Ανατροπή ..τίτλου

Με μία μάγκικη ανατροπή , ο Ολυμπιακός στο ντεμπούτο του Τάκη Λεμονή, κατάφερε να ξεπεράσει το κακό πρώτο ημίχρονο, με μία μεστή εμφάνιση,στο δεύτερο ημίχρονο, κόντρα στον Πλατανιά παίρνοντας τη νίκη με 2-1. Κορυφαίοι Μάριν-Ρομαό και Φιγκέιρας.

Ο Τάκης Λεμονής ξεκίνησε με 4-2-3-1 και τον Καπίνο κάτω απο τα δοκάρια, ενώ απο  δεξιά προς αριστερά βρέθηκαν οι Φιγκέιρας-Μποτία-Ντα Κόστα -Ντε Λα Μπέγια. Στη μεσαία γραμμή, οι Ρομαό -Καμπιάσο με Μάριν -Ανδρούτσο στα φτερά,αριστερά και δεξιά αντίστοιχα και τον Φορτούνη πίσω από τον Καρίμ.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Πειραιώτες είχαν κατοχή μπάλας, αλλά ο Πλατανιάς παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα και κλείνοντας  τους χώρους, είτε πλάγια-είτε απο τον άξονα στερούσε απο τον Ολυμπιακό τη δυνατότητα να κάνει παιχνίδι.

Είναι χαρακτηριστικό ότι την πρώτη καλή φάση, ο Ολυμπιακός την είχε στο  33 ,όταν  ο Φιγκέιρας έκανε σουτ έξω από την περιοχή και χαμηλά, αλλά ο Σωτηρίου έδιωξε.

Δύο λεπτά το σουτ του Καμπιάσο κόντραρε σε σώματα και ενώ όλα έδειχναν ότι το 1-0 θα ερχόταν, ήρθε η φάση του 43 να αλλάξει τα δεδομένα. Με τον Γιακουμάκη να βγάζει τη σέντρα -σουτ απο αριστερά, τη μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Φιγκέιρας και τον Ζαχαριάδη να δίνει πέναλτι ,ενώ αρχικά είχε υποδείξει κόρνερ, αλλά ο Α επόπτης του υπέδειξε την παράβαση.

Ο Μανούσος σκόραρε απο τα 11 βήματα για το 0-1 με το πρώτο ημίχρονο να λήγει με τους φιλοξενούμενους σε πρώτο πλάνο .

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά, πίεσε ο Μάριν πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες και είχε ένα πιο ελεύθερο ρόλο και αυτό ήταν αρκετό για να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα  του Πλατανιά.

Στο 54, ήρθε η πρώτη απάντηση του Ολυμπιακού, όταν απο γέμισμα προς την περιοχή, ο Φορτούνης “έσπασε” τη μπάλα για τον  Μάριν που σαν τρέιλερ υποδέχτηκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και σκόραρε.

Στο 62, η κίνηση του Λεμονή να βάλει τον Μάρτινς αντί του Καμπιάσο, έπιασε τόπο  7 λεπτά αργότερα. Με τον Πορτογάλο, να κάνει φοβερή κάθετη για τον Φιγκέιρας που έκανε το Overlap  από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε τη μπαλιά για τον Ρομαό που έκανε εξαιρετικό τελείωμα για το 2-1.

Οι Πεειραιώτες ανέβασαν στροφές  και προσπάθησαν για το 3-1 ,αλλά ο Ανσαριφάρντ είχε δοκάρι σε σουτ που έκανε στο 70, με τη μπάλα να βρίσκει στο κάθετο δεξί δοκάρι.

Ο Πλατανιάς προσπαθούσε να αντιδράσει, ήταν  επικίνδυνος , αλλά ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε σκοράρει και το τρίτο γκολ, αλλά πρώβτα ο Μάριν στο 82 και εν συνεχεία στο 86, ο Καρντόσο ,δεν βρήκαν τον στόχο.