Αυτό το μπάσκετ τον οδηγεί ψηλά

Νέα νίκη για τον Ολυμπιακό. Μετά το ματς με την Εφές, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν και την Αρμάνι. Προφύλαξαν την έδρα τους, σημειώνοντας δύο νίκες τεράστιας αξίας και σημασίας. Δύο νίκες που αποτελούν αντιπροσωπευτικό δείγμα των δυνατοτήτων της φετινής ομάδας του Μπαρτζώκα. Αυτό το μπάσκετ τον οδηγεί ψηλά.

Άμυνα που σε… διαλύει

Ο Ολυμπιακός έχει νικήσει την Αρμάνι σκοράροντας 67 πόντους. Έχει νικήσει την Αρμάνι με 20% στο τρίποντο. Έχει νικήσει την Αρμάνι έχοντας σημειώνοντας μόλις 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Αλλά έχει νικήσει την Αρμάνι γιατί έπαιξε άμυνα που «τσακίζει» τον αντίπαλο. Σε ένα ακόμα ματς έβγαλε ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ πάνω στο παρκέ. Διαλύοντας την ομάδα του Μεσίνα. Χωρίς να βάλει 80 πόντους. Ούτε καν 70 δεν χρειάστηκε. Το έπραξε διότι το Μιλάνο σημείωσε μόλις 58. Και με δυσκολία. Ξέρετε πόσο δύσκολη αποστολή ήταν αυτή. Κι έγινε ακόμα πιο δύσκολη με το 2/14 σουτ της πρώτης περιόδου! Αλλά ακόμα και εκεί, η ομάδα δεν είχε καμία απόκλιση από τις αρχές της.

Το βάθος του πάγκου

Στην τελική, υπάρχουν βραδιές που θα τραβήξει ένας παίκτης, βραδιές που θα τραβήξει άλλος. Σε μια ομάδα που θέλει να πρωταγωνιστήσει, ο κόουτς πρέπει να κοιτά στον πάγκο και να έχει ένας X-Factor που θα αλλάξει τα δεδομένα. Κόντρα στην Αρμάνι, αυτός ήταν ο Μακ Κίσικ. Ο Αμερικανός με την ενέργειά του, την ταχύτητά του, το απρόβλεπτο που κάνει ορισμένες φορές, προσφέρει πάρα πολλά. Εάν υπάρχουν και οι σταθερές που λέγονται Σλούκας και Βεζένκοφ, ο γίγαντας Φαλ μέσα στη ρακέτα και ο παίκτης που μπορεί να σκοράρει με την άνεση του Ντόρσεϊ, το «γλυκό» δένει. Και πολλοί ακόμα. Στον πρόσφατο τελικό με τον ΠΑΟ μην ξεχάσουμε την προσφορά του Γουόκαπ και του Μάρτιν.

Η δύναμη της έδρας

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν στο ΣΕΦ ρεκόρ 11-1. Μια ήττα, αυτή από τον Ερυθρό Αστέρα, σε ένα ματς ιδιαίτερων συνθηκών. Σε μια περίοδο που η ομάδα προσπαθούσε να συνέλθει από τον κορονοϊό. Σε μια περίοδο που στο ΣΕΦ έμπαιναν έως 1.000 άτομα. Αν είχε πληρότητα 50% και σε εκείνο το ματς, θα μπορούσε να είχε και το απόλυτο. Η έδρα είναι σημείο αναφοράς, επίσης, φέτος για την ομάδα του Μπαρτζώκα. Δίνει μεγάλο πουσάρισμα στον Ολυμπιακό. Τον οδηγεί ψηλά στη βαθμολογία. Και τον έχει φέρει ξανά μέσα στην πρώτη 4άδα. Στο πλεονέκτημα της έδρας. Διότι με τις φετινές εμφανίσεις του στην Euroleague, δεν τίθεται νομίζω πια θέμα εάν θα περάσει στα πλέι οφ. Είναι 100% ομάδα πλέι οφ. Αυτό το μπάσκετ τον οδηγεί ψηλά.

Υ.Γ. 1 Η εικόνα του κοινού στην Ισπανία, στο ματς των παραθύρων των προκριματικών ανάμεσα σε Ισπανία και Ουκρανία ήταν ένα ακόμα μάθημα πολιτισμού. Το ίδιο και ο Ρίζικ που έστειλε από το ΣΕΦ το μήνυμά του. Η διεθνής κοινότητα πρέπει να κινητοποιηθεί περισσότερο για να τελειώσει η πολεμική σύρραξη στην ουκρανική επικράτεια.

Υ.Γ. 2 Η σημερινή ημέρα θα καθορίσει τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η συνεδρίαση της Euroleague για το θέμα του πολέμου Ρωσίας-Ουκρανίας και τι μέλλει γενέσθαι σε αθλητικό επίπεδο. Μην ξεχνάμε πώς 3 ρωσικές ομάδες παλεύουν για τα πλέι οφ. Ακόμα και για την 4άδα.