ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Άλωσε ο Θρύλος το Λαιμό

Με ένα εκπληκτικό τέρμα της Ελευθερίας Πλευρίτου ο Ολυμπιακός επικράτησε με 6-7 της Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού και έκανε ακόμα ένα σημαντικό βήμα για το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα play off του πρωταθλήματος που κρίνουν και τον τίτλο του πρωταθλητή.

Στην έναρξη του αγώνα, η Βουλιαγμένη προηγήθηκε με σκόρερ την Ξενάκη (7:38), με τον Ολυμπιακό να φτάνει κοντά στην ισοφάριση στο 6’ με την Ασημάκη το σουτ της οποίας απέκρουσε σε κόρνερ η Τζόνσον. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» είχαν δοκάρι με την Ελευθερία Πλευρίτου (2:50) και ορισμένες χαμένες ευκαιρίες στον παραπάνω για να ισοφαρίσουν με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το 1ο δεκάλεπτο με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων. Με τον τρόπο που ξεκίνησε ο αγώνας, άρχισε και το 2ο οκτάλεπτο στην έναρξη του η Ξενάκη σκόραρε εκ νέου (7:35), διαμορφώνοντας το 2-0 για το Ν.Ο.Β. Η απάντηση του Ολυμπιακού, ήρθε με την Αλεξάνδρα Ασημάκη η οποία μείωσε σε 2-1 στα 7:15 και την Άλκηστη Αβραμίδου η οποία ισοφάρισε σε 2-2, σκοράροντας στον παίκτη παραπάνω (5:51). Μετά τα δυο διαδοχικά τέρματα του Ολυμπιακού, οι γηπεδούχες ανέκτησαν το προβάδισμα με την Χυδηριώτη (5:06) και επανέφεραν το υπέρ τους +2 με την Κώτσια (4:13) η οποία πέτυχε το 4-2 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά στην 3η περίοδο και με δυο διαδοχικά γκολ της Χριστίνας Τσουκαλά (6:29, 5:52), ισοφάρισε σε 4-4. Το σκορ αυτό διατηρήθηκε με τις «ερυθρόλευκες» να χάνουν την ευκαιρία για να προηγηθούν, όταν το σουτ της Βασιλικής Πλευρίτου, κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Ν.Ο.Β. στην εκπνοή του της περιόδου.

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχες ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 5-4 με την Ράνεϊ (6:35) αλλά η Χριστίνα Τσουκαλά ισοφάρισε εκ νέου σε 5-5 (5:30). Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στα 4:35, η Ιωάννα Σταματοπούλου απέκρουσε σε κόρνερ το πέναλτι της Ράνεϊ διατηρώντας το 5-5. Στην επόμενη επίθεση η  Χριστίνα Τσουκαλά με το τέταρτο προσωπικό της τέρμα έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Ολυμπιακό πετυχαίνοντας το 5-6, 3:56 πριν τη λήξη του αγώνα. Η Βουλιαγμένη ισοφάρισε με την Χαραλαμπίδη (3:26) και 1’ πριν το φινάλε οι «ερυθρόλευκες» έχασαν νέα ευκαιρία να προηγηθούν, όταν το σουτ της Νικόλ Ελευθεριάδου βρήκε στο δοκάρι και πέρασε άουτ. ο Θρύλος έβγαλε την επόμενη άμυνα και στην τελευταία επίθεση με ψιλοκρεμαστό σουτ της Ελευθερίας Πλευρίτου στην εκπνοή, έφτασε στο 7-6 και έφυγε με τη νίκη από το Κολυμβητήριο του Λαιμού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου, Γκόφερς, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 4 , Μυριοκεφαλιτάκη, Μπάγκλινγκ, Παπαναστασίου, Φουντωτού, Δουρέκα

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη 1, Χυδηριώτη 1 , Ελληνιάδη, Ξενάκη 2, Νίνου Ε., Πάτρα, Κώτσια 1, Διαμαντοπούλου, Ράνεϊ 1, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Νίνου Π.,