ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

«Άλμα» τίτλου με τριάρα επί του Παναθηναϊκού!

Η ομάδα Πινγκ Πονγκ Γυναικών του Ολυμπιακού μετέτρεψε σε πάρτι το ντέρμπι με τους πράσινους» επικρατώντας με 3-0 και απέκτησε προβάδισμα στο κυνήγι του φετινού πρωταθλήματος.

Με .. το πόδι πατημένο στο γκάζι τρέχει η ομάδα Πινγκ Πονγκ Γυναικών το Ολυμπιακού, η οποία πέρασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

Με τον Θρύλο να πανηγυρίζει δύο εμφατικές νίκες στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, πρώτα με 3-0 επί του Παναθηναϊκού και έπειτα με το ίδιο σκορ κόντρα στις Σάρισες Φλώρινας, για την 5η και την 6η αγωνιστική της Α1 Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Γυναικών, αντίστοιχα. Έτσι, οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες έπαιξαν εξαιρετικά τόσο με τον ΠΑΟ, όσο και με την ομάδα από την Φλώρινα, έκαναν το «πέντε στα πέντε» στο πρωτάθλημα, αλλά και αποφασιστικό βήμα για την κατάκτησή του.

Όσον αφορά στο πρώτο φετινό ντέρμπι με τις «πράσινες», η ομάδα μας κυριάρχησε απόλυτα με 9-2 συνολικά σετ, χάρη στις σπουδαίες επικρατήσεις των Πεσότσκα, Λι Φεν και Ντβόρακ κόντρα στις Τόλιου, Πέργκελ και Τέρπου!

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία στα δύο πρώτα σετ!

Πιο αναλυτικά, στο ματς με τον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και κατέκτησε με χαρακτηριστική άνεση το πρώτο σετ, στο ΣΕΦ. Με την «ερυθρόλευκη» Πεσότσκα να επιβεβαιώνει εύκολα την ανωτερότητά της και να «καθαρίζει» με 3-0 σετ την Τόλιου, για το 1-0 επί του ΠΑΟ. Πρώτα, η Ουκρανή του Θρύλου κέρδισε με 11-7 την αθλήτρια των «πρασίνων», έπειτα έκανε το 2-0 με το ίδιο σκορ, ενώ το τρίτο σετ το κατέκτησε με 11-9.

Στη συνέχεια, η Λι Φεν αντιμετώπισε την Πέργκελ του Παναθηναϊκού, το εμπόδιο της οποίας ξεπέρασε άνετα, αφού νίκησε επίσης με 3-0 και έκανε το 2-0 για την ομάδα του Γιώργου Χριστοφοράκη. Η αθλήτρια της ομάδας μας κατέκτησε με 11-9 το πρώτο σετ, με 11-8 το δεύτερο, ενώ έκανε «πάρτι» στο τρίτο, κερδίζοντάς την 33χρονη του ΠΑΟ με 11-5.