Από τη Μάλμε στην Καραμπάχ

Έχουν περάσει από τότε, επτά χρόνια και δέκα μήνες. Ήταν 9/12/2014. Φινάλε της φάσης των ομίλων. Με τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει τον όμιλο με 9 βαθμούς, αλλά να μην συνεχίζει στο UEFA Champions League. Το τελευταία ευρωπαϊκό ματς του Μίτσελ, στην πρώτη του θητεία, στον πάγκο του Θρύλου. Απόψε επιστρέφει ξανά με τους «ερυθρολεύκους» στα κύπελλο Ευρώπης. Από τη Μάλμε στην Καραμπάχ.

Το φινάλε με την Μάλμε

Εκεί το κρύο βράδυ του Δεκέμβρη του 2014, ο Ολυμπιακός του Μίτσελ έκανε κάτι εξαιρετικό. Συμπλήρωνε έξι σερί εντός έδρας νίκες στο UEFA Champions League. Μια μεγάλη επιτυχία και ρεκόρ, ταυτόχρονα. Διότι δεν είχε επικρατήσει κόντρα σε ομάδες της… σειράς. Μιας και ο Θρύλος είχε νικήσει κατά σειρά τις Μπενφίκα (1-0), Άντερλεχτ (3-1), Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-0), Ατλέτικο Μαδρίτης (3-2), Γιουβέντους (1-0) και Μάλμε (4-2).

Πρωταθλήτριες στις χώρες τους, ενώ οι «ροχιμπλάνκος» της Μαδρίτης ήταν μερικούς μήνες νωρίς φιναλίστ στον τελικό. Επιπλέον, είχαν χάσει τον τίτλο από τη Ρεάλ στην παράταση. Ειδικότερα, είχαν ισοφαριστεί στις καθυστερήσεις. Με τον Μίτσελ να οδηγεί τον Ολυμπιακό σε 6 σερί νίκες σε 7 ματς στους ομίλους της κορυφαίας συλλογικής διοργάνωσης. Εξάλλου ακόμα και στην ήττα του Ολυμπιακού από την Παρί Σεν Ζερμέν, στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο Θρύλος είχε κάνει ένα από τα καλύτερα πρώτα ημίχρονα στην ευρωπαϊκή του ιστορία!

Και τώρα Καραμπάχ

Η επιστροφή του 59χρονου Ισπανού στην Ελλάδα και τον Ολυμπιακό συνδυάστηκε με νίκη 2-0 κόντρα στον Ατρόμητο. Απόψε ξανακάνει ντεμπούτο και στην Ευρώπη. Στην πρώτη του θητεία, το πρώτο του ευρωπαϊκό ματς με τους «ερυθρολεύκους» ήταν στην Ισπανία. Στο ματς με την Λεβάντε. Η διαφορά είναι πώς τώρα αρχίζει με εντός έδρας ματς. Κόντρα στην Καραμπάχ. Αν και το… όνομα της αποψινής αντιπάλου δεν λέει πολλά, όσοι την έχουν δει ξέρουν πώς είναι μια πολύ καλή ομάδα. Οι Αζέροι θέλουν προσοχή.

Ωστόσο ο πρώτος που το τόνισε αυτό ήταν ο ίδιος ο Μίτσελ. Στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου. Δείγμα της νοοτροπίας του. Άρα είναι δεδομένο πώς ο Ολυμπιακός θα μπει με την κατάλληλα ψυχολογία στο ματς. Ο Θρύλος δεν έχει ακόμα νίκη φέτος στην Ευρώπη. Επιπλέον, μετρά 11 διαδοχικά, ευρωπαϊκά ματς χωρίς νίκη. Η τελευταία ήταν πριν από περίπου 10 μήνες. Στις 25/11/2021, 1-0 την Φενερμπαχτσέ με το γκολ του Τικίνιο στο φινάλε. Έτσι απόψε θέλει να οδηγήσει ξανά τους «ερυθρολεύκους» στο δρόμο των επιτυχιών. Από τη Μάλμε στην Καραμπάχ.

Ο Μίτσελ με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Οκτώ ματς, έξι νίκες ο απολογισμός του Ισπανού στα εντός έδρας ματς με τον Θρύλο. Ωστόσο σε φάση ομίλων έχει 6 νίκες σε 7 ματς. Ας τα θυμηθούμε…

• 21/2/2013, Europa League, φάση των «32», Ολυμπιακός – Λεβάντε 0-1
  • 17/9/2013, Champions League, φάση ομίλων, Ολυμπιακός – Παρί Σεν Ζερμέν 1-4
  • 5/11/2013, Champions League, φάση ομίλων, Ολυμπιακός – Μπενφίκα 1-0
  • 10/12/2013, Champions League, φάση ομίλων, Ολυμπιακός – Αντερλεχτ 3-1
  • 25/2/2014, Champions League, φάση ομίλων, Ολυμπιακός – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0
  • 16/9/2014, Champions League, φάση ομίλων, Ολυμπιακός – Ατλέτικο Μαδρίτης 3-2
  • 22/10/2014, Champions League, φάση ομίλων, Ολυμπιακός – Γιουβέντους 1-0
  • 9/12/2014, Champions League, φάση ομίλων, Ολυμπιακός – Μάλμε 4-2