Απολαυστικός και πρώτος ο Ολυμπιακός

Μία ακόμη μπασκετική παράσταση από τον Ολυμπιακό. Ο Θρύλος ήταν χάρμα ιδέσθαι κόντρα στην φορμαρισμένη Αρμάνι. Με άμυνα για ρεσιτάλ στο τρίτο δεκάλεπτο (σ.σ.: το Μιλάνο σημείωσε μόλις 6 πόντους), νίκησε 82-66 την ιταλική ομάδα και έκλεισε τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκα στην πρώτη θέση. Αναμενόμενο για μια ομάδα που παίζει εξαιρετικό μπάσκετ. Απολαυστικός και πρώτος ο Ολυμπιακός.

Ένας απίθανος Πίτερς

Αν και η Αρμάνι μπήκε στο ματς δυνατά, αυτός που το έκανε εντυπωσιακά ήταν ο Άλεκ Πίτερς. Καθώς ο Αμερικανός φόργουορντ που ήταν στην αρχική πεντάδα, καθώς ο Βεζένκοφ δεν ήταν ακόμα στο 100%, κάλυψε με τον καλύτερο τρόπο τον συμπαίκτη του. Μιας και πέτυχε τους πρώτους 7 πόντους του Ολυμπιακού (7-8, 4′), ενώ το πρώτο προβάδισμα ήρθε δια χειρός Παπανικολάου (9-8, 5′). Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκοι» με την πίεση στην άμυνα οδήγησαν το Μιλάνο σε 3 λάθη στα πρώτα 6 λεπτά! Αλλά σε αυτά τα ματς πρέπει να υπάρχει κι άλλο επιθετικό «όπλο». Αυτός ήταν ο Παπανικολάου (7π., με 2/2διπ., 1/1τρ.). Ο Πίτερς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 13 πόντους και αλάνθαστος (2/2 διπ, 3/3 τρ. και 3 ρ.), ενώ ο Ολυμπιακός έκανε σερί 9-0 και το 18-15 έγινε 27-15 στα τελευταία 69”. Οδηγώντας το Μιλάνο σε μόλις 3 ασίστ, αλλά και 5 λάθη.

Τα «κενά» διαστήματα

Με ένα γρήγορο 5-0 σε 80” ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +15 (32-17). Αλλά η ομάδα του Μπαρτζώκα αντιμετώπισε στο δεύτερο δεκάλεπτο δύο ζητήματα. Τα κενά διαστήματα στην επίθεση και τα κενά διαστήματα στην άμυνα. Αρχικά το Μιλάνο έκανε σερί 7-0, με τους «ερυθρόλευκους» να μένουν χωρίς σκορ για σχεδόν τρία λεπτά. Επίσης, έμειναν χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για περισσότερα από 5 λεπτά. Αν και έκαναν επί μέρους 7-2 και βρέθηκαν ξανά στο +12 (39-27) με το τρίποντο του Γουόκαπ στο 17′, το σκηνικό επαναλήφθηκε. Ο Μπάρον έκανε ζημιά (10π. με 5/5 διπ.) και στα 49.5” για το ημίχρονο μείωσε σε 39-35, ενώ ο Ντέιβις με τρίποντο σε 41-38 στα 9.8”. Όμως η τελευταία λέξη του ημιχρόνου ανήκε στον Θρύλο και τον Βεζένκοφ που ευστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε.

Της άλλαξε τα… Φώτα

Αν κάποιος έλεγε με βάση την εικόνα του ματς πώς στο τρίτο δεκάλεπτο θα σημειωθούν συνολικά 21 πόντοι, δεν θα τον πίστευαν. Κι όμως έγινε! Διότι ο Ολυμπιακός πήρε ενέργεια από την άμυνά του. Ως το 25′, το επί μέρους σκορ στην περίοδο ήταν 2-5, με 5 πόντους του Ρίτσι (46-43)! Ωστόσο ο Μεσίνα έχασε την ψυχραιμία του. Τεχνική ποινή στον πάγκο της Αρμάνι, ευστόχησε ο Πίτερς στη βολή, ενώ έβαλε άλλες δύο ο Κάνααν. Μέσα σε 8 δευτερόλεπτα, το σκορ έγινε 49-43. Επιπλέον, ο Γουόκαπ με τρίποντο έκανε το 52-43 (26′) και ο Παπανικολάου έφερε ξανά τον Θρύλο στο +11 (54-43). Ένα κάρφωμα του Μπλακ και το τρίποντο του Σλούκα διαμόρφωσε το +15 του 30ού λεπτού. Ακόμη, η Αρμάνι είχε 11 ασίστ για 16 λάθη, μόλις 6 πόντους σκορ στην περίοδο, ενώ ο Θρύλος 9 κλεψίματα.

Απολαυστικός Ολυμπιακός

Το πάθος ορισμένων παικτών του Θρύλου είναι απίθανο. Σε αυτή την κατηγορία κατέχει υψηλή θέση ο Γουόκαπ. Παίκτης-κομπιούτερ που κάνει τα πάντα. Έκλεψε και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό σε δύο διαδοχικές φάσεις(63-47, 31′). Αν και το δεκάλεπτο άρχισε με έμμεσο τρίποντο του Μέλι, ο Θρύλος έκανε σερί 9-0 και βρέθηκε στο +21 (68-47) με το κάρφωμα του Βεζένκοφ (34′). Η κυριαρχία του Ολυμπιακού μαζί με το απολαυστικό μπάσκετ που έπαιξε ως το 36′ έφεραν τη διαφορά στους 22 πόντους (72-50) με το καλάθι του Φαλ. Καθώς αυτή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά των «ερυθρολεύκων» στο ματς. Στο τέλος ήταν απολύτως λογικό να υπάρξει μια χαλάρωση. Έτσι μετά το 80-58 του Λαρεντζάκη, 81” πριν το τέλος, το Μιλάνο έκανε ένα επί μέρους 8-2 για το τελικό 82-66. Απολαυστικός και πρώτος ο Ολυμπιακός.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.