ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ατυχία !

Αν και πάλεψε όσο μπορούσε, ο Ολυμπιακός ήταν άτυχος στο σημερινό παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν ανατρέψουν την ήττα 32-28 της Γερμανίας με αποτέλεσμα να χάσουν και στο Ρέντη με 19-20 έχοντας επτά δοκάρια στο ματς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να βρίσκονται συνέχεια κοντά στο σκορ. Η Μέλγσουνγκεν είχε το προβάδισμα φτάνοντας τρεις φορές στο +2 (2-4, 3-5) και 9-11 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με τον Ολυμπιακό να μην της επιτρέπει να ξεφύγει στο σκορ. Στα 16:20 ο Ολυμπιακός ισοφάριζε σε 5-5, μετά τα διαδοχικά γκολ των Καραμπουρνιώτη και Τζηρά  ενώ μέχρι το 20’ το σκορ διαμορφώθηκε στο 7-7 με τον Λέμος να απαντάει στο γκολ του Μίκελσεν. Ο Τζηράς με πέναλτι ισοφάρισε εκ νέου σε 8-8 στα 20:55 και μετά το γκολ Χάφνερ (8-9) τη λύση έδωσε ο Μάλλιος πετυχαίνοντας το 9-9 στα 25:21. Ακολούθησε το τέρμα του Ιγκάντοφ για το 9-10 με τον Τζηρά να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 10-10 στα 29:40, στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού και σα να μην έφτανε αυτό η Μέλσουνγκεν με εύστοχο πέναλτι του Μίκελσεν 2’’ πριν το τέλος έφτασε στο 9-11.

Προηγήθηκε τρεις φορές αλλά…

Ο Θρύλος ξεκίνησε ιδανικά στο β’ ημίχρονο έχοντας την ώθηση από τον κόσμο του και έτρεξε ένα 3-0 σερί χάρη στο οποίο προηγήθηκε για πρώτη φορά. Με γκολ του Μάλλιο διαμορφώθηκε το 10-11, ακολούθησε το τέρμα του Λέμος (33:20) για την ισοφάριση σε 11-11 και το εύστοχο πέναλτι του Τζηρά για το πρώτο  προβάδισμα με 12-11 στα 34:59. Η απάντηση των Γερμανών ήρθε δυο λεπτά αργότερα με τον Σιντόροβιτς να ισοφαρίζει σε 12-12 . Ο Θρύλος όμως δια χειρός Ανδρέα Αραπακόπουλου ανέκτησε το προβάδισμα άμεσα φτάνοντας στο 13-12 (37:35) για να ισοφαρίσει ο Μάριτς (38:30) σε 13-13. Ακολούθησε το τρίτο προβάδισμα για λογαριασμό των Πειραιωτών με τον Πάτρικ Λέμος να σημειώνει το 14-13 (39:09) όμως αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρία διαδοχικά γκολ και προσπέρασαν με 14-15 στα 40:59 και με 14-16 στα 42:38. Με προσωπική ενέργεια ο Χάρης Μάλλιος έβαλε τέλος στο σερί αυτό μειώνοντας σε 15-16 (44:22) και στη συνέχεια ο Πάτρικ Λέμος ισοφάρισε σε 16-16 (46:20). Το σκορ αυτό παρέμεινε στα επόμενα τέσσερα λεπτά όταν ο Σιντάροβιτς πέτυχε το 16-17 (50:00) δίνοντας ξανά το προβάδισμα στη γερμανική ομάδα αλλά ο Λέμος ισοφάρισε εκ νέου σε 17-17 (52:29). Ωστόσο ακολούθησαν τρία σερί γκολ των Γερμανών (53:41, 55:00, 56:20), οι οποίοι έφτασαν στο 17-20. Ο Θρύλος μείωσε με δυο διαδοχικά γκολ του Πάτρικ Λέμος (58:22, 59:57) στο τελικό 19-20!