ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ακόμα ένα ντάμπλ καταλήγει στο Λιμάνι (video)

Το ημερολόγιο έδειχνε 26 Μαϊου, και η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού που πικράτησε με 8-5 της Βουλιαγμένης στον 3ο τελικό που διεξήχθη στο κατάμεστο Παπαστράτειο έκανε το 3-0 στη σειρά των τελικών και μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς ένα ακόμα πρωτάθλημα βάφτηκε στα ερυθρόλευκα.

Στα πρώτα δυο λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 για να μειώσει σε 1-2 με τον Μυλωνάκη στον παίκτη παραπάνω (5:24). Οι φιλοξενούμενοι επανέφεραν τη διαφορά των δυο τερμάτων με γκολ του Καπότση (4:23) φτάνοντας στο 1-3 το οποίο παρέμεινε μέχρι την ολοκλήρωση του 1ου οκταλέπτου. Το σκορ αυτό παρέμεινε στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου με τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν το προβάδισμά τους στο 1-4 (3:52). Από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και χάρη στα τέρματα των Γούνα (1:06) και Δελακά (0:07) μείωσαν σε 3-4, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με τέρμα του Κωνσταντίνου Γενηδουνιά, ο Θρύλος ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 4-4, στα 5:04 του 3ουοκταλέπτου και απέκτησε το πρώτο προβάδισμα στην επόμενη φάση με γκολ του Ομπράντοβιτς από την περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός είχε κυριαρχήσει απόλυτα στο σημείο αυτό και με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Αλέξανδρου Γούνα, διεύρυνε το σερί του στο 5-0, φτάνοντας στο 6-4.  Ακολούθησε το εξαιρετικό τέρμα του Μουρίκη από τη θέση του φουνταριστού για το 7-4 και με το επιμέρους 4-0 ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος. Οι Πειραιώτες που είχαν βελτιώσει αισθητά την απόδοσή τους στην επίθεση με ένα σερί  6-0 μετέτρεψαν το 1-4 με το οποίο είχαν βρεθεί να χάνουν στα μέσα το 2ου οκταλέπτου, σε 7-4 στο φινάλε του 3ου οκταλέπτου βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα και ο Θρύλος έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση με 8-5. Ο Θρύλος ολοκλήρωσε εμφατικά τις εντός συνόρων υποχρεώσεις τους για τη φετινή σεζόν, κατακτώντας τόσο το πρωτάθλημα όσο και το κύπελλο Ελλάδας και πλέον στρέφει την προσοχή του στο Final 8 που θα διεξαχθεί στη Γένοβα (7-9).  Aπό κει και πέρα στο σημερινό 3ο τελικό, ο Ολυμπιακός παρότι δεν ξεκίνησε δυνατά, από το 3ο οκτάλεπτο, ανέβασε στροφές κυριάρχησε απόλυτα και έφτασε στην τελική επικράτηση με 8-5. Ο κόσμος του Θρύλου έδωσε δυναμικό παρών στο Παπαστράτειο και ώθησε τους πολίστες του Θοδωρή Βλάχου στην κατάκτηση του πρωταθλήματος!