Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Η αλητεία που μάτωσε τον Ευθυμιάδη (Video)

Στις 24 Μαρτίου του 2002 ο Δραμινός ρέφερι δέχθηκε βάναυση επίθεση από οπαδούς του Παναθηναϊκού, διότι εφάρμοσε τον κανονισμό καταλογίζοντας το πέναλτι που κέρδισε ο Βενετίδης από τον Κωνσταντίνου στο 93’ και αξιοποίησε ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς διαμορφώνοντας το τελικό 1-1…

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος
Με το … ματωμένο ντέρμπι του διαιτητή Μάκη Ευθυμιάδη, διανθισμένο από την… πράσινη αλητεία συνδέεται άρρηκτα για τον Ολυμπιακό η σημερινή ημερομηνία

Συγκεκριμένα, συμπληρώνονται αισίως 20 χρόνια από τη βραδιά της 24ης Μαρτίου του 2002, όπου ο Θρύλος έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη … κόλαση της Λεωφόρου (1-1) πραγματοποιώντας αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του έκτου συνεχόμενου πρωταθλήματος της νέας του δυναστείας.

Με τον Δραμινό ρέφερι εκείνου του ντέρμπι να δέχεται απίστευτο γρονθοκόπημα από οπαδούς του Παναθηναϊκού με την … ανοχή του τότε μεγαλομετόχου των «πρασίνων» Άγγελου Φιλιππίδη!

Μία διαιτητική απόφαση, ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις που έμελλε να το πληρώσει πολύ ακριβά ο διαιτητής Μάκης Eυθυμιάδης, όταν του επιτέθηκαν οι «κανίβαλοι» της εξέδρας. Από… κοντά βέβαια κι ο τότε πρόεδρος του Παναθηναϊκού, Άγγελος Φιλιππίδης , που πήρε επίσης στο κυνήγι τον ρέφερι του αγώνα (κρίθηκε μάλιστα έκπτωτος μετά από όσα έγιναν), ο οποίος αποχώρησε με το πρόσωπό του πλημμυρισμένο στο αίμα και τις αστυνομικές δυνάμεις να αποδεικνύονται ανήμπορες να συγκρατήσουν το τρομερό μένος εναντίον του.

Για ποιό λόγο; Μα διότι … τόλμησε να καταλογίσει ένα .. ολοφάνερο , ένα καραμπινάτο πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Στέλιος Βενετίδης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μιχάλη Κωνσταντίνου μέσα στην περιοχή των «πρασίνων». Πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς ισοφαρίζοντας για το τελικό 1-1

Πριν διεξαχθεί εκέίνο το ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής (σ.σ. εκείνη τη σεζόν το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε σε 26 αγωνιστικές, αφού ήταν η μοναδική χρονιά, όπου διεξήχθη με 14 ομάδες)

Ο Θρύλος βρισκόταν στη κορυφή με 44 βαθμούς, ακολουθούσε η ΑΕΚ με 43, ο Παναθηναϊκός με 41 και ο ΠΑΟΚ τέταρτος με 38!

Ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί στο 77’ με τον Εμάνουελ Ολιζαντέμπε, απέναντι στον Ολυμπιακό, που έχανε πληθώρα κλασικών ευκαιριών…