Ανατροπή…τρεζολί για τον Θρύλο και τώρα…Λεωφόρος

Ενας Ολυμπιακός με καρδιά-ψυχή και …μαεστρικό κοουτσάρισμα απο τον πάγκο του  με τον Ζοσέ Ανιγκό επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-1 κάνοντας ανατροπή  με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο από Μασούρα και Αραμπί ,ενώ είχε ισοφαρίσει με τον Μπακαμπού στο 58, το γκολ του Μπράντον. Πλέον το μυαλό  είναι στη Λεωφόρο στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Πως ξεκίνησε: Ο Ανιγκό επεφύλασσε μία έκπληξη στην αρχική 11άδα του αγώνα. Με τον Ματιέ Βαλμπουενά να ξεκινάει βασικός  και σε ρόλο αριστερού εξτρέμ και τον Μασούρα εκτός ,ενώ εκτός αποστολής έμεινε ο Σαμασέκου και στην τελική 20αδα είχαμε τον Σισέ.  Από κει και πέρα, τερματοφύλακας, ο Πασχαλάκης και  τετράδα στην άμυνα ,από δεξιά προς αριστερά οι Ροντινέι-Μπα-Σωκράτης-Ρεάμπτσιουκ. Στη μεσαία γραμμή Εμβιλά και Ινμπομ με Φορτούνη δεκάρι ,ενώ τριάδα μπροστά ήταν οι Βαλμπουενά-Μπιελ -Μπακαμπού.

Το ματς:

To παιχνίδι ξεκίνησε με ένταση για τον Ολυμπιακό και στόχο το  γρήγορο γκολ. Πίεση  ψηλά ,στην προσπάθεια build up του ΠΑΟΚ ,με τον Βαλμπουενά να έχει πολύ όρεξη και την ομάδα να λειτουργεί εξαιρετικά και στις τρεις πλευρές του γηπέδου. Μιας και ο λόγος για τον Ματιέ έπαιζε σαν δεκάρι και γενικά ένα ελεύθερο ρόλο ,ενώ ο Φορτούνης κινείτο απο αριστερά.

Ρεσιτάλ ευκαιριών και …τιμωρία

Και αν η πρώτη φάση είχε  οσμή ΠΑΟΚ ,με την σέντρα, στο 3 του Ράφα Σάρες για τον Μπράντονμ που δεν πρόλαβε, όλο το υπόλοιπο κομμάτι ήταν Ολυμπιακός. Οι παίκτες του Λουτσέσκου ήταν νευρικοί με πολλά λάθη και το να σκοράρει ο Ολυμπιακός έμοιαζε θέμα χρόνου.Ωστόσο , ο Βαλμπουενά ,δύο φορές και μάλιστα σε ένα λεπτό ,δεν βρήκε στόχο ,ενώ στο 10 ο Μπακαμπού  ξεχύθηκε προς στην αντίπαλη περιοχή αλλά  ο Κουλιεράκης τον έκοψε με φάουλ και πήρε και κίτρινη κάρτα. Εν συνεχεία και μέσα σε ένα λεπτό (13-14) ήταν ο Κοάρσκι που κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ. Πρώτα στο 13 στην προβολή του Μπακαμπού σε σέντρα του Βαλμπουενά,ενώ στο 14, σε τρανζίσιον ο Φορτούνης πήγε να τελειώσει μόβνος του τη φάση αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 19 , ο Φορτούνης έπιασε εκτός περιοχής σουτ με το αριστερό και ο Κοτάρσκι έδιωξε με δυσκολία, με τον εκτεθειμένο Μπακαμπού να μπαίνει στην πορεία της μπάλας, κάνοντας κακό κοντρόλ.

Και κάπως έτσι ,η μπάλα τιμώρησε τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ, στην πρώτη ευκαιρία, σκόραρε όταν ο Σάστρε βγήκε απο δεξιά, έκανε σέντρα και ο Τόμας με μία επαφή σκόραρε προ του Σωκράτη και του Μπα, “παγώνοντας” το Καραϊσκάκη.

Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το ματς,και περίμενε να βγει σε αντεπιθέσεις για να κάνει τη ζημιά και αυτό παραλίγο να γίνει στο 30 όταν ο Ζίφκοβιτς ,απο τον άξονα ,έκανε  ένα φαλτσαριστό σουτ και ο Πασχαλάκης έδιωξε στο δεξί του παραθυράκι.

Στο 35, ο Βαλμπουενά έβγαλε γλυκιά σέντρα, ο Μπακαμπού βρέθηκε σε θέση βολής, με το κεφάλι, αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε. Με τον Κροάτη να συνεχίζει την ηρωική του εμφάνιση νικώντας, τον Ρεάμπτσιουκ  σε τετ α τετ στο 45.  Με τον Ολυμπιακό απο το 25 και μετά να μην κρατάει τη μπάλα χαμηλά και να επιδίδεται σε βαθιές μπαλιές θέλοντας να εκμεταλλευτεί τις αργές επιστροφές του “Δικεφάλου”αλλά  τα πράγματα δεν πήγαιναν όπως θα ήθελε ο Ανιγκό.

Τo β ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία του ΠΑΟΚ  .Μετά απο ωραία συνεργασία ,η μπάλα έφτασε στον Αουγκούστο που μέσα στην  περιοχή έκανε σουτ φαλτσαριστό ,σαν λόμπα,  προς το τέρμα αλλά ο Πασχαλάκης ήταν έτοιμος και με το ένα χέρι έδιωξε σε κόρνερ

Σισέ για Σωκράτη και ….1-1

Στο 56, ο Σισέ πήρε  τη θέση του τραυματία Σωκράτη και δύο λεπτά μετά σε γρήγορο τρανζίσιον  ο Μπακαμπού,  έξω από την περιοχή και λίγο αριστερά,σούταρε  με δύναμη και νίκησε τον Κοτάρσκι για το 1-1.  Ενα λεπτό μετά, ο Χάμες πήρε τη θέση του Βαλμπουενά που έκανε μία χαρά  τη δουλειά του.

Ροκ ρυθμός και σκάκι

Ο Λουτσέσκου, βλέποντας ότι με το γκολ ο Ολυμπιακός με το γκολ κέρδισε ψυχολογία και  μομέντουμ έκανε τρεις κινήσεις. Με Νάρει-Καντουρί και Ολιβέιρα για Κωνσαντέλια-Τάισον και Μπράντον.

Μάγος Ανιγκό και …ανατροπή

Οσο πηγαίναμε προς το τέλος ο ρυθμός έπεφτε και αυτό βόλευε τον ΠΑΟΚ στο σετ παιχνίδι που ήθελε. Με τον Ανιγκό  να βάζει Αραμπί -Μασούρα και Βρουσάι για τους Φορτούνη-Μπιελ  και Μπακαμπού και δικαιώθηκε.  Δύο λεπτά μετά ο Μαροκινός κινήθηκε απο δεξιά και έβγαλε σέντρα , ο Κουλιεράκης δεν μπόρεσε να διώξει την κεφαλιά του Χάμες και ο Μασούρας με κεφαλιά έκανε το 2-1 .Το μομέντουμ έλεγε Ολυμπιακό και στο 86 η νίκη κλειδώθηκε . Ο Ζιφκοβιτς ,σε γέμισμα προς την περιοχή του ΠΑΟΚ έκανε χέρι και ο Γάλλος ρέφερι μετά απο υπόδειξη του VAR έδωσε πέναλτι .Ο Ελ Αραμπί το εκτέλεσε  αλά Πανένκα, ο Κοτάρσκι πήγε να διώξει με το πόδι αλλάη μπάλα πέρασζε τη γραμμή για το 3-1.

Η στιγμή:  Οι αλλαγές του Ανιγκό ήταν καθοριστικές; αλλά η απόκρουση του Πασχαλάκη  στο 51, στο σουτ του Αουγκούστο που κράτησε το 0-1 ήταν ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΤΑΤΗ.

MVP: Ο Ζοσέ Ανιγκό έκανε ένα εξαιρετικό κοουτσάρισμα και με τις αλλαγές άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα.

Ο αδύναμος κρίκος:Μπιελ και Φορτούνης ήταν κατώτεροι των περιστάσεων

Ο ρέφερι: Ο Γαλλος Λετεξιέ έδειξε τι σημαίνει Ελιτ ρέφερι

Ολυμπιακός (Ζοσέ Ανιγκό): Πασχαλάκης – Ροντινέι, Παπασταθόπουλος(56 Σισέ), Μπα, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Χουάνγκ – Φορτούνης(76 Βρουσάι), Βαλμπουενά(59 Χάμες), Μπιέλ(76 Μασούρας) – Μπακαμπού(76 Ελ Αραμπί)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Ράφα Σοάρες, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε – Φιλίπε Σοάρες(81 Σβαμπ), Ντόουγκλας – Κωνσταντέλιας(67 Νάρει) , Τάισον(67 Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς – Μπράντον(67 Ολιβέιρα)