Ατσάλινος Θρύλος!

Με «όπλο» την εξαιρετική του άμυνα και τους Στρέλνιεκς, Τόμπσον, Ρόμπερτς να «πυροβολούν» από παντού ο Ολυμπιακός απέδρασε θριαμβευτής από το Βενετόκλειο με 54-72.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τις συνεχόμενες επιτυχίες του σε πρωτάθλημα κι Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός πέρασε αλώβητος από το «Βενετόκλειο» επικρατώντας άνετα του Κολοσσού με 54-72 και πανηγύρισε την πέμπτη του νίκη στην φετινή Α1

Παρά το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» υποχρεώθηκαν να αγωνιστούν χωρίς τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, που αποτέλεσε το πρόβλημα της τελευταίας στιγμής μετά τους Βασίλη Σπανούλη και Δημήτρη Μάντζαρη, έδειξαν σφυγμό και με «όπλο» την γρανιτένια τους άμυνα, παρέδωσαν μαθήματα σύγχρονου μπάσκετ ξεπερνώντας με σχετική άνεση το εμπόδιο του Κολοσσού

Ο Ολυμπιακός μπήκε από τα πρώτα λεπτά στο παρκέ του «Βενετόκλειου με σαφή διάθεση να πάρει από νωρίς διαφορά ασφαλείας, που θα του έδινε τη δυαντότητα να θέσει τα θεμέλια νίκης

Με «όπλο» την πολύ πιεστική του άμυνα ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί στο 5’ με 5-11, παίρνοντας σκορ κυρίως από τους Ρόμπερτς, Στρέλνιεκς, Πρίντεζη και Τόμπσον.

Από την άλλη πλευρα οι γηπεδούχοι πίεσαν στην άμυνα κι έχοντα σε καταπληκτική βραδιά τον Σταμάτη μείωσαν το σκορ στα επίπεδα του 11-13

Ο Ολυμπιακός με τους Παπανικολάου και Μπόγρη να μπαίνουν στην εξίσωση, βρέθηκε στο 19’ να προηγείται με 17-23’, για να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 17-26 χάρη σε απίστευτη βόμβα» του Μπράϊαν Ρόμπερτς πίσω από τη σέντρα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσε η ποιότητα του αγώνα, ωστόσο και πάλι οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έβγαλαν αρκετές όμορφες συνεργασίες.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με εκπληκτικό τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς, με το οποίο ο Ολυμπιακός πήγε για την ανάπαυλα προηγούμενος με διαφορά δέκα πόντων (30-40)

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ περισσότερο στην άμυνα και με τους Γκρίφιν, Τζόουνς και Χάρις να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια μείωσε σε 47-50 στο 28’.

Ένα εκπληκτικό «πεταχτάρι» του Γιώργου Πρίντεζη 40’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έφερε τον Ολυμπιακό στο 47-52’, για να ακολουθήσει ένα εκπληκτικό τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη από τα οκτώ μέτρα με την λήξη της τρίτης περιόδου, ώστε οι Πειραιώτες να ανοίξουν τη διαφορά στους οκτώ πόντους για το 47-55.

Ο Κολοσσός, όμως παρέμεινε ανταγωνιστικός και το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι.
Με τον Σταμάτη να αναλαμβάνει δράση οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 52-57 στο 33’.

Ο Στρέλνιεκς με τρίποντη «βόμβα» έγραψε το 52-60, ενώ ένα κλεψιμο του ΜακΛιν έδως ετην δυαντότητα στον Γουίλτζερ να φύγει στον αιφνιδιασμό και να γράψει το 54-62.

Από εκείνο το σημείο ακολούθησε ένα εξαιρετικό δίλεπτο από τον«καυτό» Χόλις Τόμπσον, ο οποίςο με οκτώ συνεχόμενους πόντους (σ.σ. δύο τρίποντα κι ένα δίποντο) έφερε τον Ολυμπιακό στο 54-70 «καθαρίζοντας» την υπόθεση – νίκη

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 30-40, 47-55, 54-72.