ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Άνιση «μάχη» στον πέμπτο τελικό

Ο Ολυμπιακός πάλεψε όσο μπορούσε. Ωστόσο, στον πέμπτο τελικό δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω. Διότι τα μηνύματα είχαν δοθεί από νωρίς! Καθώς μια διαιτησία κάκιστα, στα όρια της προκλητικής παρουσίας, έπαιξε ρόλο. Ειδικότερα με 5-2 δίλεπτες εις βάρος του στο πρώτο ημίχρονο και άλλες δύο στο δεύτερο, αλλά και μια απευθείας κόκκινη στον Μοντόρο! Για την ακρίβεια, δύο αγχωμένοι διαιτητές που έπαιξαν ξεκάθαρα έδρα, σε πολύ μεγάλο ποσοστό. Έτσι ήρθε η ήττα 27-22 και μαζί η απώλεια του τίτλου. Άνιση «μάχη» στον πέμπτο τελικό.

Η μάχη ήταν άνιση!

Η εκκίνηση του πέμπτου τελικού ήταν αρκετά καλή για τον Ολυμπιακό. Είναι χαρακτηριστικό πώς με δύο γκολ του Νιοκάς, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν 4-3. Αλλά στη συνέχεια το σκηνικό το ματς άλλαξε. Καθώς οι διαιτητές έδωσαν… ρεσιτάλ. Με τις δίλεπτες αποβολές να είναι συνεχόμενες εις βάρος του Θρύλου.

Μετά το γκολ με πέναλτι του Παπαδόπουλου (6-5), αλλά και το τέρμα του Δομπρή (8-6), η ΑΕΚ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 12-6. Ωστόσο, οι παίκτες του Γραμματικού αντέδρασαν. Αρχικά με τον Παπαβασίλη και τον Πασσιά που σκόραραν από δύο φορές (13-10), αλλά και τον Κανδύλα που μείωσε σε 14-12 στο ημίχρονο.

Τον αποτελείωσαν!

Όμως, το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν εξαιρετικό. Καθώς στο διάστημα αυτό ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά. Με σερί 4-0 έκανε το 15-12 της ΑΕΚ 16-15 υπέρ του, με τα δύο γκολ του Παπαβασίλη. Ωστόσο, η αποβολή με απευθείας κόκκινη του Μοντόρο (39′) για φάουλ στον Μαντάλινιτς ήταν καθοριστική απόφαση. Καθώς σε εκείνο το σημείο, το σκορ ήταν ισόπαλο 16-16. Μιας απόφαση που προκάλεσε έντονο εκνευρισμό στις τάξεις των «ερυθρόλευκων».

Επιπλέον, η ΑΕΚ το αξιοποίησε αυτό και έκανε σερί 5-0 (20-16), με τον Θρύλο να μένει χωρίς σκορ για σχεδόν 10 λεπτά. Με τον Οστρούτσκο να σκοράρει στο 45′ για το 20-17. Επίσης, η διαφορά έφτασε στα πέντε γκολ (23-18) στο 50′. Αν και ο Παπαδόπουλος μείωσε στα τρία γκολ δύο φορές, η διαφορά ανέβηκε ως τα 6 (27-21) για να τελειώσει το ματς 27-22. Άνιση «μάχη» στον πέμπτο τελικό.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 8-5, 10-6, 12-8, 14-12 (ημχ), 15-15, 17-16, 20-17, 21-18, 24-20, 27-22.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 4, Ζίβκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 5, Νικολαϊδης, Τσέπιτς, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 4, Αλμέιδα, Λέμος 5, Κεδέρης 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 1, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

• Διαιτητές: Φωτακίδης – Κινατζίδης, Κόκκινες: 37:55 Μοντόρο (επικίνδυνο παιχνίδι – δεν κρατήθηκε δελτίο), 39’ Σόκολιτς (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 4/4-1/3.