ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Άνετα κόντρα στη Σαλαμίνα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 41-21 των νεοφώτιστων στο Ρέντη.

Μια ακόμα νίκη πήρε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν εύκολα με 41-21 της νεοφώτιστης Σαλαμίνας και έτσι πήραν ένα ακόμα δίποντο στο πρωτάθλημα της Handball Premier.

Ο Κλιάιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες του, ενώ ο Τερλέτσκι αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του ματς κάτω από το τέρμα.

Πλέον, οι Πειραιώτες μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος που υπάρχει, ετοιμάζονται για ένα ακόμα ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Από νωρίς οι ερυθρόλευκοι πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη σε δύο γρήγορα γκολ των Μιχαηλίδη και Μπάγιου κάνοντας το 2-0 στα πρώτα 77 δευτερόλεπτα του παιχνιδιού. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του ενώ με ένα ξέσπασμα στα μισά του πρώτου μέρους με γκολ των Κανδύλα, Μιχαηλίδη και Τσίλη έδωσε αέρα πέντε τερμάτων στον Ολυμπιακό (13-8). Οι ερυθρόλευκοι έλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού στο υπόλοιπο του ημιχρόνου και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το +6, χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Τσίλης στην εκπνοή, διαμορφώνοντας το 19-13.

Αποφασισμένος να σφραγίσει τη νίκη εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στην επανάληψη. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με ένα σερί 6-0 χάρη σε τρία προσωπικά γκολ του Δεληχρήστου, ενώ από ένα πέτυχαν Μιχαηλίδης, Κουκουλάς και Τσίλης, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 25-13. Μέχρι το 42ο λεπτό ο Θρύλος είχε αυξήσει τη διαφορά στο +15 για το 29-14 που μαρτυρούσε την απόλυτη «ερυθρόλευκη» κυριαρχία. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στο τελικό 41-21.

Πεντάλεπτα: 4-3, 7-5, 10-8, 14-9, 17-12, 19-13 (ημχ.) 23-13, 27-14, 30-15, 34-17, 38-19, 41-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κλιάιτς): Κουκουλάς 6, Μιλοβάνοβιτς 2, Τερλέτσκι, Ζάγια 2, Τσούριτς 3, Κανδύλας 2, Μπάγιος 6, Παπαδόπουλος 3, Δεληχρήστος 4, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς 3, Κλιάιτς, Μιχαηλίδης 5, Τσίλης 5.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Χριστοδούλου): Μανούσος, Γ. Μπακαούκας, Χ. Μπακαούκας 10, Πετράκος 3, Μπούζος, Τσαρπαλής, Κόρρος, Χιώτης, Χρηματόπουλος, Κλημανόγλου, Τσομπανίδης, Βασιλόπουλος, Δίπλαρος 5, Γεωργακόπουλος 2, Παπαδόπουλος 1.

Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 3/4-4/5