Η άμυνα «πρόδωσε» τον Θρύλο

Η Ευρωλίγκα είναι ένα πρωτάθλημα που τα λάθη δεν συγχωρούνται. Ο Ολυμπιακός κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα είχε πολλά κενά διαστήματα στην άμυνα. Επιπλέον, επέτρεψε στους Σέρβους να σκοράρουν σχεδόν 50 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, με συνολικά 74% στα δίποντα. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου νίκησαν και φέτος στο ΣΕΦ, 90-86. Η άμυνα «πρόδωσε» τον Θρύλο.

Μεγάλη ζημιά έκανε ο Βιλντόσα (22π., οι 17 στο δεύτερο) και Ντόμπριτς (12π., όλοι στο δεύτερο). Σε χαμηλές «πτήσεις» ο Βεζένκοφ (13π.), πάλεψε ο Σλούκας (14π., 9ασ.), ενώ ο καταβεβλημένος από την ίωση των προηγούμενων ημερών Φαλ αγωνίστηκε μόλις 8:10.

Σκαμπανεβάσματα

Με δύο τρίποντα από Παπανικολάου και Μπολομπόι ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το ματς (6-5), με τον Αμερικανό σέντερ να καρφώνει (8-5, 2′). Επιπλέον με νέο τρίποντο του Κάνααν έγινε το 11-5 (3′), καθώς ο Θρύλος είχε 3/3. Ωστόσο δύο κακές επιλογές στην επίθεση και στην άμυνα, επέτρεψαν στους Σέρβους να κάνουν σερί 7-0 και να προσπεράσουν 12-11, πριν ο Βεζένκοφ επαναφέρει το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα (15-12) στο 6′. Όμως, ο Ερυθρός Αστέρας με επί μέρους 9-0 σε λιγότερο από 2:30, προηγήθηκε 15-21. Κάτι ανάλογο έκανε, όμως και ο Θρύλος, Σερί 7-0 με 5 πόντους του Βεζένκοφ (σ.σ.: 9π. στο πρώτο δεκάλεπτο) και προβάδισμα 22-21.

Δεν κράτησε το +12

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο. Η μπάλα πέρασε μέσα στη ρακέτα και ο Μπλακ με 5 πόντους, έφερε τον Ολυμπιακό στο +4 (29-24). Ο Θρύλος «έτρεξε» σερί 7-0 συνολικά για το 31-24 με τον ΜακΚίσικ (13′), ενώ ο Αμερικανός με 3/3 δίποντα έκανε το 33-26 (14′). Η καλή λειτουργία στην άμυνα (σ.σ.: μόλις 7 πόντοι ο Ερυθρός Αστέρας) έφερε τον Ολυμπιακό στο +8. Μετά το τρίποντο του Σλούκα στο 15′ (36-28). Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε άλλα δύο και έστειλε τον Ολυμπιακό στο +12 (42-30) στο 18′. Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν επιθετικά στο φινάλε του πρώτου μέρους, έμειναν 2:00 χωρίς σκορ και ο Αστέρας μείωσε σε 44-41, με τον Σλούκα να διαμορφώνει το 45-41 με 1/2 βολές, 1.4” πριν το φινάλε.

Πρόβλημα για τον Θρύλο

Η είσοδος του Φαλ με την έναρξη της τρίτης περιόδου στην πεντάδα του Ολυμπιακού έδωσε λύσεις. Κυρίως με την οντότητά του μέσα στις δύο ρακέτες. Πέτυχε ένα καλάθι και έκανε εξαιρετικό σκριν για τον Κάνααν για το 51-45 στο 23′. Ωστόσο, ο Αστέρας με τον Βιλντόσα πλησίασε στο 51-49 (24′). Η λύση ήρθε από τον Παπανικολάου. Πέτυχε δύο διαδοχικά τρίποντα και το 53-51 έγινε 59-51 (26′). Ωστόσο οι Σέρβοι με τα μακρινά σουτ και το κάρφωμα του Μίτροβιτς προσπέρασαν 60-61 (29′). Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός είχε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση. Με αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο 62-65 με το καλάθι του Βιλντόσα (8π. στην περίοδο).

Η άμυνα τον «πρόδωσε»

Οι Σέρβοι είχαν βρει ρυθμό στην περιφέρεια. Ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με 3/4 τρίποντα, τα δύο από τον Ντόμπριτς. Με αποτέλεσμα να κάνουν αρχικά σερί 8-1 (63-70) και συνολικά 3-11 για το 65-76 στο 34′. Ο Μπαρτζώκας έβαλε μέσα Γουόκαπ και Μπλακ για να δυναμώσει στη ρακέτα και την άμυνα. Σερί 8-3 σε λιγότερα από δύο λεπτά και ο Ολυμπιακός μείωσε στους 6 (73-79). Ο Βιλντόσα έβαλε ένα «τρελό» τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο για το 75-82 (37′), αλλά ο Ολυμπιακός με δυνατή άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές πλησίασε στο τρίποντο με τον Βεζένκοφ (79-82, 38′).

Μεγάλο τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 82-84 στο 1:13 και βολές του Μπλακ για το 84-86 στα 48”. Ο Θρύλος έπαιξε άμυνα, αλλά στο ριμπάουντ που πήρε ο Λαρεντζάκης υπήρχε φάουλ. Ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο στα 7”, ο Βιλντόσα έβαλε 2/2 βολές για το 84-88 στα 5.1” και ο Σλούκας ευστόχησε σε δίποντα στα 2.7” (86-88). Ο Βιλντόσα με 2/2 βολές πέτυχε το τελικό 86-90. Η άμυνα «πρόδωσε» τον Θρύλο.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.