ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ασταμάτητη η Κ19 του Θρύλου, 3άρα στην ΑΕΚ! (video)

«Διπλό» με ανατροπή και ωραία μπάλα για την ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη.

Η ομάδα Νέων νίκησε 3-2 την αντίστοιχη της ΑΕΚ, εκτός έδρας, και έχει το απόλυτο μετά από 4 αγωνιστικές.

Το νικηφόρο σερί της ομάδας Νέων του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και το μεσημέρι της Κυριακής. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, νίκησαν εκτός έδρας την ΑΕΚ για το εξ’ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής. Πήραν το τρίποντο με ανατροπή και είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με τέσσερις νίκες σε τέσσερα ματς. Αποδεικνύοντας πώς φέτος η ομάδα είναι ικανή για μεγάλα πράγματα, για να επιστρέψει στην κορυφή και σε επίπεδο Κ19.

Ανατροπή σε ένα ημίχρονο

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Τσέλιος που σημείωσε δύο γκολ και έδωσε μια ασίστ. Σε ένα ματς που ξεκίνησε… στραβά για τον Ολυμπιακό. Μόλις στο 5′ η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα. Λάθος γύρισμα από τον Λιοφάγο, ο Κοσίδης το εκμεταλλεύτηκε, πήρε την μπάλα και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Η απάντηση του Θρύλου ήταν γρήγορη. Στο 12′ πέτυχε το 1-1.

Ατομική ενέργεια και κάθετη πάσα του Τσέλιου, ο Σταμούλης έγινε αποδέκτης της μπάλα και ισοφάρισε το σκορ (1-1). Με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στην ανατροπή πριν τελειώσει το ημίχρονο. Στο 43′ ο Τσέλιος μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ από τα αριστερά και έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Θεοχάρη για το 1-2.

Το καλύτερο ξεκίνημα για το «διπλό»

Ιδανική εκκίνηση στο δεύτερο μέρος. Πριν συμπληρωθεί μισό λεπτό, για την ακρίβεια στα 23 δευτερόλεπτα, ο Τσέλιος έκλειψε την μπάλα, προχώρησε και από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέτυχε το 3-1 για τον Ολυμπιακό, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Στο 56′ η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Βλαχίδη για μαρκάρισμα στον Νικόλη. Μια στιγμή αδράνειας στο 66′, έδωσε την ευκαιρία στο Κοσίδη να σκοράρει από κοντά, μειώνοντας σε 2-3. Στο τελευταίο 20λεπτο οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν διαχείριση του ματς, αν και θα μπορούσαν να το είχαν πληρώσει στο 88′. Ο Τσακμακιώτης σκόραρε με κεφαλιά, αλλά το γκολ ορθά δεν μέτρησε καθώς ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ ήταν σε αντικανονική θέση.

Με το ματς να ολοκληρώνεται με θριαμβευτή τον Ολυμπιακού, με 3-2. Οι «ερυθρόλευκοι» ασταμάτητοι, έκαναν το «4 στα 4» και προελαύνουν στο πρωτάθλημα Κ19.

** Μετά το φινάλε του ματς υπήρξε ένταση με τον διαιτητή Φίτσα (Δυτικής Αττικής) να αποβάλλει τον Νικόλη, με απευθείας κόκκινη κάρτα.

ΑΕΚ Κ19 (Ηλίας Καλοπήτας): Θεοχάρης, Κάτσικας, Κώτσιος (53′ Τσαχματιωτης), Αρβανίτης, Μιτάι, Ποζατζίδης, Ρουκουνάκης, Τσαρούχας (61′ Χριστόπουλος), Μιχόπουλος (53′ Βλαχίδης), Γεωργέας (61′ Πάπα), Κοσίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ19 (Αντώνης Νικοπολίδης): Καραργύρης, Λιοφάγος, Νικόλης, Χριστοφιλόπουλος, Τσάβος, Μπέλιτς (85′ Λιάτσος), Μαυρουδής, Σουρλής, Κίτσος (64′ Αρσενίδης), Τσέλιος, Σταμούλης (81′ Ντόι).