Ασταμάτητες και 3-0 την ΑΕΚ

Σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο φιλικό, στο τουρνουά της Λαμίας, πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» που αγωνίστηκαν χωρίς τις Σάλας και Γιώτα, πέτυχαν άλλη μια άνετη νίκη. Ασταμάτητες και 3-0 την ΑΕΚ.

Ασταμάτητες οι «ερυθρόλευκες»

Δεύτερη νίκη με 3-0 στο τουρνουά της Λαμίας. Αυτή τη φορά με αντίπαλο την ΑΕΚ. Πιο συγκεκριμένα, η νίκη του Ολυμπιακού ήταν εμφατική. Μιας και οι κοπέλες του Σπύρου Σαραντίτη είχαν 16 μπλοκ! Δηλαδή μια άκρως εντυπωσιακή επίδοση πάνω στο φιλέ. Επιπλέον, μέτρησαν και 8 άσσους! Πρώτη σκόρερ του ματς ήταν η Κούμπουρα με 21 πόντους, με την Γουίντερς να ακολουθεί με 14 (63% στην επίθεση) και την Ολμπρεχτ με 13, εκ των οποίων οι 6 από μπλοκ!

Νίκησαν 3-0 την ΑΕΚ

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός είχε συνεχώς το προβάδισμα, από το ξεκίνημα. Έτσι έκανε σχετικά εύκολα το 1-0 στα σετ κόντρα στην ΑΕΚ. Ωστόσο το δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» το κέρδισαν με ανατροπή. Διότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τις «κιτρινόμαυρες» με 16-14 και 21-20 και στη συνέχεια, έκαναν το 2-0 με 25-21! Στο τρίτο σετ, μετά το 8-6 της ΑΕΚ, ο Θρύλος αντέδρασε, προηγήθηκε με 16-13 και 21-17 και έφτασε, έτσι, στο 25-21. Ασταμάτητες και 3-0 την ΑΕΚ.

Τα σετ 3-0 (σε 1.17): 25-20, 25-22, 25-21

1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-20, 25-20

2ο σετ: 8-6, 14-16, 20-21, 25-22

3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-17, 25-21

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 42 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλου, ενώ οι πόντοι της ΑΕΚ από 2 άσσους, 47 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σπύρος Σαραντίτης): Εμμανουηλίδου 11 (4/6 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Γουίντερς 14 (12/19 επ., 2 άσοι, 50% υπ.-36% άριστες), Όλμπρεχτ 13 (5/10 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Κούμπουρα 21 (15/29 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 4 (4/13 επ., 50% υπ.-30% άριστες) / Κοσμά (λ., 38% υπ.-21% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Τσιτσιγιάννη.

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Διάλλα 5 (3/10 επ., 2 άσσοι), Καλαντάτζε 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Βλαχάκη 15 (15/32 επ., 28% υπ.-20% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (2/3 επ.), Καλντερόν 15 (15/29 επ., 43% υπ.-29% άριστες), Κιλίκοβα 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ., 62% υπ.-52% άριστες), Ξηντάρα (λ.)