ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΚώστας ΠαλαιολόγοςΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Απολαυστικός Θρύλος!

osfp-voha

Τις νίκες του στη νέα Α1 βόλεϊ ζευγάρωσε ο Ολυμπιακός με το άνετο 3-0 επί του Παμβοχαϊκού στο «Μελίνα Μερκούρη» (25-11, 25-23, 25-23).

Σε περίπατο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός την αναμέτρησή του κόντρα στον Παμβοχαϊκό!

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας στην πρώτη τους εντός έδρας αναμέτρηση για την νέα Α1 επικράτησαν με 3-0 σετ της ομάδας της Βόχας (25-11, 25-23, 25-230 αναδεικνύοντα ςπτυχές της ποιότητάς τους και ζευγάρωσαν εμ εμφατικό τρόπο τις νίκες τους στον φετινό «μαραθώνιο»

Μετά την εκτός έδρας επικράτηση σε βάρος της Παναχαϊκής ο Θρύλος «ντούμπλαρε» τις νίκες του έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Λίμπερμαν Αγκάμεζ και Κονσταντίν Τσούπκοβιτς. Ο Κολομβιανός σούπερ σταρ του Θρύλου ολοκλήρωσε το ματς με 13 πόντους (11/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ) ενώ ο Τσούπκοβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 (14/22 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-48%αρ.).

Με οδηγό τον Τσούπκοβιτς στο πρώτο σετ!

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός είχε πρωταγωνιστές τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ και τον Κονσταντίν Τσούπκοβιτς οι οποίοι τον οδηγούσαν επιθετικά.  Ο Θρύλος έτρεξε ένα σερί 7-0 με το οποίο μετέτρεψε το 2-3 σε 9-3 και έδειξε ότι πήρε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα.  Με δέκα πόντους διαφορά πήγαν οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-6) για να πάρουν εύκολα το σετ με 25-11. Πρώτος σκόρερ στη διάρκεια του 1ου σετ ήταν ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς με 5 πόντους και πολύ καλό ποσοστό στην επίθεση (5/6 επ.) και ακολουθούσαν με 3 οι Λίμπερμαν Αγκάμεζ  (3/6 επ.), Τζάστιν Νταφ (1/3 επ., 2 άσοι) και Άθος Κόστα 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ).

Παρά το… σασπένς 2-0!

Στο δεύτερο σετο Παμβοχαϊκός προέβαλε αντιστάσεις (16-15) και παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε. Αλλά παρά το σασπένς στο συγκεκριμένο σετ, ο Θρύλος έφτασε στο 25-23 μετά από διαδοχικούς πόντους του Τσούπκοβιτς που συνέχισε την πολύ καλή του εμφάνιση (9 πόντους με 9/10 επιθέσεις) και  τον Νταφ να τελειώνει με καρφί για το 2-0!

Αγκάμεζ και τέλος!

Στο 3ο σετ οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω στο σκορ (14-13), αλλά χάρη σε νέο πόντο του Τσούπκοβιτς και άσο του Αγκάμεζ πήγαν με 16-14, μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον έλεγχο προσωρινά αλλά στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 22-23. Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ ισοφάρισε σε 23-23, ο Τσούπκοβιτς με εντυπωσιακό μπλοκ διαμόρφωσε το 24-23 και ο Αγκάμεζ και νέο μπλοκ έγραψε το 25-23, χαρίζοντας τη νίκη με 3-0 σετ στον Θρύλο.

Τα σετ: 3-0  25-11 (20’), 25-23 (28’), 25-23 (28′)