1510046

Βήμα πρόκρισης για τους ομίλους του Europa League επιζητά ο Ολυμπιακός στο επίσημο ντεμπούτο του Πάουλο Μπέντο. Παρακολουθείστε live την αναμέτρηση.

Καλησπέρα σας

Το πρώτο βήμα πρόκρισης για τους ομίλους του Europa league  επιχειρεί να πετύχει ο Ολυμπιακός στην εκτός έδρας αναμέτρησή του με την Αρούκα.

Ο Πάουλο Μπέντο στο επίσημο ντεμπούτο του ως κόουτς του Θρύλου θέλει να συνδυάσει την παρθενική του εμφάνιση με νίκη και μάλιστα επί πορτογαλικού εδάφους.

Ο Πάουλο Μπέντο παρατάσσει τον Θρύλο ως εξής:

Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Τσόρι Ντομίνγκες, Πάρντο, Σεμπά, Ιντέγε.

Η Αρούκα μετέχει για πρώτη φορά στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Στην προηγούμενη φάση απέκλεισε με δύο ισοπαλίες την Χέρακλες από την Ολλανδία. Με 0-0 στη Πορτογαλία και 1-1 στην Ολλανδία.

Η 11άδα της Αρούκα: Μπρακάλι – Άντερσον Λουίς, Ζούμπαλ, Μπάστο, Καρλέτο – Κοέλιο, Νουνίνιο, Γκοϊάνο – Αρτούρ, Ματέους και Βάλτερ Γκονζάλες.

Ο Σλοβένος Βίντσιτς είναι ο ρέφερι του αγώνα.

Ο σχηματισμός που παρατάσσει τον Ολυμπαικό ο Μπέντο είανι 4-2-3-1 με τον Μπράουν Ιντέγε στην κορυφή της επίθεσης και τους Σεμπά και Πάρντο στις πτέρυγες.

Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.

1′ Μόλις ξεκίνησε το παιχνίδι.

3′ Ο Τσόρι ξέφυγε από τα δεξιά και με σέντρα – σουτ επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Μπρακάλι, αλλά η σέντρα – σουτ του Αργεντινού άσου έφυγε άουτ.

9′. Ευκαιρία για την Αρούκα. Ο Αρτούρ πήρε τη κεφαλιά και η μπάλα στρώθηκε στον Ματέους που επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή για να μπλοκάρει σωτήρια ο Καπίνο.

15′ Όμορφη κίνηση του Σεμπά και σουτ του Βραζιλιάνου από το ύψος της περιοχής, για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Μπρακάλι!

20′ Σεμπά και Καμπιάσο συνδυάζονται πανέμορφα από τα αριστερά, ο Αργεντινός σερβίρει για τον Ιντέγε, όμως το σουτ του Νιγηριανού φορ του Ολυμπιακού κοντράρεται πάνω στα σώματα. Σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!

27: Γκολ!!!!!!!!!!! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ! Ωραίο άνοιγμα του Κμαπιάσο για τον Πάρντο, με τον Κολομβιανό να γυρίζει ιδανικά για τον Σεμπά, ο οποίος μς σουτ στην κίνηση ανοίγει το σκορ για τον Θρύλο.

Ένα γκολ-ποίημα για τον Ολυμπιακό, με το οποίο οι πρωταθλητές Ελλάδας θέτουν βάσεις πρόκρισης.

31′ Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Καρλέτο για σκληρό μαρκάρισμα επί του Φιγκέιρας.

32′ Το απευθείας φάουλ του Σεμπά βρίσκει σε ετοιμότητα τον Μπρακάλι.

36′ Ο Ντα Κόστα ….πούλησε την μπάλα κι έδωσε τη δυνατότητα στον Ματέους ν’ απειλήσει με σουτ εκτός περιοχής, τοοποίο μπλόκαρε ο Καπίνο.

40′ Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Κοέλιο για σκληρό μαρκάρισμα επί του Καμπιάσο.

45′ Λήξη του πρώτου μέρουυς που βρίσκει τον Ολυμπιακό να προηγείται της Αρούκα 0-1 από το 27′ με γκολ του Σεμπά.

Aπολαύστε το γκολ του Σεμπά με το οποίο ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ κόντρα στην Αρούκα.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

49′ Όμορφη συνεργασία Φιγκέιρας – Πάρντο, αλλά δεν προέκυψε κάτι καλύτερο…

57′ Ο Πάρντο διεμβολίζει και κερδίζει το φάουλ ακι την κίτρινη κάρτα από τον Γκονζάλες!.

58′ Αλλαγή για την Αρούκα. Ο Ζέσους παίρνει τη θέση του Καρλέτο.

63′ Ο Σεμπα έφυγε στην κόντρα και πάσαρε στον Τσόρι, αλλά το σουτ του Αργεντινού είναι άστοχο.

68′ Το μακρινό σουτ του Ντα Κόστα φεύγει λίγο άουτ.

68′ Δεύτερη αλλαγή για την Αρούκα. Ο Αντρέ Σάντος παίρνει τη θέση του Αρτούρ.

72′ Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Θανάσης Ανδρούτσος παίρνει τη θέση του Τσόρι Ντομίνγκες.

73′ Απίστευτη ενέργεια από τον Γκονζάλες που απέφυγε τον Ντα Κόστα, αλλά το πλασέ του απομάκρυνε σωτήρια ο Καπίνο με τα πόδια.

75′ Τρίτη αλλαγή για την Αρούκα. Ο Κριβελάρο αντί του Αντίλσον.

80′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ντε Λα Μπέγια γυρίζει από τα αριστερά στον επερχόμενο Κμπιάσο, με τον Αργεντινό μέσο να αστοχεί από άριστη θιέση για γκολ.

84′ Απευθείας εκτέλση φάουλ του Νούνο Βαλέντε εντυπωσιακή απόκρουση από τον Καπίνο.

86′ Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Ντα Κόστα.

88′ Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τζίμι Ντουρμάζ παίρνει τη θέση του σκόρερ Σεμπά.

90′ Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζντιέλαρ στη θέση του Πάρντο.

92′ Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Φιγκέιρας.

94′ Λήξη του αγώνα, που βρίσκει τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη με 1-0 καινα παίρνει προβάδισμα πρόκρισης  επί της Αρούκα για τους ομίλους του Europa League.