Αν μείνει μόνο στην εμφάνιση «κάηκε»

Το χθεσινό ματς στη Μαδρίτη έληξε με τον Ολυμπιακό να ηττάται 75-67. Στο φινάλε του ματς έχασε κάτι ακόμα. Όχι μόνο στο προσπέρασμα στο σκορ με το άστοχο τρίποντο του Γουόκαπ -ελεύθερος μεν, έκανε air ball δε, αλλά και το ματς και τη διαφορά. Όλα αυτά μετρούν για τη συνέχεια. Αν μείνει μόνο στην εμφάνιση «κάηκε».

Η εμφάνιση στη Μαδρίτη

Το χθεσινό ματς έχει δύο διαφορετικά πρόσωπα. Το πρώτο ημίχρονο που ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά ως πολύ καλός. Και το δεύτερο ημίχρονο που οι «ερυθρόλευκοι» κατέρρευσαν σε καίρια σημεία. Τί έγραψε το ταμπλό; Επί μέρους σκορ 51-29! Αν, δε, κάνουν τον υπολογισμό από το 18′ όταν ο Μακ Κίσικ με βολή διαμόρφωσε το 22-38 (+16), τότε στα τελευταία 22 λεπτά το επί μέρους σκορ στην αναμέτρηση ήταν 53-29! Δηλαδή οι Μαδριλένοι σημείωσαν 24 πόντους παραπάνω από τους «ερυθρόλευκους».

Συνεπώς το ματς δεν κρίθηκε, όπως είπε ο Μπαρτζώκας, στο ένα σουτ. Δεν κρίθηκε μόνο στο air ball του Γουόκαπ στο 59” με το σκορ 67-65, αλλά νωρίτερα. Κι αυτό πρέπει να γίνει μάθημα. Μια ακόμα φορά που ο Ολυμπιακός κάνει κακό τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί γύρισε το ματς, εκεί άλλαξε το momentum, αυτό αξιοποίησαν οι «μερένχες» για να επιστρέψουν στο ματς. Διότι το 24-38 του ημιχρόνου, έγινε 50-51 στο 30ό λεπτό.

Ανεπίτρεπτο το air ball!

Πάμε και στη φάση του άστοχου -air ball- τρίποντου από τον Γουόκαπ στα 59”. Ο Σλούκας κάνει την κίνηση, πασάρει στον αφύλακτο Αμερικανό γκαρντ. Απομένουν 8” για να τελειώσει η «ερυθρόλευκη» επίθεση. Ένας παίκτης με 18,9% στη σεζόν έξω από τα 6,75 μ. και με 0/2 στο ματς ως εκείνο το σημείο. Η απορία είναι γιατί πήρε εκείνος το σουτ και δεν γύρισε κι άλλο την μπάλα.

Να γίνει ένα σουτ υπό καλύτερες συνθήκες. Είτε από τον Ντόρσεϊ, είτε από τον Βεζένκοφ! Ειδικά τον Σάσα που είχε 2/3 στο ματς και είναι μια αξιόπιστη λύση. Ο Γουόκαπ το πήρε πάνω του και δεν δικαιώθηκε. Ας ελπίσουμε πώς αυτή η φάση θα αποτελέσει την απαρχή για καλύτερες αντιδράσεις και επιλογές στο μέλλον. Διότι σε αυτό το επίπεδο, είναι ανεπίτρεπτο να κάνει ένας παίκτης air ball, σε ελεύθερο σουτ!

Νίκη με Μπασκόνια αλλιώς «κάηκε»

Αρνητικό σερί 0-4 για τους «ερυθρόλευκους» μέσα στο 2022. Σίγουρα, η εικόνα στη Μαδρίτη ήταν μήνυμα αντίδρασης μετά τις ήττες σε Κωνσταντινούπολη, Τελ Αβίβ και ΣΕΦ από Φενέρμπαχτσε, Μακάμπι και Ερυθρό Αστέρα. Αλλά αν ο Ολυμπιακός μείνει μόνο στην εμφάνιση κάηκε! Τώρα επείγουν οι νίκες. Τίποτα άλλο. Είναι κάτι περισσότερο από επιβεβλημένο να πάρει η ομάδα του Μπαρτζώκα τη νίκη στη Βιτόρια. Αλλιώς θα μπλέξει πάρα πολύ η υπόθεση πρόκριση. Διότι όσο η ομάδα θα μετρά συνεχόμενες ήττες, η ψυχολογία και η αυτοπεποίθησή της θα καταρρακώνονται. Κι αυτό δεν γυρίζει εύκολα. Αν μείνει μόνο στην εμφάνιση «κάηκε».

Υ.Γ. Στα τρία τελευταία ματς το ποσοστό στο τρίποντο είναι 25,7%. Με τέτοια νούμερα στα πλέι οφ δεν περνάς.

Υ.Γ. 2 Τα κενά διαστήματα στην Euroleague τα «πληρώνεις» ακριβά, πολύ ακριβά. Ας το αντιληφθούν όλοι.

Υ.Γ. 3 Το ματς με την Μπασκόνια έχει αποκτήσει χαρακτήρα τελικού. Αλλιώς το μπλέξιμο θα είναι πολύ σοβαρό.

Υ.Γ. 4. Λείπει σε καθοριστικά σημεία του ματς το καθαρό μυαλό από βασικά στελέχη. Εκεί που είναι αναγκαίο.