ΜΠΑΣΚΕΤ

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός Β

Μια ακόμα πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδας για την αναπτυξιακή ομάδα.

Νίκησε 92-87 στο κλειστό του Αγίου Θωμά το Μαρούσι και συνεχίζει στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη με εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να κάνει την ανατροπή, να πάρει το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο, όπου θα αγωνιστεί ξανά εκτός έδρας, αυτή τη φορά με το Παγκράτι.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση με το Μαρούσι, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 23-15, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε θέματα. Κακή επίθεση με μόλις 15 πόντους, θέματα στην άμυνα και το ματς γύρισε με το Μαρούσι να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 40-38.

Ένα ισορροπημένο τρίτο δεκάλεπτο με τις άμυνες των δύο ομάδων να έχουν θέματα και το σκορ να είναι πάρα πολύ υψηλό. Οι γηπεδούχοι σκόραραν 29 πόντους, ο Ολυμπιακός 28. Με το σκορ μετά από τριάντα λεπτά να είναι 69-66. Όμως, στην τελευταία περίοδο το ματς ανήκε στον Θρύλο.

Ο Νικολαΐδης πέτυχε καθοριστικά καλάθια, οι Μελισσαράτος και Χρηστίδης κυριάρχησαν στις δύο ρακέτες, η άμυνα «έδεσε» και με σερί 26-18 πήρε τη νίκη πρόκριση με 92-87 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 40-38, 69-66, 87-92

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 15 (2), Παπαγιάννης, Ξύδας 14 (3), Σουρλής 6 (2), Κανέλλης 4, Χατζηδάκης 12, Παπαγεωργόπουλος, Αρνόκουρος 8 (1), Δούκας 3 , Γιαννόπουλος, Γκαγκαλούδης 25 (3/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7/9 βολές, 7 ασίστ)

Ολυμπιακός Β’ (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 8 (6 ριμπ., 6 ασ.), Κουρτίδης 2, Μωραΐτης 4, Νικολαΐδης 9 (10 ασίστ), Κολοβέρος 4, Τσόχλας 6 (5 ασίστ), Σκουλίδας 10 (2), Καδρας, Χρηστίδης 22 (5/8 βολές, 7/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Τσάμης 2, Μελισσαράτος 25 (12 ριμπ.)