ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Απόλυτα κυρίαρχος ο Θρύλος

Επίδειξη δύναμης επέδειξε ο Ολυμπιακός και υπέταξε με 34-26 την ομάδα του Άργους δίνοντας συνέχεια στην νικηφόρα του πορεία στην φετινή Handball Premier.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Πρωταθλήτρια ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού

Οι «ερυθρόλευκοι» αποδίδοντας εκπληκτικά δεν συνάντησαν ιδιαίτερα εμπόδια, ώστε να λυγίσουν την αντίσταση του Διομήδη Άργους με 34-26 στο «ουδέτερο» λόγω τιμωρίας κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης  για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Γιώργου Καρασαββίδη από τα πρώτα λεπτά επέβαλαν τους δικούς τους κανόνες παίρνοντας σαφές προβάδισμα στο σκορ έχοντας ως όπλο την πολύ πιεστική τους άμυνα, αλλά και την έφεσή τους στον αιφνιδιασμό. Με τον τεχνικό Γιώργο Καρασαββίδη να προχωρά σε πολλές αλλαγές ρόλων και προσώπων.

ε τέρμα του Μοντόρο στα 50 δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 και ισοφάρισε σε 3-3, με τον Βέμπερ (6:50). Ο Μοντόρο «χτύπησε» ξανά, για το 4-3, με τη συμπλήρωση επτά λεπτών, με τον Βέμπερ να κάνει το 6-5, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (10:12). Ο Θρύλος πάτησε «γκάζι» και ανέβασε τη διαφορά στο +5 (11-6), με τον Νιόκας (15:35), ο οποίος έκανε και το 15-6 (22:18), με τον Βέμπερ «εκτοξεύει» το σκορ στο +11 (17-6) στο 24:32. Με νέο γκολ του Μοντόρο στο 26ο λεπτό, οι πρωταθλητές Ελλάδας διατήρησαν το +11 (18-7), με τον Γκράτζαν να «βρίσκει» δίχτυα από τη θέση του πίβοτ, για το 20-10 (28:50). Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 21-10, με τον Βέμπερ στον αιφνιδιασμό (29:40), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με +10 (21-11).

Στο 37:40, ο Γκράτζαν «έγραψε» το 25-14, με τον Βέμπερ να «χτυπάει» τρεις ακόμα φορές, για το 26-14 (8:28) και το +13 (27-14, 28-15) με τη συμπλήρωση 41 λεπτών! Στο 42:40, ο Πασσιάς πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ, για το 31-18, με τον Παπαβασίλη να δίνει «αέρα» 14 τερμάτων (32-18) στον Θρύλο, στο 49ο λεπτό. Με γκολ του Δομπρή (55:31), οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το 34-22, με τον Διομήδη να μαζεύει τη διαφορά στο 34-26, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς στην Ηλιούπολη!