Άλλη μία νίκη και έφυγε για ημιτελικά!

Την πρώτη από τις δυο νίκες που απαιτούνται για πρόκριση στην ημιτελική φάση των πλέι οφ, σημείωσε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-1 σετ του Ηρακλή στο Ρέντη. Στη σημερινή αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία των πλέι οφ του πρωταθλήματος, ο Θρύλος αγωνίστηκε χωρίς τους Κονσταντίν Τσούπκοβιτς, Γιώργο Στεφάνου και Τζάστιν Νταφ και με εξαίρεση το 1ο σετ έκαμψε με ευκολία την αντίσταση του Ηρακλή. Πλέον οι Πειραιώτες χρειάζονται μια ακόμα νίκη για συνεχίσουν στην ημιτελική φάση, την οποία θα διεκδικήσουν την ερχόμενη Δευτέρα (3/4, 17:00) στη Θεσσαλονίκη.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ…

Στο πρώτο σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με +4 στο 14-10 αλλά οι Θεσσαλονικείς με ένα σερί 5-0 προηγήθηκαν με 14-15 και πήγαν μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (15-16). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 19-21, όπου με επιθέσεις του Φράγκου και του Αγκάμεζ ισοφάρισε ο Θρύλος (21-21). Με πλασέ του Κολομβιανού διαγώνιου ο Ολυμπιακός διεύρυνε το σερί του και προηγήθηκε με 22-21. Οι δυο ομάδες έφτασαν μαζί στο 24-24 ο Ηρακλής προηγήθηκε με 24-25 και πήρε το σετ με 24-26.

Άμεση αντίδραση!

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πιο δυνατά και είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αποκτώντας σημαντικές διαφορές (16-10). Με χαρακτηριστική ευκολία ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-18 ενώ ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 3ο σετ το οποίο πήραν οι Πειραιώτες πήραν ξανά με 25-18 και προηγήθηκαν με 2-1! Πρώτος σκόρερ στο διάστημα αυτό ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 25 πόντους (21/37 επ., 3 άσσους, 1 μπλοκ) και ακολουθούσε με 15 ο Ανδρέας Φράγκος. Στο 4ο σετ οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν την κυριαρχία τους και έφτασαν εύκολα στο 25-14 και την τελική επικράτηση με 3-1 σετ!

Τα σετ: 24-26 (29’), 25-18 (23’), 25-18 (26’), 25-14 (22′)

1ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 24-26

2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-18

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-18

4ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-14

πηγή: osfp.gr