗ να αντιδρά καλά στην πίεση του Ολυμπιακού και να ψάχνει μία λεπτομέρεια για τη ζημιά.

Τα χάνει και ο Ματιέ-τα βάζει ο Χασάν

Στο διάστημα από το 75 έως το 82 έγιναν τέσσερις φάσεις, όλες για τον Ολυμπιακό αλλά μόνο μία μπήκε γκολ. Στο 75, ο Καμάρα έσπασε, από τον άξονα, τη μπάλα στο Φορτούνη που έχασε το κοντρόλ και μπλόκαρε ο Σωτηρίου, στο 79, ο Βίκτορ κράτησε μέσα στην περιοχή τον Ομάρ και ο ρέφερι έδωσε πέναλτι αλλά ο Βαλμπουενά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 81  ο Ελ Αραμπί νικήθηκε από τον Σωτηρίου. Τελικά στο 82, ο Ομάρ κινήθηκε απο δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Χασάν με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1.

Με τον  Σωτηρίου στο 84 να νικάει τον Καμαρά  σε τετ α τετ και στο 91, ο Ναμπί απο καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.

MVP: Μακράν ο Ομάρ. Αλλαξε όλο τον Ολυμπιακό και έδειξε γιατί είναι κομβικός.

Η στιγμή:  Η είσοδος του Ομάρ

Ο αδύναμος κρίκος : Ο Κώστας Τσιμίκας δεν ήταν σε καλή μέρα και καλώς αντικαταστάθηκε.

Ο Ρέφερι: Πέρασε αδιάφορος

Ολυμπιακός:: Αλέν – Γκασπάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας(46 Ομαρ) – Καφού(57 Ελ Αραμπί), Καμαρά, Γκιλιέρμε – Μασούρας(46 Βαλμπουενά), Φορτούνης(84 Μπουχαλάκης), Χασάν(83 Λοβέρα)

ΟΦΗ: : Σωτηρίου – Μαρινάκης, Βαφέας(89 Νοικοκυράκης), Κουτρουμπής, Κοροβέσης(61 Μεγιάδο) – Σακόρ(72 Μπράουν), Ζοάο Βίκτορ, Στάικος(61 Νέιρα) – Δεληγιαννίδης, Ναμπί, Μάνος(61 Φιγκειρέδο)