Άνετη νίκη για την Λουντογκόρετς [vid]

Λίγα 24ωρα πριν τον πρώτο αγώνα με τον Ολυμπιακό, η πρωταθλήτρια Βουλγαρίας επικράτησε 3-0 της ΤΣΣΚΑ Σόφιας.

Τρίποντο, με άνεση και με πολλές αλλαγές, για την Λουντογκόρετς πριν τον πρώτο αγώνα με τους «ερυθρόλευκους», για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League. Η βουλγαρική ομάδα μετά την πρόκριση κόντρα στη Μούρα, νίκησε 3-0 για τη 2η αγωνιστική της λίγκας της γειτονικής χώρας την ΤΣΣΚΑ Σόφιας στο Ράζγκαρντ. Σε ένα ματς όπου ο προπονητής της αντιπάλου του Θρύλου, ο Βάλντας Νταμπράουσκας, έκανε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα. Αφήνοντας εκτός ματς τους Σωτηρίου, Κάλινα, Πλάστουν και Νεντιάλκοφ, ενώ ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι Ντεσπότοφ, Γκονσάλβες και Κάουλι.

Το πρώτο μέρος του ματς ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Τελικά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και μετά από ένα γέμισμα στην περιοχή της ΤΣΣΚΑ Σόφιας, ο Τεκπετέι έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0). Στο δεύτερο 45λεπτο η ανωτερότητα των γηπεδούχων επιβεβαιώθηκε. Στο 65′ ο Ροτάριου μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Το τελικό 3-0 για την Λουντογκόρετς διαμόρφωσε οκτώ λεπτά αργότερα ο Μανού με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής. Η πρωταθλήτρια Βουλγαρίας άγγιξε και το 4-0 στο 90’+1, αλλά στην αντεπίθεσή της ο Ροτάριου μπήκε στην περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι!

Η Λουντογκόρετς έκανε με άνεση το δύο στα δύο στο φετινό πρωτάθλημα της γειτονικής χώρας και οδηγεί από νωρίς την… κούρσα, στο δρόμο για μια ακόμα κούπα. Δείχνοντας σε αρκετά καλή κατάσταση λίγα 24ωρα πριν το πρώτο ματς με τον Ολυμπιακό. Άνθρωπος των πρωταθλητών Ελλάδας βρέθηκε στο Ράζγκαρντ και παρακολούθησε το ματς της βουλγαρικής ομάδας.

Λουντογκόρετς: Παντ, Σισίνιο, Τερζίεφ, Σα, Πίνας, Μπατζί (62′ Γκονσάλβες), Γιάνκοφ, Τεκπετέι (62′ Ροτάριου), Τσιμποτά (74′ Ντεσπόντοφ), Βάντερσον (62′ Κάουλι), Μανού.

ΤΣΣΚΑ Σόφιας: Ναούμοφ (45’+4 Τοντόροφ), Ίλιεφ, Πιργκόφ, Μινκόφ, Πετρόφ (10′ Ντιλτσόφσκι), Γκογκόφ (77′ Βαρμπάνοφ), Τσότσεφ, Τοπουζόφ, Ρούσεφ, Ιβανόφ (77′ Ανγκέλοφ), Γιοσκόφ (46′ Μπαστούνοφ).