Άνετο 1-0 για τον Ολυμπιακό

Με το… δεξί μπήκε ο Ολυμπιακός στα πλέι οφ. Καθώς νίκησε 97-73 τον Άρη στο ΣΕΦ. Μια νίκη που ήρθε από το πρώτο κιόλα δεκάλεπτο, όταν ο Θρύλος βρέθηκε στο +16. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα επέδειξαν σοβαρότητα στο μεγαλύτερο διάστημα και δεν συνάντησαν προβλήματα. Πρώτος σκόρερ ο Βεζένκοφ (23π), καλοί οι Λαρεντζάκης (17π.) και Μπλακ (11π.). Ο δεύτερος αγώνας είναι το Σάββατο (16:00) στη Θεσσαλονίκη. Άνετο 1-0 για τον Ολυμπιακό

• O MVP: Ο εξαιρετικός Σάσα Βεζένκοφ των 23 πόντων -οι 15 στο τρίτο δεκάλεπτο- και των 8 ριμπάουντ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η παρουσία του Μπλακ στο δεύτερο δεκάλεπτο με 11 πόντους (3/3β., 4/5δίπ.), άνοιξε την άμυνα των «κίτρινων».
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Βασίλης Τολιόπουλος με 3/12 σουτ και 9 πόντους δεν προσέφερε επιθετικά για τον Άρη.
  • THE POINT: Τα 16 επιθετικά ριμπάουντ και τα 39 συνολικά, μαζί με τις 34 ασίστ ήταν δείγματα διάθεσης.

Ρεσιτάλ ομαδικότητας

Αν και χρειάστηκε να περάσουν 78 δευτερόλεπτα για να ανοίξει… λογαριασμό ο Ολυμπιακός, ακολούθησε σερί 9-0 της ομάδας του Μπαρτζώκα (9-2, 4′). Η ζώνη με βοήθειες του Καστρίτη δεν προβλημάτισε τους «ερυθρόλευκους». Η μπάλα πέρασε πολύ μέσα στη ρακέτα, σε Φαλ (6π.) και Βεζένκοφ (6π.) για το 15-6 (6′). Το τρίποντο του Λούντζη (6π.) ανέβασε τη διαφορά στους 10 (18-8, 7′). Οι 9 ασίστ σε 7 λεπτά ήταν εξαιρετική επίδοση (21-10). Η καλή κυκλοφορία οδήγησε στο +16 (26-10, 9′) με το τρίποντο του Παπανικολάου (8π.), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 11 «ερυθρόλευκες» ασίστ για 28 πόντους (28-12).

Εξαιρετικός Μπλακ

Ωστόσο, χρειάστηκαν σχεδόν τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο για να σκοράρουν οι «ερυθρόλευκοι», μετά το 0-8 του Άρη (28-20, 12′). Έτσι, το τρίποντο του Σλούκα έβαλε τέλος στο «νεκρό», επιθετικά, διάστημα (32-20, 13′), για να βρεθεί ο Ολυμπιακός στο + 17 (39-22, 16′). Ειδικότερα, η μπάλα περνούσε πλέον στον Μπλακ μέσα στη ρακέτα. Έτσι εκείνος σημείωσε με έμμεσα τρίποντο το 42-24 και το 45-27 (17′). Με τον Μπλακ να φτάνει τους 11 πόντους, η ομάδα του Μπαρτζώκα έκλεισε το πρώτο μέρος στο +17 (53-36).

Βεζένκοφ on fire

Όμως, κάτι ανάλογο με την αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου έγινε και στο τρίτο. Ο Άρης ξεκίνησε με σερί 0-9 αυτή τη φορά με τρίποντα από Τολιόπουλο (2) και Νότε (53-45, 22′). Όμως η «απάντηση» του Ολυμπιακού ήταν ένα δικό του σερί 13-0 για το 66-45 (26′) με καθοριστικό τον Βεζένκοφ (9π. στο δεκάλεπτο). Ο κορυφαίος φόργουορντ στην Ευρωλίγκα έκανε εντυπωσιακό δεκάλεπτο (15π. από τους 20 του Θρύλου) με τη διαφορά στο τέλος να είναι στο +19.

Άνετο το 1-0

Ο Λαρεντζάκης με πέντε σερί πόντους έστειλε τη διαφορά στους 22 (80-58, 33′). Το ματς πλέον είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Με αρκετά σουτ έξω από τα 6,75μ. η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο. Ο Μπολομπόι με 2/2 βολές την έστειλε για πρώτη φορά στους 25 (90-65, 37′). Αν και οι τρεις διαιτητές έδωσαν… ρεσιτάλ σφυριγμάτων με τις υποδείξεις τους, οι «ερυθρόλευκοι» δεν παρέκκλιναν από το πλάνο τους. Ο Σλούκας με τρίποντο (97-71) πέτυχε το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού, πριν διαμορφώσει ο Καββαδάς το τελικό σκορ (97-73). Άνετο 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 53-36, 73-54, 97-73.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.