Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ανέδειξε τις αδυναμίες της η Φράιμπουργκ (2-4)

Τα αμυντικά προβλήματα έκαναν ξανά την εμφάνισή τους για την προσεχή  ευρωπαίκή αντίπαλο του Ολυμπιακού, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα από την Ντόρτμουντ με 2-4.

Τις γνωστές της αδυναμίες παρουσίας σε ακόμη ένα φετινό της παιχνίδι η Φράιμπουργκ. Η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League λίγες ημέρες πριν επισκεφτεί το «Γ. Καραϊσκάκης» ηττήθηκε 2-4 από την Ντόρτμουντ αποδεικνύοντας πώς έχει πολλά ζητήματα να επιλύσει μπροστά της.

Το παιχνίδι, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ αποτέλεσε διαφήμιση του επιθετικού ποδοσφαίρου!

Η Ντόρτμουντ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, με τον Ματς Χούμελς να ανοίγει το σκορ στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, δίνοντας προβάδισμα με το 1-0. Ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Φράιμπουργκ έκανε μια τρομερή ανατροπή για να πάει εκείνη μπροστά στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χόλερ έκανε το 1-1, για να έρθει τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χόφλερ να κάνει το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο με τους Βεστφαλούς να βρίσκουν τον τρόπο για να το φέρουν στα ίσα με τον Μάλεν στο 60′ να ισοφαρίζει για  το 2-2. Στο 82′ ο Χόφλερ δέχθηκε την κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Κάτι που εν τέλει εκμεταλλεύτηκε η Ντόρτμουντ που με τον Χούμελς στο 88′ βρήκε το πολυπόθητο γκολ για να κάνει το 3-2, ενώ ο Ρόις στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 2-4

ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ: Ατουμπόλου, Λίνχαρτ, Γκίντερ, Γκούλντε, Κίμπλερ (85′ Σμιτ), Έγκεσταϊν, Χέφλερ, Σάλαϊ, Ντόαν (85′ Ρελ), Χέλερ (77′ Αντάμου), Γκρέγκοριτς (28′ Γκρίφο)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Ρίερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μπενσεμπαϊνί (46′ Βολφ), Μπραντ (71′ Ρόις), Τζαν (84′ Τζαν), Ζάμπιτσερ, Μάλεν, Αλέ (59′ Φίλκρουγκ), Αντεγέμι (59′ Νμέτσα)