Ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο

Για ένα ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έδειξε απόλυτα ανταγωνιστικός απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας , τουλάχιστον  στο επιθετικό κομμάτι, γιατί στην άμυνα είχε πολλά προβλήματα σε όλο το ματς, γνωρίζοντας την ήττα από  τους Ρώσους με 81-97. Λε Ντέι με 21 πόντους ,Σπανούλης με 14 και Πρίντεζης με 12 οι καλύτεροι του Ολυμπιακού.

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν πολύ  δυνατά το ματς, τουλάχιστον  στο κομμάτι της επίθεσης, με τον Ροντρίγκεθ  να είναι ασταμάτητος έχοντας 10 ποντους στο πρώτο εξάλεπτο με τον Ολυμπιακό με τη σειρά του να βρίσκει πόντους από τον εξαιρετικό Λε Ντέι(8 πόντοι) και τον Σπανούλη που έπαιρνε προσπάθειες.

Με ένα σερί 6-0, ο Ολυμπιακός  έκανε το 13-17, 19-17 ,με καλάθι του Γουέμπερ, κάνοντας ένα μίνι σερί 6-0. Με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 21-19 χάρις ένα καλάθι Buzzer Beater του Πρίντεζη.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες είχαν ισορροπία στο πρώτο τρίλεπτο, με την ΤΣΣΚΑ να κάνει ένα σερί 0-5 απο το 26-24 με τρίποντο του Λε ντέι ,και πρωταγωνιστή και των 5 πόντων τον Κλάιμπερν. Ο Ολυμπιακός είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα ,με τους Ρώσους να βρίσκουν τους τρόπους να σκοράρουν,με το Ντε Κολό  ηγέτη (13 πόντους στην β περίοδο)Χίγκινς , αλλά και λύσεις κοντά στο καλάθι από τους Χάντερ και Χάινς, αλλά στην επίθεση έβρισκε λύσεις κυρίως απο τον Σπανούλη(13 πόντοι) .

Το ημίχρονο έληξε στο 50-51, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 50-48 ,με τρίποντο  του Μάντζαρη και τον Χίγκινς να απαντάει.

Η τρίτη περίοδος ήταν ντέρμπι στο πρώτο επτάλεπτο  και παρά το γεγονός ότι ο Σπανούλης είχε  τέσσερα φάουλ, οι Πειραιώτες βρέθηκαν μπροστά και με 60-58 χάρις σε τρίποντο του Πρίντεζη.

Οι Ρώσοι κατάφεραν όμως με ένα σερί 4-14, εκμεταλλευόμενοι το έξυπνο δημιουργικό τους παιχνίδι  και την ανοχή των διαιτητών στην σκληρή άμυνα τους έκλεισαν την περίοδο με 64-72 και τον Χάινς να φτάνει τους 11 πόντους παίρνοντας πολλά έτοιμα καλάθια κυρίως από τον   Χάκετ.

Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, απο ένα σημείο και πέρα και έγιναν βορά  στις επιθετικές  των Ρώσων που ευστοχούσαν απο παντού με τη διαφορά να φτάνει και στο +20(73-93)  και το τελικό αποτέλεσμα να  διαμορφώνεται στο 81-97.

Ολυμπιακός: Γουέμπερ 6, Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/6 δίποντα), Τουπάν 4, Σπανούλης 14 (3/5 δίποντα, 5/9 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη), Τίμα 3 (1), Μιλουτίνοβ 5 (2/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 5, Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 4 (0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 21 (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ)
ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 16 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μπολομπόι 4, Πίτερς, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 12 ασίστ, 1 λάθος), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 14 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χίγκινς 18 (2), Χάκετ, Κουρμπάνοβ 2, Χάινς 15 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Χάντερ 10 (8 ριμπάουντ)