Από την Αργεντινή με αγάπη!

Το εισιτήριο για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας, στο Λουτράκι, πήραν τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Μιας και πέτυχε νίκη, με ανατροπή, στη Βούλα. Επικράτησαν 3-2 σετ της Θέτιδας και είναι στην 4άδα της διοργάνωσης. Ειδικότερα, όμως, είχε καθοριστικές τις Γιάς Νίζετιχ και Μπιάνκα Φαριόλ. Καθώς με 22 και 18 πόντους, αντίστοιχα, έκαναν τη διαφορά. Επίσης, καταλυτική στο τέλος ήταν και η Μλεΐνκοβα (19). Από την Αργεντινή με αγάπη!

Ξαφνικά… έσβησαν!

Σίγουρα οι «ερυθρόλευκες» δεν μπήκαν καλά στο ματς. Μιας και βρέθηκα να «κυνηγούν» το σκορ (6-4 και 7-5). Αλλά μετά το 8-7 έκαναν σερί 0-5. Καταρχάς μπλοκ της Καράρο (8-9), τα μπλοκ από Μλεΐνκοβα (8-10) και Φαριόλ (8-11) και την επίθεση της Τσέχας ακραίας (8-12). Όμως άρχισαν τα θέματα. Δηλαδή η Θέτις έκανε σερί 4-0 (12-12). Επιπλέον, μετά το 14-14 οι κοπέλες του Ολυμπιακού έχασαν -ολοκληρωτικά- τη συγκέντρωσή τους. Έτσι προηγήθηκαν 15-14, μετά 18-14 και στη συνέχεια 24-15 με άσσο. Παρότι η Εμμανουηλίδου μείωσε με πρώτο χρόνο (24-16), η Μερτέκη τέλειωσε το σετ (25-16). Βέβαια, με 3-0 για την ομάδα της Βούλας, αλλά και 12-7 πόντους από επίθεση, λογικά έγινε το 1-0 σετ.

Αντίδραση με Νίζετιχ

Όμως στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ανέβασε… στροφές. Καθώς τα κορίτσια του Μιτσέλι άλλαξαν το… τσιπάκι! Έτσι με μπλοκ και πρώτο χρόνο της Φαριόλ προηγήθηκαν 4-3. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 9-9. Αλλά εκεί τα κορίτσια του Θρύλου ξέφυγαν. Διότι η Νίζετιχ ήταν αποφασιστική, για το 9-11. Επίσης, με άσσο της Κούμπουρα έγινε το 9-13. Στη συνέχεια, άσσος από την Αργεντίνα ακραία για το 11-15. Επίσης, με τον ίδιο τρόπο η Καράρο έκανε το +5 (14-19). Μετά «μίλησε» ξανά η Νίζετιχ για το +6 (16-22), ενώ η ίδια με άσσο τέλειωσε το σετ (18-25), για την ισοφάριση. Η διαφορά ήταν οι 4 «ερυθρόλευκοι» άσσοι στο δεύτερο σετ, αλλά και οι πόντοι από επίθεση (14-9).

Πολλά λάθη!

Αντίθετα με τον τρόπο που έκλεισε το δεύτερο σετ, άρχισε το τρίτο. Δηλαδή με τη Θέτιδα να φτάνει στο 3-0, αλλά και το 5-1. Όμως οι κοπέλες του Θρύλου έβγαλαν… αντίδραση. Ειδικότερα με την πάιπ της Νίζετιχ και τον άσσο της Εμμανουηλίδου, ισοφάρισαν 5-5. Παρότι προσπέρασαν 7-6 με την Μλεΐνκοβα, πάλι ακολούθησαν στιγμές με έλλειψη συγκέντρωσης. Έτσι με άσσο της Μερτέκη και ασυνεννοησία ανάμεσα σε Κούμπουρα και Καράρο, το σκορ έγινε 11-8.

Αργότερα, στο 14-11, ο Μιτσέλι έριξε στο ματς Τάνη και Τσιτσιγιάννη, αντί των Καράρο και Κούμπουρα. Αν και φάνηκε αυτό να αποδίδει (15-14), δεν υπήρξε συνέχεια. Διότι ο σύλλογος της Βούλας βρέθηκε στο +6 (21-15). Κατόπιν, οι Φαριόλ (σ.σ.: με πρώτο χρόνος και άσσο) μείωσε σε 23-19, ενώ το ίδιο έκανε και η Νίζετιχ με δύο σερί μπλοκ άουτ (24-21). Έτσι η Μερτέκη με τεχνικό χτύπημα τέλειωσε (25-21) το τρίτο σετ (2-1). Αξίζει να σημειωθεί ως η Θέτιδα πήρε 7 πόντους από «ερυθρόλευκα» λάθη.

Αργεντίνικη «επέλαση»

Πράγματι με το σκορ 2-1 στα σετ, τα κορίτσια του Ολυμπιακού ήταν με την… πλάτη στον τοίχο! Αλλά έδειξαν αποφασιστικότητα. Για την ακρίβεια με την εξαιρετική, στο τέταρτο σετ, Φαριόλ (8π., 2άσ., 3μπλ.). Λοιπόν, η Αργεντίνα κεντρική με 4 πόντους και δύο άσσους οδήγησε το σκορ από το 1-1 στο 2-10! Επιπλέον, καταλυτική παρουσία είχε και η Νίζετιχ. Διότι η έτερη Αργεντίνα του Θρύλου βοήθησε με ισάριθμους δικούς της, για το +10 (4-14).

Ακολούθως η διαφορά έφτασε στο +14 με το πλασέ της Μλεΐνκοβα (5-19) και το +16 με το μπλοκ της Φαριόλ (5-21)! Επιπρόσθετα, ο Μιτσέλι έκανε αλλαγές για να ξεκουράσει τις βασικές του. Έτσι το 6-22, έγινε 12-23 με λάθη από τις κοπέλες του Ολυμπιακού! Ωστόσο, η Εμμανουηλίδου με πρώτο χρόνο έκανε το 13-25 και έστειλε τον προημιτελικό στο τάι μπρέικ.

Πρόκριση με αγάπη!

Καταρχάς το πέμπτο σετ άρχισε με τρεις σερί πόντους της Μλεΐνκοβα (0-3). Ακολούθως ήταν η Νίζετιχ που τελείωσε τις επιθέσεις της και διατήρησε το +2 για τους «ερυθρόλευκες» (3-5, 4-6 και 5-7). Ακόμα τρία μπλοκ, από την Μλεΐνκοβα (5-8) και την Φαριόλ (6-10 και 6-12). Το αποτέλεσμα ήταν το +6 για κοπέλες του Θρύλου στο τάι μπρέικ. Στη συνέχεια, η Κούμπουρα έφερε τον Ολυμπιακό στο ματς μπολ (7-14), για να τελειώσει το σετ (7-15) και το ματς (2-3) η Μλεΐνοβα. Από την Αργεντινή με αγάπη!

Τα σετ 2-3 σε 1.51: 25-16, 18-25, 25-21, 13-25, 7-15.

• 1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-15, 25-16
  • 2ο σετ: 8-7, 11-16, 16-21, 18-25
  • 3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-15, 25-21
  • 4ο σετ: 2-8, 5-16, 5-21, 13-25
  • 5ο σετ: 3-5, 6-10, 6-12, 7-15

** Οι πόντοι της Θέτιδας Βούλας προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 8 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΘΕΤΙΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Όλσον 2 (2 μπλοκ), Χέιντεν 4 (3/31 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 32% άριστες), Οκάρο 8 (6/16 επ., 2 άσσοι), Σιρίνινα 12 (8/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μερτέκη 23 (19/43 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 24% υπ. – 6% άριστες), Παπαγεωργίου 9 (6/16 επ. 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ., 61% υπ. – 45% άριστες), Διόλη, Γαροφαλάκη, Θανέλλα 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Κοντονή (λ.), Παυλοπούλου (0/3 επ.), Σπανάκη 3 (2/5 επ., 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 22 (20/42 επ., 2 άσσοι, 67% υπ. – 50% άριστες), Καράρο 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (3/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κούμπουρα 14 (12/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φαριόλ 18 (7/14 επ., 3 άσσοι, 8 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 19 (17/40 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 25% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 67% υπ. – 50% άριστες), Βλαχάκη, Τσιτσιγιάννη (0/5 επ.), Τάνη, Ζαφειρίου.