Αυτόχειρας!

Ενα δικό του ματς έχασε ο Ολυμπιακός  που στην πρεμιέρα της Α1 γνώρισε οδυνηρή ήττα από  τον Παναθηναϊκό, στο ΣΕΦ με 68-71. Οι Πειραιώτες έμειναν πέντε λεπτά χωρίς καλάθι από το 66-58 που κέρδιζαν, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να έχει σοβαρές ευθύνες για  το αποτέλεσμα. Μέσα σε όλα,  ρόλο έπαιξε και η διαιτησία που σε πολλά κομμάτια του αγώνα έπαιξε ξεκάθαρα υπέρ των “πράσινων”, ενώ στην τελευταία φάση της επίθεσης του Ολυμπιακού δεν δίνεται καθαρό γκολ -φάουλ στον Μακ Λιν που θα ισοφάριζε το ματς. Χωρίς τον Παπανικολάου τελείωσαν το ματς οι Πειραιώτες με τον Σφαιρόπουλο στα μέσα της 3ης περιόδου να στέλνει στα αποδυτήρια τον “Παπ” γιατί διαμαρτυρόταν από τον πάγκο στους διαιτητές.

Σε ένα «παγωμένο» λόγω της τιμωρίας του ΣΕΦ, κλειστό, το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό και τον Παναθηναϊκό να παίρνει ένα προβάδισμα +5(2-7) στο ξεκίνημα.
Με τον Ολυμπιακό να απαντά με ένα σερί 9-2 και φανερή την προσπάθεια να «ταιστεί» ο Μιλουτίνοφ, αλλά τον Πρίντεζη να είναι αιχμή του δόρατος.
H πρώτη περίοδος ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένη , με τους Πειραιώτες να βγαίνουν …άτυποι νικητές με 16-15, χάρις σε δύο βολές του υπαρχηγού.
Και η δεύτερη περίοδος ,μέχρι ένα σημείο, ήταν εφάμμιλη της πρώτης, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με τρίποντο του Παππά (26-27) αλλά τον Ολυμπιακό να βρίσκει τις λύσεις επιθετικά, μιας και πέρα του Πρίντεζη, στην εξίσωση μπήκαν και οι Τόμπσον, Μακ Λιν, η άμυνα «έσφιξε» λίγο περισσότερο και η διαφορά έφτασε στο +4(33-29).
Με τη διαιτησία να είναι ,ως συνήθως, υπέρμετρα ευαίσθητη στα φάουλ υπέρ του Παναθηναϊκού ,με ένα 0-5 υπέρ του «Τριφυλλιού» το 33-34, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε και πάλι αντίδραση ,από την άμυνα του και την οξυδέρκεια του Πρίντεζη για το 40-36 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Πασκουάλ έπαιξε το χαρτί «Αντετοκούμπο» με τον διεθνή φοργουορντ να μπαίνει «ζεστός» με 5 πόντους και τον Ολυμπιακό να σκοράρει το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι λίγο πριν την συμπλήρωση του 5 λεπτου με τον Στρέλνιεκς.

Οι πρωταθλητές είχαν πρόβλημα στο να σκοράρουν , ο Παναθηναϊκός έβρισκε δημιουργία και σκορ από τον Καλάθι και κάπως έτσι προηγήθηκε με +4 (47-51).

Ο Σφαιρόπουλος έδωσε εντολή στους παίκτες του να παίζουν με τον Μακ Λιν και αυτός τον δικαίωσε καθώς με δικούς του πόντους εκ των οποίων και ένα καταπληκτικό κάρφωμα με μπάσιμο έφερε το 54-52 για το 3ο δεκάλεπτο.
Η 4η περίοδος ξεκίνησε εντυπωσιακά για τον Ολυμπιακό που με 5 πόντους από Μακ Λιν(2 πόντο) και Τόμπσον (3 ποντο) ,η διάφορά έφτασε και στο +7(59-52) ,αλλά και στους 9 (61-52 με καλάθι του Μακ Λιν).

Oι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο του αγώνα , με τον Παναθηναϊκό που έμοιαζε εγκλωβισμένος, να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι με τρία τρίποντα από τον Σίγκλετον και τον Ρίβερς(2) που έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +1 (66-67).
Με τον Ολυμπιακό να στερείται λύσεων επιθετικών και αυτό που έπαιξε ρόλο ήταν η έξοδος των Μακ Λιν και Τόμπσον ελέω ροτέισον και να είναι χωρίς καλάθι 4 λεπτά.

Το τελικό χτύπημα στον Ολυμπιακό το έδωσε η κακή άμυνα στην επαναφορά του Παναθηναϊκού με τον Καλάθη να πετάει τη μπάλα στον αέρα για τον Γκιστ που με όλη του την μεγαλοπρέπεια σκόραρε για το +3 (66-69). Στη συνέχεια ο Μακ Λιν πέτυχε καλάθι με τους διαιτητές να μην καταλογίζουν και το φάουλ ,ενώ με δύο βολές , ο Γκίστ έκανε το 68-71 ,με τον Μάντζαρη να πετάει τη μπάλα,χωρίς να βρει στοχο..