ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός

«Τρένο» ο Ολυμπιακός στο φετινό LEN Champions League. Η ομαδάρα του Μιλάνοβιτς πέρασε… αέρα από το Σπλιτ. Νίκησε 13-8 την Γιαντράν και έκανε το 3/3 στον όμιλο, παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου του. Έχοντας εκπληκτικά ποσοστά στον παίκτη παραπάνω, με 6/7. Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός.

Αποτελεσματικότητα στον παίκτη παραπάνω

Στο τρίτο του φετινό ματς στο LEN Champions League, ο Ολυμπιακός έδειξε για μια ακόμη φορά πώς έχει δουλέψει πολύ. Οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα. Αν και ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, στον παίκτη παραπάνω είχε καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές. Αν και είχε 2/8 σουτ στο πρώτο οκτάλεπτο και 5/15 στο ημίχρονο, στον παίκτη παραπάνω είχαν  4/4. Έτσι, σε συνδυασμό με την καλή άμυνα, κατάφεραν να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα με 2-0. Ωστόσο, στα μισά του δεύτερου οκταλέπτου, η Γιαντράν Σπλιτ επέστρεψε το ματς και ισοφάρισε (3-3). Όμως εκεί «μίλησε» ο Φιλίποβιτς. Με δύο προσωπικά γκολ στον παίκτη παραπάνω, επανέφερε τη διαφορά στα δύο γκολ (3-5).

Καθώς η Γιαντράν Σπλιτ ήταν με υπηρεσιακό, αλλά νέο προπονητή στον πάγκο, αντέδρασε. Μιας και όσα γκολ πέτυχε το πρώτο ημίχρονο, σημείωσε και στο τρίτο οκτάλεπτο. Αλλά ο Ολυμπιακός εκεί έδειξε τον χαρακτήρα του νικητή και την ποιότητα των σπουδαίων παικτών του. Το αποτέλεσμα ήταν… Σκόραρε η Γιαντράν Σπλιτ, απαντούσε άμεσα ο Θρύλος. Επιπλέον, συνέχισε τα πολύ καλά ποσοστά στον παίκτη παραπάνω (5/6). Για το λόγο αυτό διατήρησε τη διαφορά των δύο γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (6-8). Ακόμη καλύτερη ήταν η εικόνα στην τελευταία περίοδο. Επειδή μεγάλωσε κι άλλο το προβάδισμά του. Βρέθηκαν αρχικά στο +3 (6-9) και στο +4 (7-11) στα μισά του οκταλέπτου. Οι Κροάτες δεν κατάφεραν να πλησιάσουν άλλο και με την γκολάρα του Φιλίποβιτς διαμορφώθηκε το τελικό 13-8 για τον Θρύλο. Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 3-3, 2-5.

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Βάμος (περιφέρεια, 6:14), 0-2 Φουντούλης (π/π, 2:16), 1-2 Ντέλιτς (π/π, 1:41)

2ο οκτάλεπτο: 1-3 Φουντούλης (π/π, 7:43), 2-3 Κάγκαλι (π/π, 5:59), 3-3 Μπούριτς (περιφέρεια, 4:10), 3-4 Φιλίποβιτς (π/π, 3:49), 3-5 Φιλίποβιτς (π/π, 2:35)

3ο οκτάλεπτο: 4-5 Μπούριτς (π/π, 5:44), 4-6 Μπούσλιε (π/π, 5:16), 5-6 Κάγκαλι (περιφέρεια, 2:55), 5-7 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:18), 6-7 Ντόμπουντ (2 μέτρα, 1:59), 6-8 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 1:22)

4ο οκτάλεπτο: 6-9 Βάμος (π/π, 7:28), 7-9 Ντούζεβιτς (φουνταριστό, 6:59), 7-10 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 4:55), 7-11 Δερβίσης (φουνταριστό, 4:19), 8-11 Κάγκαλι (π/π, 3:44), 8-12 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 1:06), 8-13 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 0:08)

Γιαντράν Σπλιτ (Ντέγιαν Σαβίτσεβιτς): Μάρτσελιτς, Μπούριτς 2, Στόγιανατς, Κάγκαλι 3, Μπούτιτς, Τομάσοβιτς, Μπούκιτς, Ζόβιτς, Ντέλιτς 1, Ντόμπουντ 1, Σέτκα, Ντούζεβιτς 1, Άνιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 3, Κολόμβος, Παπαναστασίου 2, Ζερδεβάς.