ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Αντίο στο Eurocup με ήττα

Η πορεία του Ολυμπιακού στη φετινή διοργάνωση τελείωσε απόψε στην πρωτεύουσα της Λετονίας. Καθώς ο Θρύλος δεν κατάφερε να κλείσει το «ταξίδι» με νίκη. Διότι το «νεκρό» διάστημα από το 33′ ως το 38′ στοίχισε πολύ. Μαζί με το εκπληκτικό ποσοστό της ΤΤΤ Ρίγα στα τρίποντα (63,2%)! Έτσι ήρθε το 70-65 για τις Λετονές. Αντίο στο Eurocup με ήττα.

• Η MVP: Ρεμπέκα Τόμπιν. Πληθωρική εμφάνιση της Αμερικανίδας σέντερ με 9π., 10ρ., 6ασ., 2κλ. και 2 κοψ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Τα 12/19 τρίποντα της ΤΤΤ Ρίγα με το εκπληκτικό ποσοστό 63,2% «μιλάει» από μόνο του!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Βανέσα Γιάσα. Η Λετονή φόργουορντ είχε 2/8 σουτ, με 0/4 δίποντα και 6 πόντους.
  • THE POINT: Με μόλις 16,7% στα τρίποντα και 3/18 σουτ, ο Ολυμπιακός δεν είχε τύχη στη Ρίγα!

Τα τρίποντα τις «πλήγωσαν»

Αν και οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν νευρικά στο ματς και βρέθηκαν πίσω με 7-2 (3′), αντέδρασαν και με το λέι απ της Βίτολα προσπέρασαν 10-9 (6′). Στη συνέχεια, το ματς ήταν ισορροπημένο και ο Ολυμπιακός με την εξαιρετική Βίτολα (7π.) ισοφάρισε 15-15 (7′). Όμως στα τελευταία 3:10 η ελληνική ομάδα έμεινε χωρίς σκορ και η ΤΤΤ Ρίγα έκανε σερί 7-0 για να προηγηθεί 22-15. Στην εκκίνηση του 2ου δεκαλέπτου, η άμυνα του πρωταθλητή Ελλάδας λειτούργησε καλύτερα.

Με επί μέρους 7-2 μείωσε σε 24-22 (13′) με την Χριστινάκη, ενώ η ίδια (11π.) με τρίποντο ισοφάρισε 27-27 (14′). Επιπρόσθετα η Ελληνίδα φόργουορντ έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά (31-30, 17′), αλλά τα 7/10 τρίποντα των Λετονών τις κρατούσαν μπροστά (36-32, 19′). Έτσι το ημίχρονο έληξε με 38-35 με τις βολές της Βίτολα στα 6,2” πριν την ανάπαυλα.

Το… αντίο στο Eurocup

Ωστόσο ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ για 4:20 στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο ίδιο διάστημα η ΤΤΤ Ρίγα πέτυχε σερί 5-0 και το σκορ έγινε 43-35, πριν σκοράρει η Βίτολα. Όμως οι Λετονές είχαν καλύτερη επιθετική λειτουργία και βρέθηκαν στο +9 (48-39, 26′). Αλλά η Κάντζι με 2/2 βολές μείωσε σε 48-43 (27′). Επιπλέον, στο φινάλε της περιόδου η Χριστινάκη (14π.) με λέι απ έκανε το 52-47. Δεκάλεπτο με χαμηλό τέμπο και επί μέρους σκορ 14-12.

Το γρήγορο 5-0 στην τελευταία περίοδο έφερε τις δύο ομάδες στο 52-52 (31′) με το δίποντο της Κάντζι. Ακόμα, ο Θρύλος πήγε στο +3 (55-58, 33′) με το λέι απ της Τόμπιν. Αλλά με επί μέρους 8-1 η ΤΤΤ Ρίγα πήγε στο 63-59 (36′). Επίσης, τα πολλά λάθη από τις «ερυθρόλευκες» οδήγησαν στο 66-61 (38′). Αν και η ομάδα του Νίκλα μείωσε 68-65 (53,9”) με τη Βίτολα, το άστοχο τρίποντο της Χριστινάκη στα 20,6” έκρινε το ματς που έληξε 70-65. Αντίο στο Eurocup με ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-35, 52-47, 70-65.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.