ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Άρχισε τις 100άρες ο Θρύλος

Απόλυτα έτοιμος για το ματς της Τετάρτης με την Πολκόβιτσε (2/11, 18:00), έδειξε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν ωραίο μπάσκετ κόντρα στις Εσπερίδες Καλλιθέας και νίκησε με 40 πόντους διαφορά (103-63). Άρχισε τις 100άρες ο Θρύλος.

Με την Σουκ να κάνει το καλύτερό της ματς με το Θρύλο, καθώς είχε double-double (23π., 12ρ.). Το ίδιο και η Σπυριδοπούλου (10π., 11ρ.), ενώ το άγγιξε η Αγιούσο (10π., 9ασ.). Διψήφιες ήταν ακόμη η Στραουτμάνε (16π.) και Σταμολάμπρου (12π.). Οι «ερυθρόλευκες» είχαν 28 ασίστ, 9 κλεψίματα και 21 επιθετικά ριμπάουντ.

Καταιγιστικός Θρύλος στην αρχή

Τα κορίτσια του Μάρτινς Ζίμπαρτς μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στο ματς. Είναι χαρακτηριστικό πώς εκκίνησαν το ματς με επί μέρους 17-0 (3′) με τις Σουκ και Στραουτμάνε(σ.σ.: από 6π.) να ηγούνται επιθετικά. Η ομάδα των Εσπερίδων είχε στο ίδιο διάστημα 0/6 σουτ εντός παιδιάς (σ.σ.: 0/4 τρίποντα), αλλά ήταν λογικό κάποια στιγμή να αποκτήσει επαφή με το καλάθι. Έτσι, με το πρώτο καλάθι να έρχεται από την Χίγκινς, 3:05 μετά το τζάμπολ και σερί 2-8, μείωσαν σε 19-8 (7′). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν και στους 10 (21-11, 9′). Με πέντε πόντους της Αγιούσο, ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο με 28-15.

Δεν πιέστηκε

Η Ισπανίδα γκαρντ άνοιξε… λογαριασμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ η Σουκ έστειλε ξανά τη διαφορά στους 17 πόντους (32-15, 11′). Η Αμερικανίδα έφερε πρώτη φορά τα κορίτσια του Θρύλου στο +18 (39-21, 14′). Οι Εσπερίδες αντέδρασαν με επί μέρους 5-0 (39-26, 15′) και ο Ζίμπαρτς κάλεσε τάιμ άουτ. Με Σύρρα, Στραουτμάνε και Σπυριδοπούλου, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 19 (47-28, 18′). Οι αλλαγές του κόουτς του Ολυμπιακού (σ.σ.: έβαλε στο ματς και την νεαρή Όλγα Αγραφιώτη) επέτρεψαν στις Εσπερίδες να μειώσει σε 49-33 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν 11 επιθετικά ριμπάουντ και συνολικά +15 (28 με 13), αλλά και 9 λάθη, με την ομάδα της Καλλιθέας να μετρά 5 κλεψίματα.

Δημιουργία και τρίποντα

Ένα γρήγορο 5-0 στις αρχές της 3ης περιόδου με τη Σουκ και το έμμεσο τρίποντο της Σταμολάμπρου ανέβασε τη διαφορά στους 21 (54-33, 21′). Η Ευγενία Λουκάτου με 7 διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 54-40, με τον Ολυμπιακό να «κολλά» στην επίθεση για σχεδόν ένα δίλεπτο. Δύο διαδοχικά τρίποντα από Στραουτμάνε και Σταμάτη έστειλαν τη διαφορά στους 20 (60-40, 23′). Άλλα δύο διαδοχικά για τις «ερυθρόλευκες» και +21 (66-45, 26′). Νέο 6-0 για την ομάδα του Ζίμπαρτς με Δίελα, Στραουτμάνε και Σύρρα για το +25 (72-47, 27′), για να λήξει το δεκάλεπτο με ένα ακόμη τρίποντο από τη Σπυριδοπούλου (79-55). Με τον Ολυμπιακό να έχει 10 ασίστ, 5 επιθετικά και 5/7 τρίποντα στην περίοδο.

Φινάλε με 100άρα

Αν και η διαφορά ήταν σε μεγάλα επίπεδα, οι οδηγίες του Ζίμπαρτς στην ανάπαυλα μεταξύ 3ης και 4ης περιόδου είχαν να κάνουν με την άμυνα. Με αποτέλεσμα ως το 35′ να κάνει ο Ολυμπιακός επί μέρους 12-2 με Δίελα, Σταμολάμπρου, Σπυριδοπούλου και Σταμάτη για το 91-57 (35′). Η άμυνα εξακολούθησε να αποτελεί προτεραιότητα για τις «ερυθρόλευκες». Μια και οι Εσπερίδες πέτυχαν μόλις … πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Βαμβακά πέτυχε τα 95-59 (36′). Στο τελευταία τρίλεπτο μπήκε η Χουγκάζ στο ματς, ενώ επέστρεψε και η Αγραφιώτη. Η τελευταία σκόραρε, 100 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε για το 99-61! Με το ματς να λήγει 103-63 με τις βολές από Βαμβακά και Λουκάτου. Άρχισε τις 100άρες ο Θρύλος.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 49-33, 79-55, 103-63.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.