ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΜΠΑΣΚΕΤ

Aτυχία, τραυματισμοί και λάθη την «φρέναραν»….

Η Εθνική Εφήβων πάλεψε, αλλά τελικά προδόθηκε από τα λάθη ακι το γεογνός ότι αγωνίστηκε χωρίς καθαρό «πεντάρι» γνωρίζοντας την ήττα από την Γερμανία με 78-70.

Το όνειρο της Εθνικής Εφήβων τέλειωσε στα προημιτελικά!

Η «γαλανόλευκη» προδόθηκε από μαι σειρά άτυχων συγκυριών όπως ο σοβαρός τραυματισμός του Καλλιοντζή  και τελικά γνώρισε την ήττα από την Γερμναία με 78-70 στα προημιτελικά του Eurobasket U-18. Έτσι, θα περιοριστεί σε αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8.

Πλέον, για την Ελλάδα ακολουθούν οι αγώνες κατάταξης στις θέσεις 5-8. Η Εθνική θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (29/7) τον ηττημένο του ζευγαριού μεταξύ Ισραήλ και Σερβίας, που παίζουν απόψε το βράδυ (21:30).

Από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα  εξαιρετικά ξεκίνησε ο Νεοκλής Αβδάλας, ενώ από τους Γερμανούς στο πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησε ο Κρίστιαν Άντερσον. Τελικά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι», η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με βραχεία κεφαλή της Γερμανίας (18-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η «γαλανόλευκη» πάτησε ξαφνικά το «γκάζι», με αποτέλεσμα να τρέξει ένα 7-0 χάρη σε Αβδάλα και Σπρίντζιο, γράφοντας το 18-24. Με δύο βολές του Αμπόσι, η Εθνική ομάδα απέκτησε προβάδισμα οκτώ πόντων (18-26) στο καλύτερό της διάστημα στην αναμέτρηση . Όμως οι Γερμανοί είχαν απάντηση στο σερί της Εθνικής, ισοφαρίζοντας σε 30-30 με κορυφαίο τον Καρτσένκοφ. Ο τελευταίος συνέχισε δυναμικά, με αποτέλεσμα η Γερμανία να διατηρήσει το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (38-34).

Στην τρίτη περίοδο οι Γερμανοί με τον Άντερσον να είναι σε τρομερή ημέρα απέκτησαν προβάδισμα 10 πόντων με 44-34  στο 23. με τους Λιωτόπουλο και Αβδάλα να ηγούνται στο σκοράρισμα η Εθνική αναθάρρησε και μείωσε προσωρινά σ ε48-42, όμως οι Γερμανοί εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη ψηλών της Γαλανόλευκης ξέφυγαν με διαφορά 12 πόντων με 56-44 στο 28′ δείχνοντας εικόνα νικητή

Στην τέταρτη περίοδο η Εθνική με τους Σαμοντούροφ , Αβδάλα και Λιωτόπουλο μείωσε σε 67-60, όμως, λάθη , εκνευρισμός και κάποια μεγάλα καλάθια των Γερμανών τους εδραίωσε το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 38-34, 58-52, 78-70