Άνετος και με πλεονέκτημα έδρας

Ο Ολυμπιακός κάνει ένα-ένα τα βήματά του. Μετά την πρόκριση στα πλέι οφ, απόψε έκανε ένα ακόμη. Μιας και εξασφάλισε και μαθηματικά το αβαντάζ του ΣΕΦ για την νοκ-άουτ φάση. Καθώς το «κλείδωσε» μετά τη νίκη 81-55 επί της Βιλερμπάν . Άνετος και με πλεονέκτημα έδρας.

• MVP: Τόμας Γουόκαπ. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε ένα ακόμη εξαιρετικό ματς με 11π., 7ασ. και 3 κλ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού που κράτησε τη Βιλερμπάν στους 55 πόντους με 41% στα δίποντα.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Σαρλς Καουντί με 3 μόλις πόντους (1/5 τρίποντα) αλλά 2 λάθη σε σχεδόν 17 λεπτά συμμετοχής.
  • THE POINT: Τα 10 κλεψίματα του Ολυμπιακού μαζί με τα 40 ριμπάουντ έπαιξαν το ρόλο του για την 22η φετινή νίκη.

Stop στη γαλλική δημιουργία

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τον Φαλ, με τον Μπλακ να είναι στην αρχική πεντάδα. Ο Ολυμπιακός έδειξε από την εκκίνηση του ματς πώς ήθελε να κάνει δύο πράγματα. Πίεση στην άμυνα (σ.σ.: η ASVEL έκανε 8 λάθη) και καλή κυκλοφορία στην επίθεση. Αμφότερα έγιναν σωστά στην πρώτη περίοδο. Ο Θρύλος έκλεισε το δεκάλεπτο με 7 ασίστ, ενώ η γαλλική ομάδα είχε μηδέν (0). Με καλές συνεργασίες, κάθετο παιχνίδι και καλά ποσοστά (7/10 σουτ). Έτσι, όταν ο Μποστ μείωσε σε 9-7 (5′), ακολούθησε 13-0 του Θρύλου για το 22-7 (9′). Αλλά στο φινάλε του δεκαλέπτου, οι Γάλλοι «απάντησαν» με 6-0.

Δεν είχε διάρκεια

Οι βολές του Μπολομπόι έφεραν τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +16 (29-13, 12′). Αλλά εκεί χάθηκε η συγκέντρωση. Διότι στην επίθεση δεν υπήρξε κίνηση. Οι «ερυθρόλευκοι» αναλώθηκαν σε ατομικές ενέργειες και βιαστικά σουτ. Έτσι, έμειναν χωρίς σκορ για περισσότερα από 5′. Η Βιλερμπάν με μακρινά σουτ έκανε σερί 11-0 και μείωσε σε 29-24, πριν το σταματήσουν οι ΜακΚίσικ και Παπανικολάου για το αντίστοιχο 6-0 του Ολυμπιακού (35-24, 18′).  Ειδικότερα, το πρώτο μέρος έκλεισε με +8, με τον Θρύλο να έχει +5 κλεψίματα (8-3) και +1 επιθετικό ριμπάουντ (5-4). Όπως και 14% στα τρίποντα (2/14), αλλά και την ASVEL στα+7 λάθη (12-5).

Εξαιρετική άμυνα

Η άμυνα των «ερυθρολεύκων» έσφιξε. Είναι χαρακτηριστικό ως το 25′ η Βιλερμπάν πέτυχε μόλις 3 πόντους. Την ίδια στιγμή, η ελληνική ομάδα κυκλοφόρησε την μπάλα, είχε επιθετικό πλουραλισμό και με επί μέρους 13-3 κατάφερε να βρεθεί για πρώτη φορά στο +18 (50-32, 25′). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα κράτησαν την ASVEL στους 10 πόντους. Παράλληλα, με τον Σλούκα να επιστρέφει με σκοράρισμα και δημιουργία, ο Θρύλος προηγήθηκε με +19 (54-35, 28′). Παραμένοντας, όμως, άστοχος από τα 6.75μ. (3/18).

Πλεονέκτημα της έδρας

Το τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 32′, το τέταρτο του Ολυμπιακού στο ματς, έφερε τη διαφορά στο +21 (61-40). Επιπλέον, η άμυνα συνέχισε να είναι σε καλό σημείο. Διότι οι Γάλλοι σκόραραν μόλις 6 πόντους ως το 35′. Μυαλωμένο παιχνίδι μέχρι το φινάλε του ματς. Κάτι που επιβεβαιώνει το πολύ υψηλό ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα (71%). Στα τελευταία 5 λεπτά ο κόσμος στο ΣΕΦ αποθέωσε τον Τζορτζ Πάπας που πέτυχε 5 πόντους. Αλλά ζήτησε και το αυτονόητο. Τη νίκη την Παρασκευή κόντρα στον Παναθηναϊκό. Άνετος και με πλεονέκτημα έδρας

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-29, 56-39, 81-55.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.