ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Η άμυνα τον οδήγησε

Ο Θρύλος κράτησε το απόλυτο στη φετινή σεζόν. Καθώς έχει μόνο νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Βέβαια, για την αποψινή με 23-21 κόντρα στον Ιωνικό χρειάστηκε μεγάλη προσπάθεια. Διότι για σχεδόν 35 λεπτά η ομάδα δεν ήταν σοβαρή. Ειδικότερα είχε πολλές αυξομειώσεις στην απόδοσή της. Όταν, όμως, έπαιξε όπως ξέρει, τότε το… νερό μπήκε στο αυλάκι. Έτσι επικράτησε του Ιωνικού και επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του. Η άμυνα τον οδήγησε.

Έλειψε το καθαρό μυαλό

Νευρική εκκίνηση στο ματς για τον Ολυμπιακό. Διότι για σχεδόν 7 λεπτά η ομάδα του Νίκου Γραμματικού δεν είχε μπει στο ματς! Με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να αρχίσει με 3-0! Αλλά σταδιακά οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις στην επίθεση. Καταρχάς με τον Σλίσκοβιτς που σκόραρε δύο φορές (3-2, 8′). Επίσης, ο Θρύλος ισοφάρισε στο 13′ σε 4-4, με τον Σλαβούλιτσα. Επίσης, με σερί 3-0 προηγήθηκε 6-4 με τον Δομπρή στο 17′.

Ωστόσο ήταν ένα διάστημα του ματς που ο Κοτανίδης έκανε μεγάλες επεμβάσεις, ακόμα και σε τετ-α-τετ! Αν και επιθετικά οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν και βρήκαν λύσεις με Δομπρή και Σλαβούλιτσα (6-8, 20′), αμυντικά είχαν θέματα. Καθώς ο Ιωνικός πέτυχε τρία γκολ με πέναλτι από το 18′ ως το 24′ (8-9). Βέβαια στο φινάλε του ημιχρόνου έγιναν λάθη. Μιας και μετά το γκολ του Δομπρή (9-10, 29′) ο Ιωνικός το γύρισε και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ (11-10).

Με την άμυνα «καθάρισε»!

Βέβαια το «πάθημα» των πρώτων λεπτών δεν έγινε… μάθημα! Διότι το σκηνικό επαναλήφθηκε και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Πιο συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3 γκολ διαφορά (14-11, 34′). Όμως ένας τρόπος υπήρχε για να γυρίσει το ματς. Κι αυτός δεν ήταν άλλος από την άμυνα! Μιας και ο Θρύλος έκανε αρχικά σερί 3-0 και ισοφάρισε 15-15 με τον Τζίμπουλα (38′). Αλλά ο μαχητικός Ιωνικός πήρε πάλι διαφορά 2 γκολ (17-15, 40′). Εντούτοις σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» αποφάσισαν να παίξουν όπως ξέρουν στην άμυνα.

Το αποτέλεσμα ήταν να κάνουν αρχικά σερί 3-0 για να προσπεράσουν 18-17 με τον Κάβτσιτς (42′). Επιπρόσθετα, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να σκοράρουν ως το 56′ μόλις δύο γκολ (19-21). Επίσης ξανά ο Κοτανίδης έκανε σημαντικές επεμβάσεις και έβαλε το δικό του… λιθαράκι. Έτσι με το γκολ του Τζηρά με πέναλτι στο 56′ έγινε το 19-22 και ουσιαστικά το «διπλό» κλείδωσε. Στη συνέχεια άλλαξε μόνο το σκορ, για την «ερυθρόλευκη» νίκη με 23-21. Η άμυνα τον οδήγησε.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-3, 4-5, 6-8, 8-9, 11-10 (ημχ), 15-13, 17-15, 18-18, 18-20, 18-21, 21-23

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κ. Αρβανίτης): Κιουλτζίδης, Κουκουλάς 7, Ταουσάνης, Αϊβαλιώτης 1, Παπαδόπουλος, Μελετάκος 2, Μπραουδάκης, Αποστόλου, Τρούλος 1, Χαντέλης 1, Μπούτος 1, Δεληχρήστος 2, Μαντζόπουλος, Ελοζεούα 4, Λιόλιος 2, Μπαλάσκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Βίντα 2, Τζίμπουλας 4, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 3, Τσιγαρίδας, Πασσιάς, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 2, Κάβτιτς 3, Μιχαηλίδης, Σάββας 2.

• Διαιτητές: Τόλιος- Λεφάκης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/3-2/2.