ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Αν είναι Ολυμπιακός θα πάρει το πρωτάθλημα

Ο πρώτος τελικός στην Α1 μπάσκετ Γυναικών δεν πήγε καλά. Δεν πήγε καλά για τον Ολυμπιακό γιατί για 30 λεπτά δεν έπαιξε ως Ολυμπιακός. Δεν έπαιξε όπως έκανε όλη τη χρονιά. Η άμυνα ζώνης του ΠΑΟ τον εγκλώβισε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πήγε να κάνει μια τεράστια ανατροπή, μείωσε στους 3, αλλά δεν έφτασε ως το τέλος. Έτσι ηττήθηκε 76-81 στο ΣΕΦ. Αν είναι Ολυμπιακός θα πάρει το πρωτάθλημα.

Η σειρά συνεχίζει την Κυριακή (8/5, 15:00) στη Λεωφόρο. Αν οι «ερυθρόλευκες» εμφανιστούν όπως πρέπει, αν κάνουν αυτά που πρέπει, αν παίξουν με καθαρό μυαλό, τότε το πρωτάθλημα είναι στο χέρι τους. Από εκείνες εξαρτάται η υπόθεση τίτλος. Εξακολουθούν να προηγούνται με 2-1 στη σειρά και αν δείξουν το πρόσωπο που είχε όλη τη χρονιά, θα κάνουν το νταμπλ.

Η ζώνη τις «έπνιξε»

Το πρώτο δίλεπτο του ματς ήταν εξαιρετικό. Η μπάλα πέρασε στις ψηλές, με τις Βίτολα (5π.) και Χάμπλιν (2π) να σκοράρουν. Εκεί, όμως, η Καπογιάννη γύρισε την άμυνα του ΠΑΟ σε «3-2». Ο Ολυμπιακός κόλλησε. Δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, τα σουτ ήταν βιαστικά, η άμυνα δεν δούλεψε σωστά. Αποτέλεσμα να κάνουν οι «πράσινες» σερί 10-0 σε σχεδόν 4 λεπτά, με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν σε εκείνο το διάστημα 0/2 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Οι λύσεις δόθηκαν από τη γραμμή των ψηλών με Πλουφ και Σπυριδοπούλου (11-12). Η εμμονή στα τρίποντα στοίχισε με τον ΠΑΟ να κλείνει το δεκάλεπτο με 14-21.

Δεν είχε απάντηση

Το σκηνικό ήταν αντίστοιχο και στη δεύτερη περίοδο. Με τον Ολυμπιακό να εξακολουθεί να έχει πρόβλημα στην επίθεση. Με τη Ριντ να σκοράρει η διαφορά έφτασε τους 9 (20-29) στα μισά του δεκαλέπτου. Η Χολμς με τρίποντο στο τρανζίσιον έφερε τις «πράσινες» στο +10 (22-32). Η Σταμολάμπρου έδωσε μια ανάσα με το τρίποντο (25-32) στο 17′. Αλλά το πρόβλημα στην επίθεση δεν περιορίστηκε και η διαφορά ανέβηκε στους 11 (25-36). Η Εβίνα Σταμάτη με τρεις βολές μείωσε (28-36) με την Ριντ να διαμορφώνει το 30-40 του ημιχρόνου. Σε ένα πρώτο μέρος όπου ο Ολυμπιακός είχε 3/16 τρίποντα και ο ΠΑΟ 7 κλεψίματα.

Έλειψε το καθαρό μυαλό

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, αντίθετα η κατάσταση επιδεινώθηκε. Μια ακόμα περίοδος όπου οι «ερυθρόλευκες» ήταν νωχελικές. Νεύρο δεν υπήρχε, σε αντίθεση με τις «πράσινες». Οι οποίες έκαναν 5 κλεψίματα στην 3η περίοδο. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν προσωρινά στους 8 (34-42), αλλά εκεί με μίνι σερί 5-0 βρέθηκε στο 34-47. Η Σταμολάμπρου με τρίποντο και γκολ-φάουλ στη συνέχεια μείωσε στους 7 (40-47) στο 25′. Η Πλουφ πέτυχε το 42-49, αλλά εκεί οι «πράσινες» έκαναν σερί 9-0 και βρέθηκαν στο +16 (42-58) στο 28′. Η Χάμπλιν μείωσε στους 13 (45-58), για να κλείσει το δεκάλεπτο 45-60.

Δεν έφτασε η αντεπίθεση

Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε δύο σωστά πράγματα. Άρχισε να παίζει πιο επιθετική άμυνα και να περνάει την μπάλα μέσα στη ρακέτα. Με 5 διαδοχικούς πόντους της Σπυριδοπούλου μείωσε σε 50-60. Αλλά η Φιτζέραλντ συνέχισε να δίνει λύσεις (51-64). Εκεί έκαναν αρχικά ένα 7-0 με Σταμολάμπρου, Πλουφ και Νικολοπούλου για το 58-64. Η Πλουφ σκόραρε για το 60-65, αλλά αστόχησε στη βολή από το φάουλ που κέρδισε. Είχε χάσει νωρίτερα άλλα μία. Τρεις συνεχόμενες επιθέσεις του ΠΑΟ από την Φιτζέραλντ και 7 πόντοι για το 61-70 στο 37′. Οι χαμένες βολές έκαναν ζημιά στον Ολυμπιακό.

Η Πλουφ στα 53,6” μείωσε στους 4 (70-74). Η Χολμς πέτυχε το 70-76. Καλάθι της Σταμολάμπρου, 72-76 στα 33,6”. Δύο βολές της Φιτζέραλντ, 72-78 στα 30,2”. Η Πλουφ μείωσε σε 74-78 στα 12,9”. Μία βολή της Φιτζέραλντ για το 74-79 στα 12,1”. Η Σταμολάμπρου πέτυχε το 76-79 στα 8,3”. Με την Χατζηνικολάου να διαμορφώνει με βολές, 4,3” πριν το φινάλε, το τελικό 76-81. Αν είναι Ολυμπιακός θα πάρει το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του αγώνα.