Αντίο με νίκη 3-0 στο «Ζηρίνειο»

Τίτλοι… τέλους για τον Ολυμπιακό στη φετινή χρονιά με νίκη. Στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν καθαρή νίκη στην έδρα της Κηφισιάς. Με κορυφαίου τον Μιγιαήλοβιτς που πήρε 15 πόντους. Αντίο με νίκη 3-0 στο «Ζηρίνειο».

Πλέον, άπαντες στις τάξεις της ομάδας έχουν στρέψει το βλέμμα στο μέλλον, από τη στιγμή που η χρονιά τελείωσε με τον Ολυμπιακό δεύτερο. Στο σχεδιασμό για την επόμενη σεζόν, για την… επόμενη ημέρα. Ώστε να κάνουν τις απαραίτητες κινήσεις που έχουν στα σκαριά, για να επιστρέψουν στις κατακτήσεις τίτλων.

Το πήρε στις λεπτομέρειες

Η ομάδα του Τζουλιάνι δεν ξεκίνησε καλά το ματς. Και βρέθηκε 5-1 στο σκορ. Σταδιακά αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 12-12 με τον Πέριτς. Με τον πρώτο χρόνο του Παγένκ βρέθηκε στο +2 (17-15). Άσσος από τον Μιγιαήλοβιτς ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +5 (20-16). Αλλά εκεί έγιναν λάθη. Με αποτέλεσμα το ματς να γυρίσει. Η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ με 25-24. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» εκεί είχαν καθαρό μυαλό, έκαναν ό,τι έπρεπε και μετά το φιλέ των γηπεδούχων έφτασαν στο 27-25, κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Καλύτερη εικόνα

Με «όπλο» το σερβίς και τον άσσο του Παγένκ, ο Ολυμπιακός απέκτησε προβάδισμα 4 πόντων (11-7). Ο Παγένκ ήταν καθοριστικός σε αυτό το σετ. Με ένα ακόμα μπλοκ έδωσε… αέρα 7 πόντων στους «ερυθρόλευκους» (19-12). Ο Κασαμπαλής έκανε λάθος και ο Θρύλος αύξησε κι άλλο τη διαφορά στο +8 (21-13). Ένα ακόμα λάθος των γηπεδούχων με χαμένο σερβίς, διαμόρφωσε το 25-18 και έφερε τον Ολυμπιακό στο 2-0 σετ.

Δυνατός στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στο ματς και βρέθηκε στο 3-0 με την πάιπ του Μιγιαήλοβιτς. Η Κηφισιά δεν το παράτησε και αντέδρασε, μπαίνοντας ξανά στο ματς. Με τον πόντο του Εφραιμίδη και τον πρώτο άσσο του Προύσαλη βρέθηκε στο 12-9. Με τον άσσο από τον Εφραιμίδη, στο διάστημα που οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν… στροφές, η διαφορά έγινε 4 πόντοι (15-19). Με τον δεύτερο άσσο του Προύσαλη το σκορ έγινε 24-19. Για να τελειώσει το ματς με το μπλοκ του Τέπαν, διαμορφώντας το 25-18. Αντίο με νίκη 3-0 στο «Ζηρίνειο».

Τα σετ 0-3 σε 76‘: 25-27, 18-25, 18-25

1ο σετ: 8-6, 14-16, 17-21, 25-27

2ο σετ: 6-8, 10-16, 13-21, 18-25

3ο σετ: 7-8, 15-16, 16-21, 18-25

• Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 33 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Κηφισιά (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βάιερ 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 3 (2/6 επ. 1 άσσος, 44% υπ. – 33% άριστες), Λινάρδος 11 (6/9 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιχάλ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Κωστόπουλος 7 (7/16 επ., 63% υπ. – 20% άριστες), Παλαιολόγος 5 (4/13 επ., 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ, 56% υπ. – 11% άριστες), Σωνάκης (λ, 40% υπ. – 40% άριστες), Αμπράο, Κωτσάκης 4 (4/6 επ.), Κασαμπαλής, Σπηλιώτης.

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Προύσαλης 2 (2 άσσοι), Πάγενκ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 14 (11/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 12% άριστες), Τέπαν 9 (6/14 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνι 1 (1 μπλοκ), Πέριτς 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 12% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 70% υπ. – 10% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Δαλακούρας, Εφραιμίδης 7 (6/11 επ., 1 άσσος, 56% υπ. – 0% άριστες).