Απολαυστικός Θρύλος για ένα ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός  έκανε ένα ακόμα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο και σκοράροντας τέσσερα γκολ ,κατάφερε να επικρατήσει με 4-1 της Λάρισας , που σκόραρε στο β μέρος με τον Ουάρντα, παραμεόντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πως ξεκίνησε:  Ο Μαρτίνς  ξεκίνησε με αρκετά νέα πρόσωπα  στην ενδεκάδα, όπως οι  Μπρούνο-Μπα -Γκασπάρ.  Τερματοφύλακας ο Σα και απο δεξιά προς αριστερά οι Γκασπάρ-Μπα-Αβραάμ -Τσιμίκας.  Στη μεσαία γραμμή ,Μπουχαλακης-Καμαρά. Μασούρας-Μπρούνο στα άκρα και Σουντανί πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Το ματς:  To ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε, κόλλαγε γάντι στην περίπτωση του εν λόγω αγώνα, όσον  αφορά στο ξεκίνημα του. Με τους Πειραιώτες  να παίζουν εξαιρετικά και να “καθαρίζουν απο νωρίς τη “μπουγάδα”.

Μασούρας on Fire

Στο 9ο λεπτό ,το πάρτι ξεκίνησε με τον Τσιμίκα να βγάζει σέντρα στο overlap  με τον Μασούρα σε ρόλο φορ να “Χαιδεύει” τη μπάλα τόσο οσο για το 1-0. Δύο λεπτά μετά ήταν η ώρα του Σουντανί να κάνει όμορφη κίνηση, κάνοντας γιο-γιο τον Μόρα και την κατάλληλη στιγμή  έβγαλε για τον Μασούρα που σκόραρε τα δύο πιο γρήγορα γκολ της καριέρας του.

Στο 16, απο την ωραία βαθιά μπαλιά   του Γκασπάρ, ο Μασούρας βγήκε  στην πλάτη της άμυνας , έκανε μία καρατερίστικη κίνηση για να δώσει ώθηση στη μπάλα αλλά ο Κρίστινσον μπλόκαρε.

Ενα λεπτό μετα, ομως, ο Σουντανί  έκανε το 3-0 αφού  πήρε  τη μπάλλα και βγήκε απέναντι στον Μόρα, τον “χόρεψε” και πέταξε τη μπάλλα στην απέναντι γωνία για το 3-0.

Τσιμίκας  σαν Αρσέν Λουπέν

Καλό το επιθετικό παιχνίδι των Πειραιωτών  που ήταν πραγματικά  εξαιρετικοί για να μην πούμε απολαυστικοί, αλλά η φάση του αγώνα  έγινε στο 23 .Με το Νούνιτς να παίρνει τη μπάλα από τον Ουάρντα, αλλά πριν προλάβει ο  Σέρβος να πλασάρει, ο Τσιμίκας ήρθε από πίσω του και του έκλεψε τη μπάλα.

Ελ Αραμπί και 4-0

Στο 35 έγινε το 4-0. Ο Ελ Αραμπί κατεδαφίστηκε από τον Μόρα και ανέλαβε την έσχάτη των ποινών για το τέταρτο γκολ των Πειραιωτών.

To β ημίχρονο ήταν ότι έπρεπε για ύπνο. Οι παίκτες του Μαρτίνς εμφανίστηκαν χωρίς πολύ όρεξη  , την ίδια ώρα που οι παίκτες της ΑΕΛ προσπαθούσαν να συνέλθουν  και να δείξουν ανταγωνιστικοί.  Λογικό, αν σκεφτεί κανεις, ότι ο Αλέξης Κούγιας έβγαλε ανακοίνωση  εκφράζοντας τον εκνευρισμό του για την εμφάνιση των παικτών του στο πρώτο μέρος  προαναγγέλλντας και πρόστιμο.

Στο 55, ο Ουάρντα ήταν αυτός που εκμεταλλεύτηκε  το λάθος του Γκασπάρ , που γύρισε προς τα πίσω τη μπάλα,  έκανε το σουτ και η μπάλλα πέρασε κάτω απο τα πόδια του   και κατέληξε στα δίχτυα. Οσον αφορά στον Ολυμπιακό, ο Μπουχαλάκης “ξύπνησε” το άδειο “Καραϊσκάκη” με ένα σουτ που έκανε αλλά ο Κρίστινσον ήταν εκεί.

MVP:  Θα μπορούσαν να το πάρουν απο κοινού οι Σουντανί και Μασούρας. Ο πρώτος για τη  δημιουργία και το υπέροχο τρίτο γκολ αλλά και ο δεύτερος για την  εξαιρετική του παρουσάι και την ουσία.

Η στιγμή: Η εκπληκτική αμυντική ενέργεια του Τσιμίκα στο 23 πάνω σοτ Νούνιτς.

Ο αδύναμος κρίκος: Η άμυνα της Λάρισας στο πρώτο μέρος

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας(81 Τοροσίδης), Γκασπάρ, Αβραάμ, Μπα, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Μπρούνο, Σουντανί(74 Μπενζιά), Ελ Αραμπί(64 Γκερέρο)

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας(78 Φιλλίποβιτς), Ζίζιτς, Σεσέροβιτς, Κάτσε(59 Μπάλλας), Στάνκοβιτς, Μπέρτος, Μιλοσάλιεβιτς, Νούνιτς(70 Πίνακας), Ουάρντα