Ανώδυνη ήττα για τον Θρύλο

Σε ένα παιχνίδι για γερά νευρά ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην Σύρo. Οι ερυθρόλευκοι αν και προσπάθησαν γνώρισαν την ήττα με 3-0 σετ  από τον Φοίνικα που μείωσε την σειρά  των ημιτελικών σε 2-1. Επόμενο παιχνίδι των δυο ομάδων  την Μ. Πέμπτη το βράδυ με τον Θρύλο πάση θυσία την νίκη προκειμένου να πανηγυρίσει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος.

Το πρώτο σετ, ήταν ισορροπημένο και αμφίρροπο με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 8-4 στην αρχή και το Φοίνικα να ισοφαρίζει σε 8-8 στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μετά από ώρα με 11-10 μετά από σερβίς του Σμιτ που κατέληξε στο φιλέ. Στην εξέλιξη του σετ οι Πειραιώτες έφτασαν στο 16-18 και στο 17-19 με το Φοίνικα να ισοφαρίζει και πάλι σε 19-19 και σε 20-20. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 22-22 όταν ο Ολυμπιακός με επίθεσεις των Ζουπάνη και Σμαραγδή έφτασε στο πρώτο σετ μπολ με 24-22. Ωστόσο ακολούθησε ένα 4-0 σερί των γηπεδούχων που ολοκληρώθηκε με άσσο του Βουλκίδη χάρη στον οποίο διαμορφώθηκε το 26-24 για το 1-0 υπέρ του Φοίνικα.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βρισκόταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 10-5 στο ξεκίνημα. Στην εξέλιξη του σετ οι νησιώτες διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα (16-12, 18-14) το οποίο διαμορφώθηκε στο 22-19. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-20 αλλά το σετ κατέληξε στην ομάδα της Σύρου με 25-20.

Στο τρίτο σετ διατηρήθηκε η ισορροπημένη εικόνα με τις δυο ομάδες να βρίσκονται σε όλη τη διάρκεια του κοντά στο σκορ και να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 21-21. Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι με ένα 4-0 σερί και άσσο του Εβάντρο έφτασαν στο 25-21 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ που οδηγεί τη σειρά στο τέταρτο παιχνίδι το οποίο θα διεξαχθεί τη Μεγάλη Πέμπτη στη Σύρο.

Τα σετ: 3-0 σε 82’, (26-24 (28’) 25-20 (26’), 25-21(28’)

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 7π., (5/6επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 21 (17/31επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Λέσκοφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (7/11επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 8 (6/13επ., 2 μπλοκ, 61%επ., 43%αρ.), Μήλης 12 (11/29επ., 1 άσσος) / Βελούδης (λ. – 55%υπ., 42%αρ.), Ταυρής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Χριστοφιδέλης 2π. (2/12επ., 44%υπ., 33%αρ.), Σμαραγδής 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (5/8επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 7 (7/16επ.), Τερβαπόρτι, Ραουβέρντινκ 14 (13/25επ., 1 μπλοκ, 53%υπ., 35%αρ.) / Στεφάνου (43%υπ., 19%αρ.), Ζουπάνης 5 (4/14επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης.