ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ακόμα μια κούπα έπιασε Λιμάνι

Ήταν δυνατόν να μην έρθει στο Λιμάνι… Η πρώτη κούπα της χρονιάς για το 2019 έπιασε Λιμάνι μιας και ο Ολυμπιακός επικράτησε στον μεγάλο  τελικό της Βουλιαγμένης με 6-4 και έτσι συνεχίζει να γράφει ιστορία.

ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε δυνατά και ακολουθούσε στο σκορ. Η τυπικά γηπεδούχος Βουλιαγμένη προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα τέρματα των Καλογερόπουλου (04:36) και Μπάσιτς (03:46), με τον Μουρίκη να μειώνει σε 2-1 στον παίκτη παραπάνω (03:07). Στο γκολ του Τίγκα που ακολούθησε (02:28), απάντησε ο Γενηδουνιάς ο οποίος με εύστοχο πέναλτι, που κέρδισε ο Φουντούλης από τον Μπούχα, διαμόρφωσε το 3-2, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Στο 2ο οκτάλεπτο, το 0-0, σημάδεψε τις προσπάθειες των δυο ομάδων, με αποτέλεσμα να παραμείνει το σκορ στα 8 λεπτά που ακολούθησαν.

Ισοφάριση με Μυλωνάκη

Η ίδια εικόνα, επικράτησε και στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, με τις δυο ομάδες να μένουν χωρίς γκολ για 12 περίπου λεπτά. Τότε ο Μανώλης Μυλωνάκης με τρομερό σουτ από την περιφέρεια, έφερε το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας για πρώτη φορά, 3:25, πριν την ολοκλήρωση του οκταλέπτου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κρατήσει ανέπαφη την εστία τους για δυο οκτάλεπτα, αλλά δεν έβρισκαν τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση, όπου είχαν κακό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω. Έτσι παρέμεινε το 3-3, μέχρι την ολοκλήρωση του 3ου οκταλέπτου.

Το γύρισε και το έφερε στον Πειραιά!

Ο Θρύλος μπήκε στην τελευταία περίοδο, αποφασισμένος και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 06:44, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γενηδουνιά ο οποίος έγραψε στην κόντρα το 3-4, συνεχίζοντας το 3-0 σερί του Ολυμπιακού, από το 3-1, με το οποίο είχε βρεθεί να χάνει στο 1ο οκτάλεπτο. Μετά από 2,5 περίπου οκτάλεπτα, οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν γκολ, με τη Βουλιαγμένη να ισοφαρίζει σε 4-4, με τον Γκιουβέτση (03:53). Η απάντηση των Πειραιωτών, ήταν άμεση και με ψιλοκρεμαστό σουτ του Αλέξανδρου Γούνα στον παίκτη παραπάνω, ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 4-5 (03:07). O ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι, 1:34 πριν τη λήξη το οποίο εκτέλεσε εύστοχα για το 4-6, και με τον «αέρα» των δυο τερμάτων ο Θρύλος απέκτησε σημαντικό προβάδισμα. Στο χρόνο που απέμεινε οι Πρωταθλητές Ευρώπης, υπερασπίστηκαν το σκορ αυτό και έφτασαν στη νίκη και την κατάκτηση του 20ού Κυπέλλου Ελλάδας στην ιστορία τους!

ΝΟΒ (Χρ. Κόλιανιν): Χρύσανθος, Βάσιτς 1, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 1, Στεμέλος, Γούβης, Αφρουδάκης, Μπούχα, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας 1, Σολανάκης, Κουρούβανης, Χριστοφορίδης, Δήμου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θ. Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης, Νικολαΐδης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος, Κάκαρης.