Άνετα το 1-0 ο Θρύλος

Με επιβλητική εμφάνιση η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπαικού επικράτησε με 3-1 σετ του Πανναξιακού καιπέτυχε το πρώτο βήμα για τη κατάκτηση του πέμπτου διαδοχικού νταμπλ.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η ομάδα βόλεί γυναικών του Ολυμπιακού τον πρώτο τελικό των πλέι – οφ κόντρα στον Πανναξιακό, τον οποίο υπέταξαν με 3-1 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» (21-25, 25-15, 25-13, 25-14)

Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αν κι έχασαν το πρώτο σετ, στη συνέχεια επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους μετατρέποντας σε σόου τη αναμέτρηση πετυχαίνοντας το πρώτο σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πέμπτου διαδοχικού νταμπλ.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν … σφιγμένες στο πρώτο σετ κι επηρεασμένες από την απουσία της Κατερίνας Γιώτα και της Αρέτας Κονόμη

Ο Πανναξιακός μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο σετ και κατάφερε από χωρίς να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (10-12, 16-18). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 20-20 αλλά έχασε το σερβίς (20-21) με την Λαμπρούση σε πρώτο χρόνο να κάνει το 21-21. Οι φιλοξενούμενες με τη Ζακχαίου πήραν κεφάλι με 21-22, στην επόμενη φάση Ζακχαίου-Δρακουλίδου μπλόκαραν τη Μαλασάι για το 21-23 ενώ και πάλι η Κύπρια μπλοκέρ έκανε το 21-24. Το φινάλε στο πρώτο σετ έγραψε η Τοτσίδου με μπλοκ στη Χίπε για το 21-25 (0-1).

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» σοβαρεύτηκαν κι έγιναν πολύ πιο πιεστικές στο μπλοκ, ενώ είχαν πιο ξεκάθαρες επιθετικές λύσεις στο τάραφλεξ

Η άμυνα βελτιώθηκε αισθητά και με τις Χίπε, Λαζάρεβιτς να πυροβολούν, ο Ολυμπαικός προηγήθηκε με 20-10, θέτοντας τις βάσεις για την ισοφάριση του σετ με 25-15 .

Κυρίαρχος και στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός, παρότι ο Πανναξιακός προσπάθησε στις αρχές του σετ να βρίσκεται κοντά στο σκορ (9-8). Οι γηπεδούχες με τη Χίπε να βρίσκει ρυθμό για τα καλά, πήραν μεγάλη διαφορά (20-11) με το σετ να ολοκληρώνεται 25-13 (επίθεση Λαμπρούση) και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-1 σετ.

Ίδια εικόνα και στο τέταρτο σετ με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την καλή απόδοση των δυο προηγούμενων σετ, δυσκολεύοντας τον Πανναξιακό στην ανάπτυξη. Οι «ερυθρόλευκες» χωρίς να αντιμετωπίζουν πρόβλημα ολοκλήρωσαν με +11 (25-14) και έγραψαν με 3-1 σετ το φινάλε.

Τα σετ: 21-25, 25-15, 25-13, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Λαζάρεβιτς 13 (10/36 επ, 3 μπλοκ, 60% υπ – 35% άριστες), Μαλασάι 12 (10/37 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ – 32% άριστες), Λαμπρούση 11 (9/16 επ, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/4 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 15 (11/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ, 54% υπ – 46% άριστες).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Φρέσκο 17 (16/48 επ, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 9 (7/33 επ, 2 μπλοκ, 22% υπ – 17% άριστες), Δρακουλίδου, Οικονομίδου 10 (7/14 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 4 (2/30 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 36% υπ – 17% άριστες), Ζακχαίου 9 (5/16 επ, 1 άσος, 3 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 30% υπ – 15% άριστες), Σεφεριάδου, Ξαγοραράκη.