Χωρίς κατηγορία

Aνευροι-Αστοχoι-Ακεφοι

Πολύ κατώτερος του αναμενομένου εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στη  Μπαρτσελόνα από την οποία έχασε με  στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Κάκιστοι οι Πειραιώτες, με πολλά λάθη, που έκαναν αρνητικό ρεκόρ πόντων σε δεκάλεπτο με 6 στην πρώτη περίοδο. “Δήμιος” των “Ερυθρόλευκων”, ο Σινγκλτον  που “σκότωσε” τον Ολυμπιακό σε κρίσιμα σημεία  .

O Oλυμπιακός ξεκίνησε πολύ νευρικά το παιχνίδι, όντας πολύ άστοχος, είναι χαρακτηριστικό, ότι στα πρώτα επτά λεπτά είχε 6 πόντους, με τέσσερις από τον Στρέλνιεκς , με την  Μπαρτσελόνα να έχει 20 με κορυφαίους τους Σίνγκλτον και Μπλάζιτς. Οι Πειραιώτες, δεν θα ήταν ψέματα να πεί κανείς ότι έκαναν ένα παιδικό πρώτο δεκάλεπτο  με το 6-27  να είναι ιδιαίτερα βαρύ και να συνιστά  αρνητικό ρεκορ μετά τους 9 που είχε πετύχει με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα.

Το ξεκίνημα, όμως της β Περιόδου ήταν  αντιστρόφως ανάλογο. Με ένα σερί    και ηγέτες τους Μιλουτίνοφ,Σπανούλη, με το ΣΕΦ  να παίρνει φωτιά και τους Καταλανούς να μοιάζουν χαμένοι και με ένα σερί 15-0 που άφησε άποντους τους Καταλανούς για σχεδόν εξίμιση λεπτά,με τον Ολυμπιακό να μειώνει στους έξι  (21-27) ,με τρίποντο του Τουπάν. Και τη Μπαρτσελίνα να “απαντά” με 0-5 και τον Μπλάζιτς να είναι ο πρωταγωνιστής με ισάριθμους πόντους..

Το πρόβλημα για τον Ολυμπιακό πριν κλείσει η   περίοδος ήταν τα τρία φάουλ του Στρέλνιεκς.  Ο Ολυμπιακός άρχισε να έχει επαφή στο σκορ και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, αλλά το θέμα ήταν η άμυνα  με τους Καταλανούς πάντα να βρίσκουν τρόπο να σκοράρουν και κάπως έτσι  φτάσαμε στο 28-38 με τον Οριόλα..

Και στην  τρίτη  περίοδο η Μπαρτσελόνα ήλεγχε το ματς ,με τη χαμηλότερη διαφορά στους 9 και τους Καταλανούς να έχουν τον Σίνγκλτον σε φοβερή βραδιά  ,τους Πειραιώτες να μην έχουν  ενέργεια στο παιχνίδι τους, είτε αμυντικά ,είτε επιθετικά, ,έχοντας σκοράρει 36 πόντους σε 27 λεπτά αγώνα.Με την περίοδο  να λήγει στο 43-55 με buzzer beater  του Στρέλνιεκς.

Η τελευταία περίοδος ήταν ακόμα χειρότερη. Οτι και να έκανε ο Μπλατ απο τον πάγκο, η αστοχία των Πειραιωτών ήταν παροιμοιώδης και τη διαφορά να εκτοξεύεται και στο -22 . Με το τελικό αποτέλεσμα στο να  διαμορφώνεται στο 55-76.