ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Ασημένια» τα κορίτσια του Θρύλου

Τη δεύτερη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων πήραν οι νεαρές «ερυθρόλευκες». Καθώς στον τελικό έδειξαν πολύ μεγάλο άγχος. Επιπλέον, έκαναν πολλά λάθη, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι, ο Πανιώνιος «έχτισε» μια σημαντική διαφορά που κράτησε ως το τέλος. Το αποτέλεσμα ήταν να κατακτήσει, απολύτως δίκαια, τον τίτλο στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα. «Ασημένια» τα κορίτσια του Θρύλου.

Άγχος και πολλά λάθη

Εξάλλου, το πρώτο ημίχρονο του τελικού ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Διότι τα κορίτσια του Πανιώνιου κυριάρχησαν ολοκληρωτικά. Βέβαια, τα κορίτσια του Θρύλου ίσως να ήταν κουρασμένα από τον πρωινό ημιτελικό με τον Άλιμο. Αντίθετα, εκείνα του Ολυμπιακού έδειχναν να μην μπορούν να αντέξουν την πίεση του τελικού. Μιας και έκαναν πολλά και εύκολα λάθη. Διότι στην επίθεση είχαν βιαστικές μεν, κάκιστες επιλογές δε. Επιπρόσθετα, θέλησαν να κάνουν το κάτι παραπάνω, ενώ δεν είχαν καθαρό μυαλό. Έτσι, οι κοπέλες της ομάδας της Νέας Σμύρνης με τις ενδεδειγμένες επιλογές, έχτισαν μια διαφορά που συνεχώς μεγάλωνε. Το αποτέλεσμα ήταν να βρεθούν πίσω με 6 γκολ στο ημίχρονο, καθώς το σκορ ήταν 10-4 στα μισά του τελικού.

Ωστόσο, στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου έβγαλαν προσωρινά αντίδραση. Μιας και με ένα γρήγορο 2-0 μείωσαν σε 10-6. Επίσης, σπατάλησαν μια μεγάλη ευκαιρία -σε κόντρα- για το 10-7! Στη συνέχεια, δέχθηκαν ένα γκολ σε «νεκρό» χρόνο και έχασαν την καλή ψυχολογία. Ωστόσο μέσα από την άμυνα έκαναν επί μέρους 3-1 και μείωσαν σε 13-9. Αλλά δέχθηκαν γκολ στο τέλος του οκταλέπτου, όπως έγινε και στο δεύτερο. Δηλαδή ένα γκολ που «σκοτώνει»! Επομένως ο Πανιώνιος, που έπρεπε να κάνει διαχείριση, το έκανε. Μετά ο Ολυμπιακός έχασε και πέναλτι (σ.σ.: 2:36 για το φινάλε) για να λήξει το ματς 17-9.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 5-2, 4-5, 3-0.

• 1ο οκτάλεπτο: 1-0 Δροσοπούλου (περιφέρεια, 7:29), 2-0 Καραγιάννη (πέναλτι, 5:16), 3-0 Δροσοπούλου (π/π, 3:53), 4-0 Καραγιάννη (κόντρα, 1:36), 4-1 Χέλμη (2 μέτρα, 1:18), 5-1 Καραγιάννη (2 μέτρα, 0:57), 5-2 Κλείσουρα (πέναλτι, 0:38)
  • 2ο οκτάλεπτο: 5-3 Κλείσουρα (κόντρα, 6:38),6-3 Μουζή (π/π, 6:13), 7-3 Μοροχλιάδου (κόντρα, 5:40), 8-3 Καραγιάννη (πέναλτι, 4:18), 9-3 Καραγιάννη (κόντρα, 2:36), 9-4 Λαναρά (κόντρα, 0:28), 10-4 Λαμπροπούλου (περιφέρεια, 0:01)
  • 3ο οκτάλεπτο: 10-5 Κλεισούρα (πέναλτι, 7:12), 10-6 Παπαδοπούλου (φουνταριστό, 6:13), 11-6 Δροσοπούλου (περιφέρεια, 4:57), 12-6 Μούζη (πέναλτι, 3:04), 12-7 Κλείσουρα (π/π, 2:38), 13-7 Καραγιάννη (φουνταριστό, 2:18), 13-8 Κλείσουρα (πέναλτι, 1:59), 13-9 Κλείσουρα (πέναλτι, 0:18), 14-9 Καραγιάννη (περιφέρεια, 0:01)
  • 4ο οκτάλεπτο: 15-9 Δροσοπούλου (φουνταριστό, 5:53), 16-9 Καραγιάννη (περιφέρεια, 4:53), 17-9 Μοροχλιάδου (κόντρα, 4:12)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μανωλάκου, Δροσοπούλου 4, Σταυροπούλου, Μοροχλιάδου 2, Μουζή 2, Χρήστου, Καραγιάννη 8, Κουσκουλή, Μπεκύρου, Τουμασάτου, Λαμπροπούλου 1, Ζουρίδη, Θελερίτη, Σαρμπάνη, Γεωργακάκου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαδάκη, Ζαγκλάκα, Λυμπεροπούλου, Ντζούφρα, Παπαδοπούλου 1, Λαναρά 1, Κλεισούρα 6, Χέλμη 1, Κ. Κραβαρίτη, Μ. Κραβαρίτη, Κουρμακάεβα, Μ. Βιδάλη, Μπάδρα, Δ. Βιδάλη, Σλουμάτη.